Tagi

, , , , , , , ,

Jakarta (Dżakarta) to stolica i największe miasto Indonezji.

Po wylądowaniu na lotnisku w Jakarcie wymieniłam trochę pieniędzy. Brałam na tę wyprawę USD. Jak się potem okazało kurs korzystniejszy był w kantorach. Na lotnisku za 100 USD otrzymałam 1.200.000 rupii.
Tak, tak u nich są miliony i ciekawie się przelicza:)

100.000 rupii to mniej więcej 30 zł

Nie planowałam zwiedzania Jakarty, ale wyszło tak, że po wylądowaniu w tym miejscu w dniu 18 lutego 2016 roku już nie dostałam biletu lotniczego do Yogyakarty (nawet w droższej Geruda Indonesia wszystko było wykupione). Zatem postanowiłam kupić bilet na następny dzień. Przejechałam z Terminalu 2 na Terminal 3 ich darmowym autobusem. Tam w biurze Customer Service kupiłam bilet na godzinę 18:05 w Lion Air. Postanowiłam skorzystać i zobaczyć coś jeszcze w Jakarcie. Bilet z Jakarty do Yogyakarty kosztował 595.000 rupii.
W tym Customer Service jest komputer z którego można skorzystać darmowo. Po przeszukaniu portali lotniczych zarezerwowałam również nocleg. Niestety, ale nie mogę go polecić ponieważ oprócz dobrej lokalizacji i niskiej ceny był okropny (wyglądał jakby był przed remontem, w dodatku miał karaluchy). Na szczęście inne noclegi jakie miałam w Indonezji są naprawdę godne polecenia.

Z lotniska do centrum jeździ autobus. Bilet kosztuje 40.000 rupii. Autobus musi się zapełnić, aby wyjechał z lotniska (uprzedzał mnie już o tym wcześniej znajomy, który natknął się na długi wyjazd z lotniska i miejscowe korki). Nim załatwiłam wszystkie sprawy na lotnisku było już po 20:00. Po 30 minutach wyjechałam z lotniska, a do centrum jechałam około godziny.

Najpierw poszłam sprawdzić, gdzie można przechować bagaż bo następnego dnia chciałam pozwiedzać, a z tego miejsca odchodzą też autobusy na lotnisko. Przechowalnia jest blisko przystanku i koszt godzinnego przechowania bagażu to 3000 rupii. Potem udałam się do taxi, ale chciały za 10-minutowy przejazd 60.000 rupii, zatem wybrałam Tuk-Tuk za 40.000 rupii po negocjacjach. Okazało się potem, że powinnam zapłacić 25.000 rupii:)

Następnego dnia po oddaniu bagażu poszłam zwiedzać to co zaplanowałam. Nie miałam dużo czasu (należy pamiętać o korkach i dużo szybciej wyjechać na lotnisko). Najbliżej miałam Pomnik Narodowy i od niego zaczęłam zwiedzanie. Bilet kosztował 5000 rupii. Pomnik to 132 metrowa wieża w sercu Placu Merdeka, symbolizująca walki o niepodległość Indonezji. Jego budowa rozpoczęła się w 1961 roku, natomiast otwarto go dla publiczności w 1975 roku. Wieża składa się z obelisku o wysokości 117,7 metra, ustawionego na platformie o powierzchni 45 metrów kwadratowych i wysokości 17 metrów. Obelisk jest wyłożony włoskim marmurem. Cały pomnik jest zwieńczony Płomieniem Niepodległości z brązu o wadze ponad 14 ton, w którym umieszczono silnik windy. Windą zwiedzający mogą wjechać na platformę obserwacyjną na 115 metrze konstrukcji. Niestety podczas mego pobytu winda była w renowacji. Nie potrafili nam również powiedzieć ile dni to potrwa.
Pomnik Narodowy 1 Pomnik Narodowy 4

Widok z górnego tarasu
Pomnik Narodowy 3a Pomnik Narodowy 3b

U podnóża budynku znajduje się Muzeum Wyzwolenia, które prezentuje kolekcję dioram przedstawiających ważne wydarzenia z czasów wojny o niepodległość. Przy każdym obrazie jest opis w języku angielskim. Przestrzeń tego muzeum robi wrażenie.
Muzeum Wyzwolenia 3
Muzeum Wyzwolenia 1 Muzeum Wyzwolenia 2

Następnie postanowiłam zobaczyć katedrę. Idąc do niej zobaczyłam
Pałac prezydencki.
Palac prezydencki

A to już katedra
katedra 1   katedra 2
katedra 3

Kolejnym punktem był Meczet Istiqlal – największa tego typu budowla w Azji Południowo-Wschodniej. Cały budynek wraz z tarasami może pomieścić
do 200 tys. wiernych.
Meczet Istiqlal 1 Meczet Istiqlal 2

Już w Jakarcie znalazłam charakterystyczną dla Indonezji stację paliw🙂
stacja paliw

To już wszystkie miejsca jakie udało mi się zobaczyć w Jakarcie.

Wyjeżdżałam z tego miejsca blisko pomnika. Należy być z 20 minut przed zaplanowaną godziną odjazdu bo jak autobus jest pełny to odjeżdża szybciej.
przystanek autobusowy atobus autobus 2

Według mnie jeżeli macie mało czasu na zwiedzanie Indonezji to spokojnie to miasto możecie ominąć.

Reklamy