Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Wawel to druga co do wielkości, po Malborku, warownia w Polsce.
Od XVIII wieku Wawel był siedzibą władcy, a w 1000 roku urządzono tu także rezydencję krakowskich biskupów. W zabudowie wzgórza wyróżnia się 3 etapy:
a) pierwszy przypada na okres panowania Bolesława Chrobrego (992-1025)
b) drugi na czas rządów Kazimierza Wielkiego (1333-1370)
c) trzeci to epoka zygmuntowska, czyli panowanie Zygmunta Starego (1506-1548) i Zygmunta Augusta (1548-1572).

Zamek stracił na znaczeniu, po tym jak przestał pełnić funkcję siedziby władców, a pozostał jedynie miejscem ich koronacji i pogrzebów królewskich. W 1655 roku opanowali go Szwedzi i oczywiście ograbili. Podczas potopu szwedzkiego Wawel plądrowano 8 razy. Po upadku insurekcji kościuszkowskiej Kraków przeszedł w ręce Prus. Potem Prusacy przekazali miasto Austrii. Austriacy zaczęli budować na wzgórzu koszary, magazyny i składy amunicji. Podczas II Wojny Światowej na zamku mieszkał gubernator Hans Frank.

Bardzo dużo jest do zobaczenia na Wawelu, dlatego podzieliłam jego zwiedzanie na dwa dni.

http://www.wawel.krakow.pl/pl/

Pierwszego dnia zobaczyłam:
a) Reprezentacyjne Komnaty Królewskie – 18 zł
b) Prywatne Apartamenty Królewskie – 25 zł
c) Skarbiec Korony i Zbrojownię – 18 zł
d) Wawel Zaginiony – 10 zł
e) Sztukę Wschodu – 1 zł
f) Smoczą Jamę – 3 zł
g) Damę z gronostajem (Dama z łasiczką) – 10 zł

Można jeszcze pójść trasą sezonową i zobaczyć Budowle i ogrody Wawelu. Ta trasa jest tylko z przewodnikiem i obejmuje też Basztę Sandomierską. Ja już na tę trasę nie miałam czasu.

http://wawel.krakow.pl/pl/op/50/TRASY-SEZONOWE-godziny–ceny

Za bilet zapłaciłam 85 zł + 20 zł za audioguide (warto go pożyczyć).
W pomieszczeniach nie wolno robić zdjęć. W każdym pomieszczeniu stoi osoba pilnująca – to chyba dlatego tak drogie są bilety.
Cracow Wawel ticket 1

Dostaje się osobny bilet na Damę z gronostajem.
Cracow Lady with an Ermine ticket Cracow Lady with an Ermine ticket 2

W rożnych miejscach można kupić bilety. Zawsze jest jednak informacja ile ich jeszcze pozostało na dany dzień.
Cracow Wawel 79

W tym budynku kupuje się audioguide na zamek.
Cracow Wawel 131

Wchodziłam na Wawel tym wejściem.
Cracow Wawel 1 Cracow Wawel 2 Cracow Wawel 2a Cracow Wawel 2b

Dziedziniec
Pod okazałym budynkiem po południowej stronie katedry wiedzie długa, sklepiona brama na dziedziniec wewnętrzny zamku królewskiego, otoczony trzema kondygnacjami krużganków. Te krużganki powstały w latach 1507-1536, w trakcie budowy nowego, renesansowego zamku w miejsce spalonej rezydencji gotyckiej.
Cracow Wawel 3 Cracow Wawel 8 Cracow Wawel 9 Cracow Wawel 11 Cracow Wawel 13 Cracow Wawel 14

Idąc na dziedziniec poniższą bramą
Cracow Wawel 61

można dostrzec po lewej stronie zakratowane wejście. To Dziedziniec Batorego. Pomiędzy katedrą, a zachodnim skrzydłem zamku stała tu kiedyś łaźnia królewska, której pozostałością jest kamienna wanna widoczna z tyłu.

Na bramie wejściowej do dziedzińca znajdują się 3 herby:
a) Orzeł polski króla Zygmunta I z literą S na piersi
b) Pogoń litewska
c) Herb rodziny Sworców przedstawiający węża smoka pożerającego Saracenę.

