Tagi

, , , , , , , ,

Proponuję przyjść o 9:00 rano. Zakupić bilet do kościoła (10 zł) i na wieżę (15 zł). Jeżeli chcemy zrobić zdjęcia to należy zapłacić jeszcze 5 zł za specjalną naklejkę, która świadczy o możliwości fotografowania. Za bilety można zapłacić tylko gotówką!
St. Marys Basilica Cracow tickets

Bilety kupuje się w budynku obok fontanny z żakiem. Z tej strony są też dwa wejścia do kościoła:
a) jedno dla osób chcących się pomodlić – wejście bezpłatne, ale tutaj nie można robić zdjęć i można wejść tylko do pewnego momentu, ponieważ miejsce to jest wygrodzone
b) drugie – wejście płatne, tu idzie się pod ołtarz i można robić zdjęcia jak wykupiło się znaczek; aby zająć dobre miejsca należy ustawić się w kolejce już o 11:10 – do środka wpuszczają od 11:30.

Otwarcie Ołtarza odbywa się od 11:50.

http://www.mariacki.com/index.php/pl/

Najlepiej zacząć od wieży i to iść rano. Ja wchodziłam o 10:00 i były tylko
4 osoby. Na wieży powinniśmy być nie dłużej nić 30 min. Jak z niej schodziłam to już następna grupa czekała i liczyła dużo więcej osób. Na górze jest mało miejsca, zatem im mniej ludzi tym lepiej. Wyższa wieża Bazyliki Wniebowzięcia NMP ma już ponad 600 lat, 81 metrów i jest zwieńczona późnogotyckim hełmem i złocistą koroną. Wchodzi się przez małe, żelazne drzwiczki, potem trzeba pokonać kamienne schody (271), następnie strome drewniane schody, które prowadzą do izdebki hejnalisty.
St. Marys Basilica Cracow 9 St. Marys Basilica Cracow 10 St. Marys Basilica Cracow 50

Stąd możemy zobaczyć z góry cały Kraków.
Rynek Glowny Krakow
Cracow 1 Cracow 2 Cracow 3 Cracow 5 Cracow 6

Poniżej stoją dorożki.
Kraków Rynek 1
dorożka w Krakowie

Hejnał z wież i bram Krakowa trąbiono od zawsze obwieszczając początek i koniec dnia. Kraków jest jedynym miastem na świecie, w którym średniowieczna tradycja grania co godzinę hejnału przetrwała do dziś. Transmituje go też radio o godzinie 12:00.
Bazylika Mariacka Krakow

Zanim wejdzie się do wnętrza głównej świątyni Krakowa warto obejść ją dookoła. Początki kościoła sięgają pierwszych lat XIII wieku. Obecny, gotycki kształt jest rezultatem XIV-wiecznej rozbudowy. Do głównej bryły dobudowano liczne kaplice. Na zewnątrz, na ścianach widnieją tablice nagrobne – pozostałości dawnego przykościelnego cmentarza.
Rynek Krakow 1
St. Marys Basilica Cracow 1 St. Marys Basilica Cracow 2 St. Marys Basilica Cracow 4
St. Marys Basilica Cracow 6

Na ścianie kaplicy św. Jana Nepomucena znajduje się zegar słoneczny
z 1954 roku.
St. Marys Basilica Cracow 7

Wchodząc do kościoła należy zejść po schodach w dół – to charakterystyczna cecha kościołów z okresu średniowiecza i świadectwo podniesienia dawnego poziomu ulic w ciągu stuleci.
Koniecznie należy przyjrzeć się polichromii dekorującej ściany i sklepienie świątyni. Jej projekt wykonał najsławniejszy krakowski malarz, Jan Matejko.
St. Marys Basilica Cracow 22
St. Marys Basilica Cracow 28

W nawie południowej znajduje się późnobarokowy ołtarz z krucyfiksem autorstwa Wita Stwosza. Postać Chrystusa wykonana została z jednej bryły kamienia. Tłem dla krzyża jest srebrna blacha z przedstawieniem Jerozolimy z 1723 roku.
St. Marys Basilica Cracow 41

Kolejny ciekawy krucyfiks umieszczony jest na belce tęczowej
(projekt Jana Matejki).
St. Marys Basilica Cracow 35   St. Marys Basilica Cracow 36

Są tutaj również stopnie, przy których Tadeusz Kościuszko powtórzył słowa przysięgi, którą złożył na krakowskim Rynku.
St. Marys Basilica Cracow 38

W głębi prezbiterium, za ołtarzem Wita Stwosza, widać wieloboczne zamknięcie absydy ze strzelistymi, wąskimi oknami ostrołukowymi. Wypełniają je autentyczne gotyckie witraże, zaliczane do najstarszych w Polsce (1370-1390).
St. Marys Basilica Cracow 20

Ołtarz Wita Stwosza – to arcydzieło rzeźby gotyckiej, wykonany w latach 1477-1489. Wśród rzeźb doliczono się 200 figur i około 2000 detali. Fundusze na budowę ołtarza zebrali mieszkańcy Krakowa. Wit Stwosz rzeźbił w drewnie lipowym, drzewa te liczyły około 500 lat. Konstrukcje nośne ołtarza wykonano ze znacznie twardszego i bardziej wytrzymałego dębu. Tuż przed II Wojną Światową ołtarz zabezpieczono i ukryto. W czasie wojny Niemcy przejęli jednak ołtarz i wywieźli go do Norymbergi. Po wojnie udało się go odnaleźć i sprowadzić do Krakowa. Ołtarz mierzy 12,85 m wysokości, a po otwarciu ma szerokość 11 m. Składa się z pięciu części – zatem jest przykładem pentaptyku – ołtarza szafiastego o dwóch parach skrzydeł (ruchomej i nieruchomej), przymocowanych po bokach szafy ołtarzowej. Figury ołtarza liczą do 2,8 m wysokości. W scenie głównej przedstawia Zaśnięcie Matki Bożej i Jej Wniebowzięcie. Na skrzydłach bocznych znajdują się sceny z życia Chrystusa i Maryi, układające się w ciąg tajemnic radosnych i bolesnych.
St. Marys Basilica Cracow 21 St. Marys Basilica Cracow 24

Poniżej zamieściłam film z otwarcia Ołtarza – możecie zobaczyć jak to wygląda.

https://www.youtube.com/watch?v=8UzZgq0QPCY

Pamiętacie film „Historia żółtej ciżemki”?
Akcja filmu toczy się w drugiej połowie XV wieku w Krakowie. Bohaterem filmu jest młody chłopiec, Wawrzek. Trafia on do pracowni Wita Stwosza i pomaga przy tworzeniu Ołtarza Mariackiego.

Koniecznie przyjdźcie i dokładnie obejrzyjcie ten kościół i przepiękny Ołtarz Wita Stwosza.

Reklamy