Tagi

, ,

W 2014 roku postanowiłam wybrać się na zwiedzanie Polski. Zwiedziłam sporo miejsc na świecie, a Polskę zaniedbałam i chciałam to trochę nadrobić. Tak się złożyło, że w 2014 roku dwa razy odwiedziłam Lublin i okolice. Przyjechałam tutaj pociągiem na długi weekend majowy (1-4 maja) oraz w sierpniu z rodziną samochodem. W moim opisie połączę oba te wyjazdy ponieważ obok Lublina zwiedziłam również inne, pobliskie miejscowości. Zdecydowanie polecam przyjechać w te okolice własnym środkiem transportu – zwiedzić można wtedy więcej ciekawych miejsc.

Chcę Was zachęcić do odwiedzenia Lublina, miasta o 700-letniej tradycji (prawa miejskie uzyskał w 1317 roku) z licznymi zabytkami. To największe miasto w Polsce po wschodniej stronie Wisły. Wiem, że z Gdańska do Lublina jest dość daleko – prawie 600 km. Jednak naprawdę warto się tutaj wybrać i zobaczyć te tereny zarówno samemu jak i pokazać je dzieciom.

PKP zrobiło promocję na weekend majowy i wyjeżdżając 1 maja 2014 z Gdańska pociągiem około 6:00 rano byłam już przed 12:00 w Lublinie. Miałam przesiadkę w Warszawie, ale pociągi były dobrze zgrane i czekałam tylko 15 minut. Idąc z dworca PKP w Lublinie do mojego miejsca noclegowego (znajdował się blisko Zamku) podjęłam decyzję, że jednak będę wracać Polskim Busem do Warszawy i stamtąd do Gdańska. Dworzec i okolice to zupełnie inny świat, bardzo zaniedbany i odstający znacznie od Starego Miasta. To aż dziwne, że włodarze tego miasta tak zaniedbują ten rejon.

Już wcześniej zarezerwowałam nocleg koło zamku, w Domu na Podwalu. Miejsce z parkingiem, dobrym jedzeniem, no i bardzo dobrze położone. Mieści się tutaj również kościół Św. Wojciecha zaliczany do zabytków renesansu lubelskiego. Początki kościoła i klasztoru sięgają 1603 roku, wówczas były to jeszcze budynki drewniane. Murowane stanęły w latach 1615-1650.

http://domnapodwalu.pl/

dom-na-podwalu-lublin-1 dom-na-podwalu-lublin-2

Skoro zamieszkałam w pobliżu Zamku to od tego obiektu rozpoczęłam zwiedzanie Lublina.

http://www.muzeumlubelskie.pl/

Legendy mówią, że jeszcze na początku XI wieku Bolesław Chrobry wzniósł drewnianą strażnicę, która stała się zalążkiem grodu na Wzgórzu Zamkowym. Ze źródeł wynika, że gród powstał w XII wieku. W XIV wieku król Kazimierz Wielki przebudował gród – powstała budowla w stylu gotyckim. W czasach jagiellońskich zamek był czasową siedzibą króla i jego dworu. W XVII wieku zamek został zniszczony przez wojska kozackie, moskiewskie i szwedzkie. W tym miejscu w latach 1824-1826 wzniesiono nową budowlę w stylu neogotyku angielskiego z przeznaczeniem na więzienie kryminalne Królestwa Kongresowego. Z kolei podczas II wojny światowej w murach zamku mieściło się więzienie hitlerowskie,
a potem do połowy lat 50-tych więzienie polityczno-śledcze. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Lubelskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=mW_oJ0ZeAmE

lublin-zamek-1 lublin-zamek-3 lublin-zamek-4

Na dziedzińcu zamkowym przygotowywano się do koncertu.
lublin-zamek-9 lublin-zamek-12

Zamek posiada 3 kondygnacje nadziemne, grubość muru do 3,4 m. Warto wejść na taras widokowy wieży zamkowej (zabytek sztuki romańskiej). Idzie się takimi schodami.
lublin-zamek-40

To już panorama miasta z tarasu widokowego.
lublin-widok-z-zamku-1lublin-widok-z-zamku-6

Blisko zamku jest przystanek PKS-u skąd odchodzi wiele autobusów (PolskiBus również) w różnych kierunkach, co pomaga w zwiedzaniu okolic.
lublin-widok-z-zamku-2lublin-widok-z-zamku-3

Koniecznie trzeba zobaczyć Kaplicę Trójcy Świętej. W kaplicy jednorazowo może przebywać maksymalnie 30 osób – najlepiej zarezerwować wejście wcześniej.

Kaplica powstała na przełomie XIII i XIV wieku Podczas przebudowy w XV wieku malarze ruscy pokryli ściany i sklepienia świątyni freskami w technice i stylu wschodnim. Motywem głównym stała się kompozycja na sklepieniu, przedstawiająca Trójcę Świętą. W prezbiterium, środek sklepienia ozdobiły malowidła z Chrystusem w Majestacie, a ściany cykl scen pasyjnych. Górną część nawy pokryły obrazy z cyklu 12 wielkich świąt kościoła wschodniego. Cykle świąt uzupełniły obrazy z Ewangelii. Jest tutaj też malowidło przedstawiające fundatora kaplicy – Władysława Jagiełłę. W czasie wojen szwedzkich i kozackich świątynia została znacznie zniszczona. Na początku XIX wieku cenne malowidła na ścianach przykryto tynkiem. Freski odkrył w 1899 roku malarz lubelski Józef Smoliński.
Kaplica jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Europie.
lublin-zamek-50
lublin-zamek-51   lublin-zamek-53
lublin-zamek-54   lublin-zamek-56

Zarówno na placu jak i na dziedzińcu zamkowym odbywały się koncerty – był to długi, majowy weekend i widać było, że miasto to tętni życiem.
lublin-zamek-5

Z zamku warto iść na Stare Miasto. Poszłam do Bramy Grodzkiej, skąd zaczęłam spacer po Lublinie.
lublin-zamek-100

Reklamy