Tagi

, , , , , , , ,

Koniecznie trzeba przyjechać do Peterhofu zwłaszcza jak zwiedzamy pobliski Petersburg! To niesamowite miejsce.

Car Piotr I miał marzenie, aby stworzyć rezydencję, która wyróżniałaby się spośród innych wielkimi rozmiarami, wspaniałą architekturą oraz imponującym budynkiem głównym. Wzniósł nad samą Zatoką Fińską piękną rezydencję – Peterhof. Jest to przykład rosyjskiej sztuki pałacowo-parkowej.
Peterhof jest oddalony o około 40-50 km od Petersburga. Rocznie odwiedza to miejsce około 4 miliony turystów.
Najlepiej pobyć tutaj cały dzień – zwłaszcza jak jest ładna pogoda. Miejsce to ma wiele atrakcji.

Peterhof 1

Jak dojechać
Istnieją busy relacji centrum Petersburga – Peterhof (przystanek Fontany) oraz autobusy podmiejskie (podróż trwa 40-60 min). Warte polecenia są też bezpośrednie połączenia wodolotami i statkami z nabrzeża Dworcowaja 18 w Petersburgu.
Poniżej na zdjęciu są miejsca, gdzie możemy w Peterhofie kupić bilety na wodolot. Podróż trwa około 30 minut.
wodoloty petersburg 1
wodoloty petersburg 2

Po parku jeździ kolejka.
Peterhof kolejka

Główną budowlą kompleksu jest Wielki Pałac zbudowany w latach 1714-1721. Piotr I wróciwszy z Wersalu w 1717 roku miał już wizję tego co chce stworzyć w Peterhofie. Zatrudnił w tym celu architektów, projektantów krajobrazu, rzeźbiarzy oraz ponad 5000 robotników, chłopów i żołnierzy. Miejsce to przebudowała potem caryca Elżbieta (dodała drugie piętro i skrzydła zakończone pawilonami), a następnie Cesarzowa Katarzyna II (zmieniła część wystroju).
Palac Peterhof 2

Peterhof nazywany jest stolicą fontann świata. Przez prawie 300 lat
około 150 fontann (nie ma wśród nich dwóch jednakowych), kaskad i strumieni wodnych działało tutaj bez użycia pompy. Fontanny są wyłączone w okresie zimowym.

Sam system fontann jest wielkim osiągnięciem technologicznym. Skonstruowano tutaj 22-metrowy system rur, oparty na naturalnej pochyłości terenu
(w muzeum można zapoznać się z tym systemem). Ukształtowanie powierzchni składa się z trzech długich tarasów naturalnych, które opadają stopniowo ku Zatoce Fińskiej. Górny taras posiada dużo źródeł wody, które zostały wykorzystane do budowy systemu wodociągu. Woda samodzielnie płynie w kierunku tarasu środkowego, gdzie znajdują się stawy. Stąd poprzez podziemne rury woda płynie do fontann, aby w ostateczności spłynąć do Zatoki Fińskiej.
Palac Peterhof 20

Jednym z najsłynniejszych na świecie systemów fontann jest Wielka Kaskada  – położona tuż pod pałacem, otoczona 64 fontannami i pozłacanymi posągami. Woda spada ze schodków do marmurowego basenu, skąd płynie kanałem ku morzu. Robi to niesamowite wrażenie.
Palac Peterhof

Fontanna Samsona stoi w basenie centralnym. Pozłacany posąg „Samson rozrywający paszczę lwa” powstał w 1734 roku jako symbol zwycięstwa Rosji nad Szwecją. Lew wypluwa wodę na wysokość 22 metrów.
Wielka Kaskada 3
Fontanna Samsona Peterhof

Kaskada Smoka (zwana Szachownicą) z 1739 roku, jest położona wśród skał, gdzie wodę wypluwają skrzydlate smoki.
Kaskada Smoka

Fontanna Słońce – składa się z obracającej, pozłacanej tarczy z której na podobieństwo promieni rozlatują się strumienie wody.
Fontanna Slonce

Warto dołączyć do jakiejś grupy z przewodnikiem bo wtedy można przekonać się, że istnieje możliwość wejścia do fontanny, a nasze ubranie pozostanie dalej suche. Jeżeli chodzi o fontannę z poniższego zdjęcia to trzeba wiedzieć po jakich kamieniach należy chodzić, aby nie zostać oblanym wodą.
Fontanna Peterhof 1

Rosyjski imperator lubił dowcipy. To jeden z nich.
Idąc drogą można być oblanym wodą. Są wypisane godziny, kiedy możemy zobaczyć jak to wygląda.
Peterhof 22   Peterhof 21
Peterhof 20

Teren rezydencji obejmuje trzy parki: Górny, Dolny i Aleksandrię o łącznej powierzchni około 600 hektarów. Wśród alei wysadzanych drzewami stoją pałace, pawilony, fontanny.
Peterhof 1001
Peterhof 1002Peterhof fontanna 33Peterhof fontanna 30
Peterhof park 200
Peterhof 1008

To jedno z muzeów – łaźnia
Muzeum Peterhof

W parku są też miejsca, gdzie można zjeść.
Peterhof 1000

Poniżej załączyłam link do strony o Peterhofie – tutaj są informacje o biletach i godzinach otwarcia.

http://peterhofmuseum.ru/

W Paterhofie jest też Sobór Św. Piotra i Pawła. Gotowy Sobór wyświęcono w dniu 25 czerwca 1905 roku. Cerkiew o łącznej wysokości 70 m zwieńczona jest pięcioma dachami hełmowymi z cebulastymi kopułami. Do wnętrza prowadzą
4 wejścia poprzedzone sienią. Równocześnie w nabożeństwie uczestniczyć może 800 osób.
Katedra Piotra i Pawla 3   Katedra Piotra i Pawla 4
Katedra Piotra i Pawla 5   Katedra Piotra i Pawla 6

Poniżej link do programu o Peterhofie – można zobaczyć w nim jak ogromny jest ten teren i ile ma atrakcji.

https://www.youtube.com/watch?v=vjZlj88IIVU

 

Reklamy