Cracow Wawel 62 Cracow Wawel 63 Cracow Wawel 64

Komnaty Królewskie – nie można być pewnym, że tak wyglądały niegdyś wawelskie wnętrza – to co widzimy to próba odtworzenia wystroju sal wielokrotnie niszczonych przez pożary i grabieżców. Możemy zobaczyć Salę Turniejową – niegdyś miejsce narad i spotkań. Potem przechodzi się do pięknej Sali Poselskiej (sali tronowej), w której król przyjmował posłów, tu toczyły się obrady sejmu koronacyjnego. Następnie mija się inne sale, gdzie można zobaczyć cenne obrazy, antyki, arrasy i piękne kaflowe piece. Wreszcie trafia się do największej ze wszystkich komat zamkowych, Sali Senatorskiej  (240 m² powierzchni) z pięknymi arrasami.
Krakow Wawel Komnaty Krolewskie

Prywatne Apartamenty Królewskie – te pomieszczenia zwiedza się tylko w grupach z przewodnikiem. Należy pilnować wyznaczonej godziny wejścia! Przewodnik opowiada o pomieszczeniach (zwiedza się m.in. jadalnię, sień, garderobę, sypialnię), arrasach i innych eksponatach.

Skarbiec i Zbrojownia – zbiory zajmują kilka sal. Najważniejszym eksponatem jest Szczerbiec – to XIII wieczny miecz koronacyjny polskich władców. Zgromadzono tutaj zbroje, halabardy i duży zbiór broni palnej. Jest tutaj również kolekcja szpad, a na niższym poziomie wystawiono lufy armatnie.

Wawel Zaginiony – wystawa składa się z przedmiotów znalezionych podczas przeprowadzanych tutaj prac archeologicznych. Idąc serpentyną możemy podziwiać pozostałości murów rotundy Najświętszej Marii Panny.

Sztuka Wschodu – można tu zobaczyć namioty tureckie i perskie. Wiele eksponatów to zdobycze wojenne oddziałów Jana III Sobieskiego. Są tutaj m.in. chorągwie tureckie wykonane z jedwabiu przetykanego złotymi nićmi. Można też zobaczyć wazy japońskie i chińskie.

Dama z gronostajem – przepiękny obraz olejny Leonarda da Vinci namalowany około 1489-1490. Zaledwie w kilku muzeach świata mamy okazję oglądać obrazy Leonarda da Vinci, artysty, którego dorobek malarski jest zaskakująco ubogi, liczący tylko kilkanaście dzieł. Jego obraz (jedyny w Polsce) zakupił około roku 1800 we Włoszech książę Adam Jerzy Czartoryski i podarował swojej mamie Izabeli Czartoryskiej. Został przeniesiony na Wawel z Muzeum Książąt Czartoryskich, które jest remontowane. W 2011 podczas podróży po Europie został ubezpieczony na 300 mln euro.
Koniecznie go zobacz, robi niesamowite wrażenie.
Cracow Wawel 88

Są tutaj miejsca, gdzie można coś zjeść czy też tylko posiedzieć.
Cracow Wawel 126 Cracow Wawel 127

Obok Smoczej Jamy znajduje się Pomnik Wolności w formie kolumny. Napis na niej głosi: „Kolumna ustawiona w roku odzyskania niepodległości 1918 przywrócona w roku jubileuszowym 2000”.
Cracow Wawel 125

Smocza Jama – po 135 stopniach schodzi się do ciągnącego się przez 81 metrów korytarza, udostępnionego zwiedzającym. Po przejściu korytarza wychodzi się już poza Wawel – na wiślane bulwary.
Smocza Jama Krakow 2

Po wyjściu ze Smoczej Jamy można zobaczyć figurkę smoka ziejącego ogniem.
Cracow Wawel dragon 1   Cracow Wawel dragon 2

A to jeszcze panorama na miasto, która roztacza się blisko wejścia do Smoczej Jamy na Wawelu. Widać Sanktuarium w Łagiewnikach, Muzeum Sztuki Manga, wieże Klasztoru Kamedułów na Bielanach, Kopiec Kościuszki, Most Dębnicki.
Cracow Wawel 150 Cracow Wawel 151

Drugiego dnia zwiedziłam Katedrę i jej podziemia. Do katedry można wejść za darmo. W ramach biletu można obejrzeć: Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie i Muzeum Katedralne. W katedrze i muzeum nie wolno robić zdjęć.

http://www.katedra-wawelska.pl/

Za bilet zapłaciłam 12zł + 7zł za audioguide. Aby wypożyczyć adioguide należy zostawić jakiś dokument (inny niż dowód osobisty)! Ja dałam kartę kredytową bo innego dokumentu nie miałam.

