Tagi

, , , , , , , , ,

Muzeum Farmacji powstało w 1946 roku. Najpierw mieściło się przy ulicy Basztowej 3, tam jednak panowały kiepskie warunki ekspozycyjne. W końcu przeniesiono muzeum na ulicę Floriańską 25, gdzie zajmuje pięć kondygnacji (od piwnic po strych).

Uwaga na godziny otwarcia – proszę sprawdzić na stronie!
Bilet kosztował 9 zł.

http://www.muzeumfarmacji.pl/

Po wejściu widzimy wnętrze apteki.
Museum of Pharmacy Cracow

Obok jest sala, w której znajdują się godła własne aptek i meble z aptek klasztornych.
Museum of Pharmacy Cracow 1

Ciekawe jest to godło, które przedstawia napis „Liczba 115” (numer domu, w którym mieściła się apteka), a w otoku (jako ornament) węża trzymającego w paszczy koniec swego ogona. Jest to tzw. ouroboros – alchemiczny symbol przemiany materii, wskazujący na związki farmacji z alchemią.
Museum of Pharmacy Cracow 33

Schodząc do piwnicy możemy zobaczyć różne przedmioty.
Museum of Pharmacy Cracow 3

Jest np. koło do lania świec o średnicy 65 cm. Koło wykonano z żelaza w XIX wieku. Wytwarzanie świec przy pomocy takiego koła polegało na wielokrotnym polewaniu płynnym woskiem przywiązanych do koła knotów, aż powstające w ten sposób świece osiągały pożądaną grubość. Produkcją i sprzedażą świec, a także wosków do pieczęci, europejscy aptekarze zajmowali się od początku istnienia swego zawodu.
Museum of Pharmacy Cracow 2

Idąc schodami można zobaczyć różne dyplomy i portrety.
Museum of Pharmacy Cracow 5 Museum of Pharmacy Cracow 5a

W kolejnym pomieszczeniu (już na piętrze) znajduje się m.in. waga dziesiętna do ważenia osób z końca XIX wieku.
Museum of Pharmacy Cracow 7

Na tym piętrze jest również sala, której strop ozdobiony jest osiemnastowieczną tapetą tzw. kołtryną. Znajdują się tutaj meble apteczne w dwóch różnych stylach: neobarokowym i Biedermeier. Jest tu także kolekcja moździerzy marmurowych i odlanych z brązu, wraz z oryginalnymi podstawami i pokrywami. Na postumencie przy drzwiach stoi posąg Asklepiosa, greckiego boga medycyny, czczonego w starożytnym Rzymie pod imieniem Eskulap.
Museum of Pharmacy Cracow 8 Museum of Pharmacy Cracow 9 Museum of Pharmacy Cracow 10 Museum of Pharmacy Cracow 11 Museum of Pharmacy Cracow 12

Kolejny pokój poświęcony jest Ignacemu Łukasiewiczowi, polskiemu farmaceucie i przedsiębiorcy oraz wynalazcy lampy naftowej.
Museum of Pharmacy Cracow 13

Czy wiesz co to chalkantyt?
To siarczan miedzi. Hipokrates opisuje go jako lek zmiękczający i wygładzający blizny. Pod koniec XIX wieku był stosowany do leczenia jaglicy (choroba oczu). Współcześnie wchodzi w skład maści przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych.
Museum of Pharmacy Cracow 14

Wiesz co to za kulki znajdują się w tym pojemniku?
Museum of Pharmacy Cracow 16

To pigułki antymonowe przeczyszczające wielokrotnego użytku (niezłe, prawda?). W celu przeczyszczenia połyka się dwie lub trzy, a kiedy spełnią swe zadanie, odzyskuje się je, albowiem po umyciu nadają się do ponownego użytku. Można je stosować wielokrotnie, ponieważ bardzo długo zachowują swoje właściwości.
Antymon w zetknięciu z kwasem żołądkowym wytwarzał sól, która działa przeczyszczająco. W reakcji tej brała udział tylko nieznaczna część antymonu – reszta tego drogiego preparatu przechodziła przez przewód pokarmowy nienaruszona.

A to z kolei róg jelenia. Starty na wiórki lub mąkę używany był do przyrządzania galaret stosowanych jako środek odżywczy lub wzmacniający, a także w leczeniu chorób przewodu pokarmowego i dla wzmocnienia układu kostnego u dzieci.
Museum of Pharmacy Cracow 19

Suszoną i sproszkowaną krew byka zalecano m.in. na anemię u dzieci.
Museum of Pharmacy Cracow 17

Tzw. kantarydy to chrząszcze żywiące się liśćmi topoli, jesionu i czarnego bzu. Ich obecność zdradza nieprzyjemny zapach, spowodowany wydzielaniem substancji zawierającej kwas moczowy. Ich krew w zetknięciu z ludzką powoduje powstawanie pęcherzy. Pęcherze nie są bolesne i znikają samoistnie. Wysuszone i sproszkowane służyły jako silny środek moczopędny. Były używane jako afrodyzjak. Za duża dawka podawana wewnętrznie powodowała u człowieka gorączkę oraz trwałe uszkodzenie organów płciowych i nerek.
Museum of Pharmacy Cracow 18

A to już strych kamienicy.
W dawnym aptekarstwie strych, jako miejsce suche i przestronne służył do suszenia i przechowywania ziół leczniczych. Znajdziemy tutaj ramę do suszeni ziół, słomiane stągwie, drewniane skrzynie, tablice zielarskie.
Museum of Pharmacy Cracow 30 Museum of Pharmacy Cracow 31 Museum of Pharmacy Cracow 32

Pokazałam tylko niektóre rzeczy, a jest ich bardzo dużo.
Mam nadzieję, że tym opisem zachęciłam Was do odwiedzenia tego miejsca. Dla mnie było ono bardzo ciekawe.

Reklamy