Tagi

, , , , , , ,

W poprzednim poście pokazałam poniższe kamienice.
wieza-trynitarska-8

Na końcu tego ciągu kamienic zobaczyć można Wieżę Trynitarską z tarasem widokowym na panoramę Lublina z 40 metrów. Aby dostać się na taras trzeba pokonać 207 schodów. Warto tu wejść, aby zobaczyć Lublin „z góry”.

Historia wieży jest ściśle związana z działalnością jezuitów. Zostali oni sprowadzeni do Lublina w 1582 roku. W 1585 roku król Stefan Batory potwierdził specjalnym przywilejem wytyczenie na terenie miasta oraz poza murami miejskimi placu pod budowle jezuickie. Na nim zbudowali jezuici kościół, kolegium i szkoły. Budowa całego zespołu gmachów trwała z przerwami ponad 100 lat. W miejscu obecnej Wieży Trynitarskiej, była wówczas furta zwana „jezuicką”, umieszczona w murze miejskim, łącząca kościół jezuitów z miastem.
wieza-trynitarska-4   wieza-trynitarska-2

Po prawej stronie wieży na rogu ulic Jezuickiej i Gruella leży kamień nieszczęścia. Omijajcie go, ponieważ przynosi pecha. Według jednej z legend jest to dawny katowski kamień pod pieniek. Znajdował się on w różnych miejscach i w każdym powodował wiele szkód.
wieza-trynitarska-3

Na taras widokowy wchodzi się po takich schodach i mija dzwon.
wieza-trynitarska-5   wieza-trynitarska-6
wieza-trynitarska-20

To już widok z wieży. Można zobaczyć dokładnie jak wygląda Rynek.
wieza-trynitarska-10a wieza-trynitarska-12 wieza-trynitarska-14 wieza-trynitarska-15 wieza-trynitarska-16 wieza-trynitarska-17
wieza-trynitarska-18

A to Kościół Katedralny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Znajduje się on obok Wieży Trynitarskiej.
kosciol-katedralny-lublin   wieza-trynitarska-1
kosciol-katedralny-lublin-30

Decyzja o jego budowie zapadła w 1582 roku kiedy to do Lublina przybył zakon jezuitów. Wybudowano ją w latach 1586-1625, w stylu barokowym. Pożar w 1752 roku przyniósł olbrzymie straty. Podczas odbudowy, zniszczone wnętrze pokryto iluzorycznymi freskami układającymi się w przemyślany cykl ikonograficzny. W tym czasie powstał skarbiec i zakrystia akustyczna, w której ciche głosy wypowiedziane w jednym narożu, są słyszalne w przeciwnym. To atrakcja dla zwiedzających. Koniecznie to sprawdźcie! Ja sprawdzałam, niesamowite wrażenie.
kosciol-katedralny-lublin-10 kosciol-katedralny-lublin-11

W czasie II wojny światowej katedra została zbombardowana. Odbudowano ją po wojnie. Po obu stronach nawy znajdują się kaplice. W ołtarzu bocznym umieszczono obraz Matki Bożej Płaczącej, na którym w 1949 roku pojawiły się krwawe łzy. Wydarzenie to przeszło do historii pod nazwą „cud lubelski”.
kosciol-katedralny-lublin-2   kosciol-katedralny-lublin-3
kosciol-katedralny-lublin-4   kosciol-katedralny-lublin-5
kosciol-katedralny-lublin-6

Zobaczyłam tutaj również kopię Całunu Turyńskiego.
calun-turynski-lublin   calun-turynski-lublin-2

Wieczorem pojechałam do miejsca, które jest znane mieszkańcom z bardzo dobrej pizzy (Pizzeria Il Rifugio, ul. Wojciecha Oczki 3). Rzeczywiście pizza była bardzo smaczna.

https://pl-pl.facebook.com/pages/Il-Rifugio-Pizzeria/211316458885845

pizzeria-il-rifugio   pizzeria-il-rifugio-2

Reklamy