Tagi

, , ,

Spacerując między Sukiennicami a Kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć wystarczy zejść do Podziemi Rynku. Pod płytą Rynku powstał rezerwat archeologiczny o powierzchni blisko 4000 m², który daje możliwość podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa.

http://www.podziemiarynku.com/

Bilet kosztuje 19 złotych i najlepiej zarezerwować go przez internet ponieważ ilość biletów jest ograniczona – piszą o tym na stronie. Miejsce to można zwiedzać do późnych godzin zatem można tu przyjść nawet wieczorem. Wejście znajduje się w Sukiennicach.

Wystawa nosząca tytuł „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” jest multimedialnym widowiskiem, podróżą w czasie. Prezentowana jest tutaj nie tylko bogata historia Krakowa, ale również związki tego miasta z najważniejszymi ośrodkami kultury i handlu w średniowiecznej Europie.

Ta mapa pokazuje szlaki handlowe kupców krakowskich średniowiecznej Europy.
Rynek Underground Cracow

Szlak turystyczny w Podziemiach Rynku wiedzie pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych. Ciekawostką są zachowane fragmenty brukowanych ciągów komunikacyjnych, które dają wyobrażenie o średniowiecznej technologii budowania dróg. Nienaruszone profile ziemne, tzw. świadki archeologiczne, wyjaśniają natomiast proces podnoszenia terenu Rynku na przestrzeni kilkuset lat.
Rynek Underground Cracow 2 Rynek Underground Cracow 3

Na wystawie można zobaczyć średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, gliniane figurki, ozdoby. Poznaje się również historię Krakowa z czasów przed lokacją miasta.
Rynek Underground Cracow 27

Znajdują się tutaj oryginalne fundamenty chat z przełomu XII i XIII wieku oraz rekonstrukcje warsztatów złotnika i kowala.

W trakcie zwiedzania towarzyszą nam m.in. odgłosy gwaru transakcji handlowych. Wystawę wzbogacają ciekawe makiety i multimedia w postaci ekranów dotykowych, hologramów, projekcji i filmów dokumentalnych.
Rynek Underground Cracow 9
Rynek Underground Cracow 14 Rynek Underground Cracow 25 Rynek Underground Cracow 26
Rynek Underground Cracow 13

Tak wygląda rekonstrukcja średniowiecznego wozu dwukołowego.
W średniowieczu długo utrzymywała się przewaga wozów dwukołowych, gdyż zapewniały one lepszą zwrotność na złych i wąskich drogach. Dopiero w końcu
XV wieku – dzięki zastosowaniu ruchomego przodka zwiększającego skrętność pojazdu – popularniejszy staje się wóz 4-kołowy.
Rynek Underground Cracow 11

Obok stoi waga, na której możemy się zważyć.
Rynek Underground Cracow 12

To makieta Krakowa z XV wieku w kształcie smoka.
Rynek Underground Cracow 10

Są tutaj również informacje o pochówkach antywampirycznych.
Rynek Underground Cracow 8

Można poczytać o trepanacjach czaszek i egzekucjach.
Rynek Underground Cracow 38

W końcowych salach są wyświetlane filmy o Krakowie. Przez epoki przeprowadza nas Krzysztof Jasiński – robi to bardzo ciekawie. Warto tutaj posiedzieć na specjalnie w tym celu przygotowanych ławeczkach i wysłuchać jego opowieści. W każdej sali prezentowana jest inna historia.
Rynek Underground Cracow 39

Poniżej znajduje się link do filmu o Podziemiach – zacznijcie oglądać od 1:50. Film niestety nie jest najlepszej jakości, ale daje pogląd na to co możecie zobaczyć.

https://www.youtube.com/watch?v=BlHaymnVAnU

Reklamy