Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kiedyś Drogą Królewską, jak zwie się szlak wiodący przez Stare Miasto na Wawel, podążały poselstwa i pochody na Wawel. Podążając tą drogą, ogląda się najcenniejsze i najpiękniejsze krakowskie zabytki, przemierzając prestiżowe ulice. To przy nich stawiały swe kamienice bogate rody mieszczańskie.
Szlak zaczyna się przy Kościele św. Floriana.

Kosciol Sw. Floriana

Następnie wiedzie przez rozległy Plac Matejki obok Pomnika Grunwaldzkiego. Na kamiennym cokole pomnika, ufundowanego w 1910 roku przez Ignacego Jana Paderewskiego leży postać pokonanego wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena, powyżej stoi wielki książę litewski Witold. Na szczycie umieszczono konny posąg króla Władysława II Jagiełły. Po bokach cokołu widać z jednej strony polskiego rycerza z giermkiem zbierających chorągwie krzyżackie, a po przeciwnej wojownika litewskiego z jeńcem krzyżackim. Oryginalny pomnik został zniszczony w 1939 roku, odtworzono go dopiero w 1976 roku. Obecnie pomnik znajduje się w renowacji.
Przed monumentem umieszczono jeszcze symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza.
Pomnik Grunwaldzki 1 Pomnik Grunwaldzki 2

Trasa biegnie dalej ku Barbakanowi i Bramie Floriańskiej.
Barbakan 2 Barbakan 3

Zboczywszy nieco z Drogi Królewskiej w stronę dworca kolejowego, można dojść wzdłuż muru obronnego do Plant i ulicy Szpitalnej. Tu można zobaczyć imponujący wielkością i rozmachem architektonicznym gmach Teatru im. Juliusza Słowackiego (mieści się na Placu Św. Ducha 1). Zbudowano go w latach 1891-1893. Projekt gmachu wzorowany był na operze paryskiej.
Teatr Juliusza Slowackiego Krakow Teatr Juliusza Slowackiego Krakow 1

W głębi, za gmachem teatru, stoi w zagłębieniu niewielki ceglano-kamienny Kościół św. Krzyża w stylu gotyckim. Dzisiejsza budowla pochodzi z XIV wieku. Od zachodu góruje nad nią czworoboczna wieża z XV wieku.
Kosciol Sw. Krzyza 1 Kosciol Sw. Krzyza 1a Kosciol Sw. Krzyza 2

Wróćmy jednak na Drogę Królewską. Za Bramą Floriańską otwiera się reprezentacyjna ulica Floriańska, która doprowadza na Rynek Główny.
Florianska street

To na ulicy Floriańskiej mieści się m.in:
a) kawiarnia Jama Michalika – wspomniałam już o niej wcześniej; tu narodził się legendarny kabaret Zielony Balonik
Kawiarnia Jama Michalika

b) Dom Jana Matejki – tu mieści się muzeum tego słynnego, krakowskiego malarza; w tym miejscu urodził się, wychował i mieszkał do śmierci w 1893 roku
Dom Jana Matejki   Jan Matejko

c) Muzeum Farmacji – o nim jeszcze napiszę, ponieważ warto do niego wstąpić
Muzeum Farmacji Krakow

d) Hotel Pod Różą – jeden z najstarszych w Krakowie; zatrzymywali się w nim m.in. car Aleksander I czy Franciszek Liszt.
Hotel pod Roza 1 Hotel pod Roza 2

Ulicą Floriańską dochodzi się do Rynku Głównego, czyli centrum miasta. Kraków zachował układ urbanistyczny nadany mu w czasie lokacji miasta w 1257 roku. To jeden z największych średniowiecznych placów w Europie o wymiarach 200 x 200 m. Rynek to prawdziwy salon kulturalny, handlowy i turystyczny. Mieszkańcy twierdzą jednak, że to miejsce upodobali sobie turyści, natomiast oni wolą spotykać się na Kazimierzu. Należy pamiętać, że w Krakowie jest Rynek, a nie Starówka! Widziałam scenę, jak na pytanie o Starówkę skierowano turystę 300 km dalej – do Warszawy:)

