Tagi

, , , , , , , , , , , ,

W czerwcu 2014 roku byłam w Rydze – stolicy Łotwy. Miasto to jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Opinie na temat tego miasta są różne. Mnie się ono podobało – dobre miejsce na spędzenie weekendu. Mam nadzieję, że opis Was zachęci do odwiedzenia tej stolicy.

Można polecieć samolotem linii Wizz Air z Gdańska do Luton (Anglia) i z Luton do Rygi. Wizz Air lata kilka razy dziennie z Gdańska i można bez problemu podpasować przesiadki. Można też się dostać innymi środkami lokomocji oraz innymi połączeniami lotniczymi.

Z lotniska do centrum Rygi można dojechać autobusem nr 22.
Jeżeli mieszka się blisko centrum to nie potrzeba komunikacji miejskiej do przemieszczania się. Po mieście jeżdżą tramwaje.
Ryga 7

Mieszkałam w Dodo Hotel – dobra lokalizacja, czysty, z dobrze działającym wifi.

http://www.dodohotel.lv/en/index.html

Zaczęłam zwiedzanie późnym popołudniem od dzielnicy Spikeri. Znajdują się tutaj stare magazyny, widać wieżę radiowo-telewizyjną wysoką na
368 metrów
. Wieżę można zwiedzać i jest tam taras widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama Rygi. Niestety, ale my nie mieliśmy zbyt dużo czasu i tam już nie poszliśmy. Panoramę Rygi można też obejrzeć z wieży kościoła Św. Piotra, bilet kosztuje 7 EUR.
Ryga 9

To z kolei jest luterański Kościół Serca Jezusowego. Wybudowany jako drewniany w 1635 roku. Obecna budowla jest już czwartą ponieważ poprzednie zostały zniszczone podczas wojen i pożarów.
Ryga 1a Ryga 2

Znajduje się tutaj również budynek Łotewskiej Akademii Nauk (108 metrów wysokości) – siostra naszego Pałacu Kultury i Nauki. Jednak nasz Pałac Kultury i Nauki jest dużo wyższy – ma 237 metrów (ze wspornikiem antenowym).
Ryga 4   Ryga 4a

Z ciekawostek podaję poniżej gdzie znajdują się pozostałe takie budynki:
– Uniwersytet Moskiewski im. M. Łomonosowa
– Hotel Ukraina w Moskwie
– Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie
– Hotel Leningradskaja w Moskwie
– Czerwone Wrota czyli Ministerstwo Rolnictwa w Moskwie
– Blok mieszkalny Kotielniczieskaja w Moskwie
– Blok mieszkalny Kudrinskaja w Moskwie
– Dom Wolnej Prasy w Bukareszcie
– Hotel Crowne Plaza (kiedyś Hotel Drużba) w Pradze
– Hotel Ukraina w Kijowie

Obok Akademii Nauk znajduje się Kościół Zwiastowania NMP. Początkowo wybudowany jako drewniany w 1778 roku, spłonął w 1812 roku i ponownie został odbudowany. Przechowywana jest tutaj ikona Św. Mikołaja.
Ryga 8

Bazar Miejski – niedaleko dworca, w okolicach rzeki Dźwiny stoi pięć wielkich hangarów. Są to dawne, niemieckie hangary lotnicze. W czasie I Wojny Światowej stały tu słynne Zeppeliny. Dziś bazar ten jest jednym z największych we wschodniej Europie. Dziennie odwiedza go tysiące ludzi. Można tu kupić produkty miejscowych rolników, ale również egzotyczne owoce, rękodzieło, odzież itd. Niestety podczas mego pobytu zobaczyłam już tylko kramy z kwiatami.
Ryga 3b Ryga 3g

A to już Wieża zegarowa wybudowana w 1965 roku. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Rygi. Wysokość wieży (bez napisu) to
43 metry. Na górze wieży znajduje się restauracja.
Ryga 6

Następnego dnia zobaczyłam Pomnik wolności – ten symbol łotewskiej wolności i niepodległości stoi w centrum Rygi. Całkowita wysokość pomnika to 35 metrów. Został odsłonięty w 1935 roku. Na jego szczycie znajduje się kobieta symbolizująca wolność, a w dłoniach trzyma trzy gwiazdy symbolizujące trzy historyczne regiony Łotwy: Inflanty, Kurlandię z Semigalią oraz Łatgalię.
Ryga 20c   Ryga 20d

Koło pomnika znajduje się bardzo ładny Park Bastejkalns, którym możemy dojść do Opery. W parku jest most zakochanych z wiszącymi kłódkami.
Ryga 21a Ryga 114

To już budynek Opery – wzniesiony w greckim stylu klasycystycznym z okazałą północno-wschodnią fasadą udekorowaną portykiem kolumn jońskich i grupą alegorycznych postaci. Teatr otwarto w 1863 roku. W latach 1837–1839 w Rydze pracował słynny kompozytor Richard Wagner.
Ryga 22a

Katedra i plac katedralny – kamień węgielny pod budowę katedry położono w 1211 roku. Na przełomie XIV i XV wieku uległa przebudowie. W 1775 roku wieżę katedry częściowo rozebrano i przebudowano. Obecny kształt katedry to wynik prac z przełomu XIX i XX wieku. Plac katedralny jest największym placem w Rydze i stoi wokół niego wiele interesujących budynków.
Ryga 31

Trzej bracia – to trzy sąsiadujące z sobą kamienice umiejscowione przy ulicy Maza Pils, blisko katedry św.Jakuba. Biały dom uważany jest za najstarszy zachowany budynek mieszkalny w Rydze (datowany na XV wiek). Żółty dom pochodzi z 1646 roku, a zielony został zbudowany w XVII wieku jako kamienica czynszowa. Budynki zostały odnowione w latach pięćdziesiątych XX wieku. Obecnie w kompleksie mieści się siedziba Muzeum Architektury Łotwy.
Ryga 55a

Katedra Św. Jakuba – kościół gotycki, wieża ma 86 metrów. Po uzyskaniu niepodległości przez Łotwę w XX wieku przekazano świątynię katolikom.
Ryga 40   Ryga 41

„Bremeńscy muzykanci” – pomiędzy kościołami Św. Piotra i Św. Janów jest piramida 4 zwierząt. Tworzą ją: osioł, pies, kot i kogut. Piramida stanęła tutaj w 1990 roku i była darem od Bremy – partnerskiego miasta Rygi. Legenda mówi, że gdy dotkniesz nosa osła spełni się pomyślane w tym momencie życzenie:)
Ryga 33a

Dom Bractwa Czarnogłowych – najpiękniejsza budowla Placu Ratuszowego. Zburzony w 1941 roku. Wyświęcenia odnowionego domu dokonano 9 grudnia 1999 roku.
Od drugiej połowy XV w. budynek ten dzierżawiła organizacja Czarnogłowych – kupców ryskich w stanie kawalerskim. Ryska organizacja Czarnogłowych istniała w latach 1416-1939, powstała od bractwa Świętego Jerzego. Patronem Czarnogłowych był Św. Maurycjusz, którego symbolem jest głowa murzyna i znajduje się ona w herbie organizacji.
Ryga 50a

W Rydze jest sporo budynków secesyjnych
Ryga 150   Ryga 151

Koci Dom – budynek usytuowany na ryskim Starym Mieście przy ulicy
Meistaru 10. Został zbudowany w 1909 roku według projektu Friedricha Scheffela. Jest to secesyjny budynek stylizowany na architekturę średniowieczną. Znany jest głównie ze względu na rzeźby dwóch kotów z charakterystycznie wygiętymi grzbietami i uniesionymi ogonami. Rzeźby te umieszczone są na dachu budynku.
Legend o tym budynku jest kilka i tak naprawdę to nie wiadomo, która z nich jest najbliższa prawdy.
Ryga 112

Obok Kociego Domu jest uliczka z klepsydrą
Ryga 110   Ryga 111

Sobór Narodzenia Pańskiego – to największy kościół prawosławny w Rydze. Cerkiew została wybudowana pod koniec XIX wieku.
Ryga 80   Ryga 80a

Z innych miejsc do zwiedzania jest też Zamek Ryski, Art Nouveau, Synagoga Miejska, Zoo, mury obronne oraz liczne cerkwie czy kościoły.
Niebawem można będzie znowu zwiedzać Muzeum motoryzacji

http://www.motormuzejs.lv/pub/

To co mi się podobało też w tym mieście to, że żyje ono nocą. Jest bardzo dużo knajpek i restauracji.
Ryga 90 Ryga 91 Ryga 99

Jest w tym mieście Kabaret Burlesque. Jednak opinie ma bardzo negatywne i więcej ma wspólnego z kabaretem niż burleską.
Ryga 113

Na jednym z placów postawiono rzeźby na sprzedaż.
Ropucha kosztuje 3500 EUR🙂
Ryga 72 Ryga 74 Ryga 71

Obok placu ze zwierzętami, w bocznej uliczce jest restauracja Rożengrals.

http://rozengrals.lv/en/

Ryga 63 Ryga 66 Ryga 67

Przykładowe ceny
Ryga 115   Ryga 115b

Reklamy