Tagi

, , , , , , , , , , , , , , ,

Z Zamku przeszłam mostem do Bramy Grodzkiej, która nazywana była również Bramą Żydowską, gdyż stanowiła przejście pomiędzy Starym Miastem, a dzielnicą żydowską. Brama ta była częścią średniowiecznych obwarowań Lublina. Została przebudowana w XVIII wieku.
brama-grodzka

Idąc dalej ulicą Grodzką natknęłam się na kamienicę z numerem 15 (po lewej stronie) – mieści się w niej Browar Restauracja Grodzka 15. Warto tu wstąpić i obejrzeć to miejsce.
browar-restauracja-grodzka-15-lublin-10   browar-restauracja-grodzka-15-lublin

Piwa warzone na miejscu to Pils, Pszeniczne i Dunkel. Cały proces warzenia odbywa się na oczach gości. W przeszklonej sali można napić się piwa obserwując jednocześnie proces leżakowania następnej partii trunku.

http://www.grodzka15.pl/

browar-restauracja-grodzka-15-lublin-2
browar-restauracja-grodzka-15-lublin-3 browar-restauracja-grodzka-15-lublin-4

Będąc w tym miejscu z rodziną zjedliśmy również obiad. Botwinka była pyszna.
browar-restauracja-grodzka-15-lublin-15 browar-restauracja-grodzka-15-lublin-16

Poszłam dalej ulicą w stronę centralnego placu.
kamienice-lublin-10

Minęłam Ceską Pivnicę na ulicy Grodzkiej 28.

http://www.ceskapivnica.pl/

kamienice-lublin-12

Idąc dalej natknęłam się na Plac po Farze. Nazwę zawdzięcza najstarszemu, parafialnemu kościołowi Lublina pod wezwaniem św. Michała Archanioła, którego fundację legenda wiąże ze snem Leszka Czarnego. Kościół zbudowano w XIV wieku. Smukłą sylwetką i stromymi dachami wyróżniał się wśród budowli ukazanych na najstarszych widokach Lublina. W XIX wieku świątynię zburzono. Na placu zachowały się tylko fundamenty.
plac-po-farze-lublin

Potem poszłam dalej prosto do Rynku, który powstał w 1317 roku, po nadaniu Lublinowi praw miejskich. Zachował do dziś średniowieczny układ urbanistyczny. Ma kształt nieregularnego czworoboku i jest niewielkich rozmiarów.
Rynek otaczają kamieniczki, które początkowo były drewniane. Pierwsze murowane kamienice powstały w XIV wieku. Zmiany w ich wyglądzie przyniósł
XVI wiek, kiedy to odbudowane po pożarze w stylu renesansu, otrzymały bogate grzebienie attyk oraz dekoracje malarskie.
kamienice-lublin-1

Kamienica Konopniców (ta błękitna na zdjęciu) jest jedną z najładniejszych na Starym Mieście. Jej fasadę pokrywają manierystyczne płaskorzeźby. Nad oknami pierwszego piętra widnieją portrety Sebastiana Konopnicy i jego żony Katarzyny – właścicieli kamienicy. Trzecie piętro oraz attyka zostały odbudowane w latach 1938-1939.
kamienice-lublin-3
kamienice-lublin-4

To jest Kamienica Klonowica – poety, rajcy i burmistrza lubelskiego. Medaliony na elewacji przedstawiają Biernata z Lublina, Jana Kochanowskiego, Sebastiana Klonowica i Wincentego Pola.
kamienice-lublin-13

Na Starym Mieście odwiedziłam restaurację 16 stołów.

http://www.16stolow.pl/

restauracja-16-stolow-lublin restauracja-16-stolow-lublin-1

Będąc na Rynku i kierując się na lewo (mijając wspomniane kamienice) można dojść do ulicy Dominikańskiej, przy której znajduje się Bazylika i klasztor
oo. Dominikanów
. To gotycki, trzynawowy kościół, który powstał z fundacji Kazimierza Wielkiego w 1342 roku. Wybudowano go na miejscu drewnianego kościoła p.w. Świętego Krzyża. Po pożarze w 1575 roku kościół odbudowano w stylu renesansowym. W XVII i XVIII wieku dobudowano do niego 11 kaplic.
bazylika-dominikanow-lublin-1   bazylika-dominikanow-lublin-2
bazylika-dominikanow-lublin-3   bazylika-dominikanow-lublin-4
bazylika-dominikanow-lublin-5 bazylika-dominikanow-lublin-6

Wróciłam potem do Rynku. Jego środek zajmuje bryła starego ratusza, inaczej trybunału. Trybunał Koronny wzniesiono na miejscu drewnianego ratusza, który spłonął w 1389 roku. Na początku był jednopiętrowy, z wieżą i schodami zewnętrznymi. Swoją siedzibę miały tutaj władze miejskie z wójtem i radą. Znajdowało się tu także archiwum i skarbiec. Od 1578 roku mieścił się Trybunał Koronny – najwyższa instancja sądowa dla szlachty z Małopolski. Budynek kilkukrotnie przebudowywano.
Obecnie w budynku dawnego Trybunału Koronnego mieści się Pałac Ślubów, a w podziemiach – dawnej piwnicy-winiarni i więzieniu – Lubelska Trasa Podziemna. To około 300-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod zabudową Starego Miasta w Lublinie. Jeżeli mamy dużo czasu to warto ją zobaczyć.

https://www.youtube.com/watch?v=OUsO8B1BZUc

trybunal-koronny-lublin

Kierowałam się dalej do Bramy Krakowskiej i blisko niej natknęłam się na restaurację Czarcia Łapa. Obiekt ten przeszedł Kuchenne Rewolucje Magdy Gessler w 2010 roku, jednak w 2016 roku restauracja przeszła kolejną modernizację i zmianę menu, zatem nie jest tutaj już tak jak po Kuchennych Rewolucjach.
restauracja-czarcia-lapa-lublin restauracja-czarcia-lapa-lublin-1

Stare Miasto od drugiej strony zamyka Brama Krakowska. Nazwa jej pochodzi od traktu wiodącego tędy do ówczesnej stolicy państwa – Krakowa. Brama została wybudowana w latach 1342-1370. Znajdował się przy niej zwodzony most. Bramę zamykano na noc dla bezpieczeństwa mieszkańców miasta. Służyła również jako miejsce zamieszkania dla trębacza. W XVII wieku na placu przed bramą odbywał się handel. Najstarsza zachowana część budowli to korpus o wysokości 12 metrów – wyróżnia się od pozostałych murów kamienno-ceglaną szachownicą. Na murach widnieje obraz św. Antoniego – patrona miasta.
Od 1979 roku Brama jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Lublina, oddziału Muzeum Lubelskiego.
brama-krakowska-lublin-1   brama-krakowska-lublin-2
brama-krakowska-lublin-3

Reklamy