Tagi

, , , , , , , , , , , , , , ,

Kraków zachował układ urbanistyczny nadany mu w czasie lokacji miasta
w 1257 roku. Pisałam już, że to jeden z największych średniowiecznych placów w Europie o wymiarach 200 x 200 m. Mieszkańcy twierdzą jednak, że to miejsce upodobali sobie turyści, natomiast oni wolą spotykać się na Kazimierzu. Należy pamiętać, że w Krakowie jest Rynek, a nie Starówka!

Najbardziej znane budowle Rynku to Sukiennice i Kościół Mariacki, a także Kościół św. Wojciecha i wieża dawnego ratusza. Na Rynku można wysłuchać hejnału granego przez strażnika co godzinę na trąbce – na zdjęciu widać otwarte okno i hejnalistę:)
Bazylika Mariacka Krakow

Koło Sukiennic stoi też Pomnik Adama Mickiewicza z 1898 roku, przez krakowian zwany „Adasiem”. Poeta za życia nigdy nie dotarł do Krakowa. Przybył tutaj dopiero 35 lat po swojej śmierci i 4 lipca 1890 roku tu właśnie odbył się jego uroczysty pogrzeb. Został pochowany na Wawelu.
W 1940 roku hitlerowcy zburzyli pomnik. Jednak po wojnie odnaleziono niemal wszystkie figury w Hamburgu, pozwoliło to na jego odbudowę. Zrekonstruowany pomnik odsłonięto w setną rocznicę śmierci poety, w 1955 roku. Obecnie pomnik jest ulubionym miejscem spotkań krakowian i turystów.
Pomnik Adama Mickiewicza Krakow

Blisko pomnika wzniesiono w 2010 roku fontannę Kryształ. Wzbudza ona szereg kontrowersji. Ja nie jestem jej zwolenniczką.
Krakow fontanna Krysztal 2 Krakow fontanna Krysztal

Sukiennice
Krakowski Rynek Główny od początku swego istnienia pełnił przede wszystkim rolę placu targowego. Sukiennice podlegały przez wieki wielu przemianom i obecny ich kształt w niczym nie przypomina dawnych Sukiennic. Współcześnie w Sukiennicach znajdują się dwa rzędy kramów, głównie z biżuterią, pamiątkami i rękodziełem. Natomiast na piętrze Sukiennic jest Galeria Sztuki Polskiej
XIX wieku
. Ja nie miałam czasu i w tej galerii nie byłam.

http://mnk.pl/oddzial/galeria-sztuki-polskiej/o-oddziale
Rynek Krakow 4Sukiennice Krakow 2 Sukiennice Krakow 3 Sukiennice Krakow 4 Sukiennice Krakow 5 Sukiennice Krakow 6

Kościół św. Wojciecha – niewielki, ustawiony naprzeciwko wylotu ulicy Grodzkiej i nakryty zieloną kopułą. Istniał już w XI wieku, został przebudowany w XVII
i XVIII wieku.

Kosciol sw. Wojciecha Rynek Krakow 6

O Bazylice Mariackiej i Ołtarzu Wita Stwosza napiszę osobny post.
Rynek Krakow 1

Idąc dookoła Bazyliki dociera się do ukrytego na jej tyłach Placu Mariackiego. Powstał na początku XIX wieku po likwidacji cmentarza parafialnego Bazyliki Mariackiej. Pośrodku placu znajduje się fontanna z figurą żaka – kopia jednej z postaci, którą wyrzeźbił Wit Stwosz w swoim słynnym ołtarzu.
Plac Mariacki Krakow   Plac Mariacki Krakow 2

Za figurą żaka znajduje się Kościół św. Barbary. Powstał w latach 1338-1402.
Kosciol sw. Barbary Krakow  Kosciol sw. Barbary Krakow 6
Kosciol sw. Barbary Krakow 7 Kosciol sw. Barbary Krakow 8

Jak na duże, średniowieczne miasto przystało, również Kraków musiał mieć przy Rynku Głównym okazałą siedzibę władz miejskich. Do czasów współczesnych przetrwała jednak tylko Wieża Ratuszowa.
Rynek Krakow 4

Obecnie siedziba władz miejskich znajduje się w dawnym pałacu Wielopolskich przy placu Wszystkich Świętych.
DSC_0989 DSC_0992

Wokół Rynku jest wiele ciekawych kamienic. Dobrze przyjść tutaj jednak z samego rana, gdy nie ma jeszcze turystów i na spokojnie je obejrzeć.

Kamienica Czyncielów pod numerem 4 (koło Bazyliki Mariackiej) zwraca uwagę oryginalnymi zdobieniami wielkich okien pierwszego piętra. Mieszkał w niej Stanisław Wyspiański, który pisał tutaj swój słynny dramat Wesele.
Kamienica Czyncielow Krakow

Na Rynku pod numerem 8 znajduje się Klub Pod Jaszczurami – to najstarszy klub studencki w Krakowie, istnieje od 1960 roku.

http://www.podjaszczurami.pl/

Klub Pod Jaszczurami Krakow

Kamienica Pinocińska pod numerem 15 należała podobno do bogatego mieszczanina Mikołaja Wierzynka, który w 1364 roku wydał sławną ucztę dla pięciu królów. W 1945 roku otwarto tutaj stylizowaną na historyczną restaurację Wierzynek.
Wierzynek

W ogromnym Pałacu pod Baranami powstał w 1956 roku kabaret Piwnica pod Baranami.
Piwnica pod Baranami Krakow

Tuż obok, w kamienicy numer 29 spostrzec można figurę twórcy piwnicznego kabaretu, Piotra Skrzyneckiego. Za życia, ubrany w charakterystyczny kapelusik, chętnie przesiadywał w działającej tu do dziś kawiarni Vis-a-vis.
Rynek Glowny Krakow 20 Rynek Glowny Krakow 21

Kamienica Pod Orłem (numer 45) posiada interesującą fasadę: neogotyckie portale, okazałe okna i rzeźbę feniksa projektu Stanisława Wyspiańskiego. W kamienicy w 1775 roku mieszkał Tadeusz Kościuszko – jest tutaj tablica pamiątkowa.
Kamienica pod Orlem Krakow

Warto wejść na ulicę Św. Anny, która odchodzi od Rynku i zobaczyć Uniwersytecką Kolegiatę Św. Anny, która znajduje się pod numerem 13-stym. To kościół akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, położony w sąsiedztwie Collegium Medicum i Collegium Maius. Pierwszy, drewniany kościół stał w tym miejscu już w XIV wieku. Jednak obecna budowla pochodzi z końca
XVII wieku.
Kosciol sw. Anny Krakow 1   Kosciol sw. Anny Krakow 2
Kosciol sw. Anny Krakow 3 Kosciol sw. Anny Krakow 4 Kosciol sw. Anny Krakow 5 Kosciol sw. Anny Krakow 6

Warto spędzić trochę czasu na Rynku i dokładnie go obejrzeć. W sezonie porozstawianych jest sporo ogródków przed kamienicami, które zachęcają aby usiąść i porozkoszować się tym miejscem.

Reklamy