Tagi

, , , , , , , , , , , , , , ,

W poprzednim poście opisałam kilka miejsc z Parku Sanssouci w Poczdamie, tu opiszę następne które warto zobaczyć. Miejsca te zwiedziłam na bilecie, który kupiłam na początku.

Ten barokowy Pałac Neue Kammern został wzniesiony w 1745 roku. Znajduje się po zachodniej stronie Pałacu Sanssouci i tworzy przeciwwagę dla wzniesionej po stronie wschodniej Galerii Malarstwa (Bildergalerie). Początkowo służył jako oranżeria, potem przebudowano go na pawilon gościnny z apartamentami i salami paradnymi.
Neue Kammern 1 Neue Kammern 2

Niebieska Galeria
Neue Kammern 5

Sala Bufetowa
Była wykorzystywana jako jadalnia dla przyjęć w małym gronie. Pałac Neue Kammern nie miał własnej kuchni i posiłki były dostarczane z Pałacu Sanssouci dlatego duża szafa w formie bufetu służyła prawdopodobnie do odstawiania dostarczonych posiłków, przed wniesieniem ich do głównej sali bawialnej. Nad szafą bufetową znajduje się 19 pozłacanych konsoli na których stoi porcelana – oryginalna została utracona.
Neue Kammern 9

Galeria Owidiusza
Posiada pięć dużych luster umieszczonych naprzeciw okien. Wzorem dla takich galerii była Wielka Galeria Lustrzana w Pałacu Wersalskim.
Neue Kammern 15

Sala Jaspisowa
Jest główną salą bawialną. Malowidło sufitowe przedstawia boginię miłości Wenus ze swym orszakiem.
Neue Kammern 20 Neue Kammern 22 Neue Kammern 23

Komnaty gościnne
Znajdują się w zachodnim skrzydle Pałacu Neue Kammern i obejmują 7 komnat. Poniżej kilka przykładowych zdjęć.
Neue Kammern 30 Neue Kammern 31 Neue Kammern 32

Po wyjściu z pałacu udałam się w stronę kolejnego miejsca – Oranżerii (Orangerieschloss). Budynek zawdzięcza swój wygląd wzorcom włoskim. Powstał w latach 1851-1860 jako schronienie zimowe dla roślin tropikalnych. Oranżeria składa się z oszklonych sal (długości prawie 100 metrów) i części środkowej ujętej parą belwederów. Front z bliźniaczymi wieżami jest wzorowany na Villa Medici w Rzymie.
Fasada budynku jest remontowana.
Orangerieschloss 1 Orangerieschloss 2 Orangerieschloss 3

Do dzisiaj można zwiedzać w części środkowej komnaty stworzone dla carskiej rodziny. Dwie z nich przeznaczone były dla carycy Charlotty z Rosji, a trzy dla cara Mikołaja I. Niestety części, gdzie były umieszczone rośliny nie są dostępne – trwa tam remont.
Orangerieschloss 4 Orangerieschloss 5 Orangerieschloss 6 Orangerieschloss 7Orangerieschloss 11

Sala Rafaela – umieszczone tu dzieła są kopiami obrazów Rafaela
Orangerieschloss 10

Następnie odnalazłam w parku ten budynek Chińskiej Herbaciarni (Chinesisches Haus). Pawilon wybudowano w latach 1755-1764 na podstawie szkiców króla Fryderyka II Wielkiego. Błyszczące złotem figury w stylu rokoko nadają tej budowli lekkiego charakteru.
Chinesisches Haus 1 Chinesisches Haus 2 Chinesisches Haus 3 Chinesisches Haus 4

Idąc dalej natknęłam się na Dom Smoka (Drachenhaus). Pawilon wzorowany na kantońskiej pagodzie zbudowano w latach 1770-1772. Służył on za kwaterę królewskiemu winiarzowi. Obecnie znajduje się tutaj restauracja.
Dom Smoka

Poszłam dalej parkiem i stanęłam przed Belwederem na wzgórzu Klausberg (Belvedere auf dem Klausberg). Znajduje się on w zachodniej części Parku Sanssouci. Wzniesiono go w latach 1770-1772 na zlecenie króla Fryderyka II Wielkiego, został doszczętnie zniszczony w kwietniu 1945 roku wskutek ostrzału artyleryjskiego. Odbudowano go w 2002 roku.
Budynek ma formę dwupiętrowej rotundy. Dolna część budowli opiera się na dwudziestu kolumnach porządku jońskiego, które podtrzymują następne piętro otoczone dwudziestoma kolumnami korynckimi.
Podczas mego pobytu budynek był zamknięty.
Belvedere auf dem KlausbergBelvedere auf dem Klausberg 2