Tagi

, , , , ,

Kiermusy to miejscowość oddalona o 35 km od Białegostoku. Leżą między Narwiańskim i Biebrzańskim Parkiem Narodowym.
Kiermusy 1

Pierwsze wzmianki o Kiermusach pochodzą z XV wieku. Znajdowały się tutaj polskie domy otwarte. Dworek nad Łąkami został stylizowany na wzór XVIII i XIX-wiecznych dworków. Wystrój również pochodzi z danej epoki (lampy, krzesła, stoły). Tutaj odbywa się również największy w Polsce
Jarmark Staroci i Rękodzieła Ludowego.

http://kiermusy.com.pl

Kiermusy 5
Kiermusy 3

Po dworku wybudowano kolejny budynek – Karczmę RZYM. Odkryto tutaj podmurówkę o wymiarach 30 metrów x 15 metrów. W rejonie tym nie było takich dużych stodół, a ponieważ znaleziono szczątki pieca chlebowego to pomyślano, że mogła znajdować się tutaj karczma.
Karczma jest zbudowana wg projektów z przełomu XVIII i XIX wieku. Na górze są pokoje mieszkalne ze stylowym wystrojem. Karczma nie jest restauracją, nie ma tutaj kart. Menu jest wypisane na desce przed wejściem i jest różnorodne, no i co ciekawe zmienia się codziennie. Porcje są bardzo duże. Na stałe w menu są np. śledzie po żydowsku czy smalec z 16-ma ziołami. Blisko Karczmy jest duży parking zatem nie ma problemu z zaparkowaniem samochodu.
karczma rzym Kiermusy 19
Kiermusy 4

Polecam skosztować podawanych tutaj potraw – naprawdę warto. Zupa podawana jest w bardzo dużym kubku, a ciasta są pyszne.
Kiermusy 21 Kiermusy 23 Kiermusy 24 Kiermusy 26 Kiermusy 27

Zbudowano też czworaki dworskie, altanę „Zdrowia i Urody”, kryty basen, rosyjską banię imienia Rasputina (sauna).
Kiermusy 40 Kiermusy 41

Znajduje się tutaj również Aleja Dębów. Pierwszy dąb sadził K. Penderecki w 2001 roku, kolejny J. Maksymiuk. Następne były sadzone przez znanych Polaków którzy zawitali w to miejsce. Można zobaczyć dąb J. Kwaśniewskiej,
A. Hanuszkiewicza, J. Gajosa, K. Górskiego, I. Szewińskiej. Natomiast dąb
S. Moniuszki sadziła jego prawnuczka.
Kiermusy 53 Kiermusy 50
Kiermusy 55   Kiermusy 58
Kiermusy 56   Kiermusy 57

Gdy wyjdziemy z Karczmy Rzym, udajemy się w lewo do bramy wjazdowej, a następnie mijając bramę skręcamy w prawo i po przejściu paru metrów znowu skręcamy w pierwszą drogę (polną) w prawo. Idziemy tą drogą i mijamy Stanicę Rzeczną Łabędzie – kolejne miejsce gdzie możemy przenocować.

http://www.stanica-kiermusy.pl

Kiermusy 31 Kiermusy 30 Kiermusy 33

Idziemy dalej drogą
Kiermusy 79

aż napotkamy informację o Muzeum Oręża Polskiego imienia Jerzego Hoffmana. Położone jest nad samą Narwią, w miejscu dawnej granicy pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim, a Rzeczypospolitą. Muzeum mieści się
w wiernie odbudowanym kasztelu granicznym.
Kiermusy 80 Kiermusy 81Kiermusy 88 Kiermusy 82 Kiermusy 84

Przed przyjazdem należy koniecznie sprawdzić kiedy Muzeum jest czynne. Za naszej bytności (wrzesień 2015) niestety było zamknięte.
Kiermusy 2

Jeżeli będziecie na Podlasiu to polecam zatrzymać się w tym miejscu.

Reklamy