Tagi

, , , , , , ,

Tykocin oddalony jest o około 30 km od Białegostoku. Wcześniej pisałam o Kiermusach – Tykocin jest od nich oddalony o 5 km.
Tykocin nabył prawa miejskie w 1425 roku. Utracił je w 1950 roku i ponownie odzyskał w 1993 roku. Miasto przypomina charakterystyczny układ miasteczka żydowskiego.
Duży Rynek w Tykocinie to rozległy plac. W 1656 roku, po pożarze, przekształcono go w barokową kompozycję w kształcie trapezu. W jego centrum znajduje się pomnik Stefana Czarnieckiego – ważnej postaci historycznej związanej z tym miastem. Otrzymał on Tykocin i całe starostwo od króla Jana Kazimierza, jako formę wynagrodzenia za zasługi w wojnie ze Szwedami.
Tykocin 1

Z jednej strony Duży Rynek zamyka Kościół Św. Trójcy. Został on wybudowany dzięki Janowi Klemensowi Branickiemu w latach 1740-1750. Jest to barokowa świątynia typu bazylikowego. Wygląd zewnętrzny charakteryzują dwie wieże połączone z korpusem kościoła łukami. Wnętrze kościoła składa się z trzech naw, ściany są ozdobione polichromią, a ołtarz główny pozłacany. Kościół posiada zabytkowe, rokokowe organy.
Tykocin 2
Tykocin 3   Tykocin 4
Tykocin 5

Duży wkład w historię tego miasta mieli Żydzi. Pierwsze osadnictwo żydowskie sięga początków XVI wieku. Wybudowana w 1642 roku murowana Wielka Synagoga jest pamiątką ówczesnych lat. Podczas wojny hitlerowcy doszczętnie zdewastowali synagogę. W latach 1974-1978 przeprowadzono gruntowny remont i przebudowę. Do dziś można zwiedzić jej wnętrze. Obecnie jest to Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Wnętrze przyciąga uwagę przede wszystkim ze względu na zdobnictwo ścian. Główna sala modlitewna ma 9 metrów wysokości. W jej centralnym miejscu znajduje się bima – podwyższone miejsce, stawiane w centrum Synagogi zbudowane w formie namiotu, altany z balustradą lub kratą i baldachimem. Wewnątrz znajduje się pulpit do czytania Tory.
Tykocin 19 Tykocin 20 Tykocin 22
Tykocin 23   Tykocin 24

Jest też Mała Synagoga zwana Domem Talmudycznym.
Wzniesiona w latach 1772 – 1798. Tutaj również mieści się Muzeum i restauracja z kuchnią żydowską.
Tykocin 40   Tykocin 41
Tykocin 43

W Małej Synagodze znajduje się zrekonstruowany piec z połowy XVI wieku. Fragmenty kafli (garnkowych, miskowych i ażurowych) formowanych na kole wraz z bryłkami gliny piecowej o łącznej wadze około 1000 kg zostały odkryte w latach 1993-1994 w Tykocinie. Przypuszczalnie piec wzniesiono w budynku karczmy. Wyjątkowość znaleziska zdecydowała o podjęciu próby rekonstrukcji wyglądu bryły pieca.
Tykocin 47   Tykocin 45

W Tykocinie jest również Zamek zrekonstruowany na fundamentach XVI wiecznego zamku królewskiego Zygmunta Augusta. Zrekonstruował go prywatny przedsiębiorca z Białegostoku. W Zamku znajduje się Muzeum, restauracja oraz pokoje gościnne. Zamek ma bardzo ciekawą historię. Był między innymi dwukrotnie zniszczony. Odwiedzali go polscy władcy: Zygmunt August, Stefan Batory, Wazowie, August II Mocny. Był tutaj nawet car Rosji – Piotr Wielki. Po zamku oprowadzał nas właściciel i pasjonująco opowiadał o tym miejscu.
Tykocin 80 Tykocin 81 Tykocin 82 Tykocin 83 Tykocin 84 Tykocin 86 Tykocin 87

A to widok z wieży zamkowej
Tykocin 85

http://www.zamekwtykocinie.pl/

Na narwiańskich łąkach, nieopodal Zamku, co roku odbywa się rekonstrukcja bitwy o Tykocin jaka miała miejsce podczas Potopu Szwedzkiego. To największa tego typu impreza plenerowa na Podlasiu.

Pod poniższym linkiem znajduje się film o Tykocinie

https://www.youtube.com/watch?v=haE8U4Ogff4

 

Reklamy