Najbardziej znane budowle Rynku to Sukiennice i Kościół Mariacki oraz Kościół Św. Wojciecha i wieża dawnego ratusza. Koło Sukiennic stoi też pomnik Adama Mickiewicza. O tych miejscach opowiem jeszcze w kolejnych postach. Tutaj tylko o nich wspomniałam.
Rynek Glowny Krakow

Obok Rynku Głównego jest też Mały Rynek. Mieści się on na tyłach Kościoła Mariackiego, między ulicą Mikołajską i ulicą Sienną. Za mojej bytności postawiono tutaj stragany. Mieści się tu m.in. Kamienica Strzemboszowska powstała przez połączenie dwóch gotyckich domów, częściowo zniszczona w połowie XVII wieku, odrestaurowywana kilkukrotnie w późniejszych latach.
Maly Rynek Maly Rynek 3 Maly Rynek 1 Maly Rynek 2

Wróćmy do Rynku Głównego skąd Droga Królewska wiedzie dalej ku ulicy Grodzkiej i wzdłuż jej biegu do Zamku Królewskiego na Wawelu. O Wawelu już pisałam wcześniej.

Ulica Grodzka jest przedłużeniem ulicy Floriańskiej po drugiej stronie rynku. Należy do najstarszych ulic Krakowa. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Kościół św. Piotra i Pawła oraz Kościół św. Andrzeja.
Niewielki plac rozciąga się naprzeciwko głównej fasady Kościoła św. Piotra i Pawła oraz Kościoła św. Andrzeja. W 2001 roku ustawiono na placu kolumnę z posągiem księdza Piotra Skargi.
Pomnik Piotra Skargi

Kościół św. Piotra i Pawła
Piękna, elegancka fasada kościoła wznosi się ponad kamiennym placykiem oddzielonym od ulicy Grodzkiej posągami dwunastu apostołów. Była to pierwsza krakowska świątynia barokowa. W podziemiach krypty spoczywa Piotr Skarga.
Kosciol sw. Piotra i PawlaKosciol sw. Piotra i Pawla 3
Kosciol sw. Piotra i Pawla 8 Kosciol sw. Piotra i Pawla 10
Kosciol sw. Piotra i Pawla 7   Kosciol sw. Piotra i Pawla 9

Tu byłam na koncercie muzyki poważnej – jeżeli będzie za Waszej bytności to polecam.
koncert informator

Kościół św. Andrzeja
Stoi obok Kościoła św. Piotra i Pawła, zwieńczony dwiema charakterystycznymi białymi kamiennymi wieżami o ciemnych hełmach. Ta stara, romańska budowla pochodzi z lat 1079-1098. To jeden z najstarszych kościołów Krakowa. Od 1320 roku aż do dziś świątynia jest własnością klarysek, które z tyłu za kościołem mają swój klasztor.
Kosciol sw. Andrzeja   Kosciol sw. Andrzeja 1

Podążając ostatnim odcinkiem Drogi Królewskiej w kierunku Wawelu można obejrzeć jeszcze dwie świątynie. Pierwszą jest Kościół św. Marcina – zabytkowy kościół ewangelicki w Krakowie przy ul. Grodzkiej 58.
Kosciol sw. Marcina

Druga świątynia to Kościół św. Idziego – zabytkowy kościół rzymskokatolicki dominikanów, znajdujący się przy ulicy Grodzkiej 67.
Kosciol sw. Idziego

Warto Drogą Królewską przejść się rano, gdy jeszcze nie ma tłumu turystów.

I jeszcze jedna uwaga – bardzo ciężko jest zwiedzić kościoły w Krakowie. Są one z reguły otwarte tylko podczas nabożeństw lub koncertów.