Dzisiejszy Kościół katedralny to trzecia świątynia o takiej randze w Krakowie. Pierwsza katedra wawelska powstała około 1020 roku. Jej fragmenty zachowały się pod zachodnią częścią zamku, uległa zniszczeniu w 1038 roku. Drugą katedrę wzniesiono w latach 1090-1142, spłonęła w pożarze na początku XIV wieku. W 1320 roku rozpoczęto budowę trzeciej katedry. W miarę jak katedra pięła się w górę, dodawano do niej przylegające kaplice. Zgromadzone w katedrze dzieła sztuki uległy zniszczeniu podczas najazdu Szwedów. Okupacja hitlerowska również zakończyła się zagarnięciem niektórych zabytków.
Cracow Wawel 100

Na poniższym zdjęciu widać lepiej niektóre z 19 kaplic. Patrząc od lewej:
a) Kaplica Potockich z czerwonej cegły. Pod baldachimem wejście do krypty Marszałka Piłsudskiego.
b) Kaplica Szafrańców – przyziemie wapiennej wieży; ogromne gotyckie okno oświetla kaplicę.
c) Kaplica Wazów – na narożnikach kaplicy stoją posągi Św. Zygmunta i Władysława. Na fasadzie znajduje się tarcza z herbami Polski, Litwy, Szwecji i Gotlandii. Kiedyś tutaj znajdowało się główne południowe wejście do katedry.
d) Kaplica Zygmuntowska – mówi się o niej, że jest perłą renesansu na północ od Alp. Ma charakterystyczną kopułę na wysokim tamburze, która została pokryta pozłacaną łuską.
e) Kaplica bpa Jana Konarskiego z dużym półkoliście zakończonym oknem
f) Kaplica Jana Olbrachta

Cracow Wawel 101

Jeżeli chodzi o wnętrze to już na odwrocie biletu jest informacja o planie zwiedzania katedry.
Krakow cathedral plan

Droga zwiedzania jest dobrze oznaczona. Po lewej stronie, przez katedralną zakrystię idzie się do Wieży Zygmuntowskiej. Pnąc się do góry po ciasnych schodach pod ogromną konstrukcję z drewnianych bali, przechodzi się przez pierwszą i drugą kondygnację gdzie są różne dzwony.
Krakow cathedral 25

Dopiero na trzeciej kondygnacji znajduje się Dzwon Zygmunt
z 1520 roku.
Na wieżę został wciągnięty 13 lipca 1521 roku. Kielich dzwonu zdobią herby Polski i Litwy oraz postacie Świętego Stanisława biskupa i męczennika oraz króla Zygmunta. Przekaz mówi, że należy dotknąć dzwon lewą ręką i wypowiedzieć życzenie – podobno się spełni.
Całkowity ciężar dzwonu: 12.600 kg
Średnica klosza: 242 cm
Całkowita wysokość dzwonu: 460 cm
Napęd: 12 dzwonników
Zasięg słyszalności: 30 km
Krakow cathedral 20

Z okien roztacza się widok na Kraków.
Krakow cathedral view 3 Krakow cathedral view 4

W kryptach pod katedrą od wieków chowano szczątki królów polskich oraz członków ich rodzin. Schodząc do podziemi z kaplicy Czartoryskich, jako pierwszą zwiedza się kryptę Św. Leonarda – piękne romańskie wnętrze. Tu leży m.in. Jan III Sobieski, Tadeusz Kościuszko, książę Józef Poniatowski czy gen. Władysław Sikorski. Potem przechodzi się do miejsc pochówków innych królów. Ostatnim miejscem jest mauzoleum Józefa Piłsudskiego. Obok trumny Piłsudskiego w 2010 roku umieszczono grobowiec prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony. 
Krakow cathedral 32 Krakow cathedral 31

W ramach biletu można zwiedzić Muzeum Katedralne na Wawelu im. Jana Pawła II. Przed nim znajduje się pomnik Jana Pawła II. Muzeum mieści się obok kas biletowych katedry.
Cracow Wawel 40 Cracow Wawel 42

Na poniższym filmie można zobaczyć jak wyglądają wnętrza.

https://www.youtube.com/watch?v=enHSZk-jRFQ

Każdy Polak powinien odwiedzić Wawel i na pewno każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie.