Tagi

, , , , , , , , , , , , ,

Od Wieży Trynitarskiej poszłam w prawo, w stronę Nowego Ratusza.

Po drodze minęłam Kościół Ojców Jezuitów pw. św. Piotra Apostoła.
W 2015 roku po 95-ciu latach posługi Jezuici wyprowadzili się z tego kościoła i przekazali kościół i zabudowania klasztorne archidiecezji lubelskiej.
kosciol-jezuitow-lublin   kosciol-jezuitow-lublin-2

Nowy Ratusz stoi blisko Bramy Krakowskiej (o niej pisałam już wcześniej), na Placu Łokietka. Plac ten to centralne miejsce Lublina, łączące Stare Miasto z ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem i Lubartowską. Powstał na początku XVII wieku. Po zasypaniu fos i rozplanowaniu wałów obronnych, stały tu wagi miejskie nazywane „korcami” i odbywał się handel zbożem.
plac-lokietka-lublin

Ratusz został wybudowany w latach 1827-1828 w stylu klasycystycznym na miejscu dawnego klasztoru karmelitów. Pełni funkcje administracyjne, będąc siedzibą Prezydenta Miasta Lublina.
ratusz-lublin-1   ratusz-lublin

Do Ratusza przylega Kościół pw. Ducha Świętego. Powstał na początku
XV wieku wraz z przyległym szpitalem. Po pożarach w XVI i XVII wieku odbudowano go w stylu renesansu lubelskiego.
kosciol-ducha-sw-lublin

Następnie poszłam ulicą Krakowskie Przedmieście.
krakowskie-przedmiescie-lublinkrakowskie-przedmiescie-lublin-2

Zobaczyłam Kościół oo. Kapucynów pw. św. Piotra i Pawła. Powstał
w 1733 roku. Podczas remontu po pożarze w 1769 roku, wnętrzom nadano charakter barokowy. Kościół do dziś zachował się w oryginalnym stanie,
z XIX wieku pochodzi jedynie neogotycka kaplica. Do kościoła przylega klasztor zbudowany na planie czworokąta. Do początków XIX wieku kompleks otaczał mur i duży ogród.
kosciol-kapucynow-lublin

Skręciłam w lewo w ulicę Kapucyńską ponieważ chciałam zobaczyć teatr i kościół przy ulicy Narutowicza.

Tak wygląda Teatr im. Juliusza Osterwy. Gmach został wybudowany
w 1866 roku, w ciągu zaledwie dwóch lat. Powstał ze składek społecznych.
Byłam tutaj na spektaklu „Wiele hałasu o nic”.

https://www.teatrosterwy.pl/

teatr-juliusza-osterwy-lublin
teatr-juliusza-osterwy-lublin-2   teatr-juliusza-osterwy-lublin-1

Po drugiej stronie ulicy znajduje się Kościół pobrygidkowski pw. Matki Boskiej Zwycięskiej. Został wzniesiony w latach 1412–1426. Zbudowano go w celu upamiętnienia zwycięstwa Władysława Jagiełły nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem. Pierwotna, gotycka bryła kościoła zachowała się do dzisiaj bez znaczniejszych zmian, mimo pożarów i rabunków. Od strony południowej przylegają do kościoła zabudowania klasztorne przebudowane w XVII wieku.
kosciol-pobrygidkowski-lublin-1   kosciol-pobrygidkowski-lublin-2

Następnie udałam się na Plac Wolności
plac-wolnosci-lublin

i z niego na ulicę Bernardyńską, aby zobaczyć Kościół Nawrócenia św. Pawła. Kościół wzniesiono w latach 1470–1497, w ciągu wieków był kilkukrotnie spalony i poddano go licznym remontom.
kosciol-nawrocenia-sw-pawla-lublin kosciol-nawrocenia-sw-pawla-lublin-2 kosciol-nawrocenia-sw-pawla-lublin-3 kosciol-nawrocenia-sw-pawla-lublin-4

Zobaczyłam również budynek Browarów Lubelskich – Perła przy ulicy Bernardyńskiej 15. Przedsiębiorstwo powstało w 1948 roku jako Lubelskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze.
browar-lubelski

Następnie poszłam w stronę Rynku i zobaczyłam jeszcze Teatr Stary mieszczący się przy ulicy Jezuickiej 18. Otwarto go w 1822 roku. Zbudowano go w stylu klasycystycznym z dekoracją w postaci ślepych arkad i prostokątnych płycin oraz dekoracjami sztukateryjnymi. Na fasadzie umieszczono płaskorzeźby masek i gryfów. Budynek ten był bardzo zaniedbany, odrestaurowano go w latach 2007-2012.

http://teatrstary.eu/

teatr-stary-lublin

Będąc tutaj postanowiłam odwiedzić miejsce, o którym się dowiedziałam czyli Teatr im. Hansa Christiana Andersena.
teatr-im-hansa-christiana-andersena-lublin-1

Został stworzony w 1954 roku. Wcześniej nosił nazwę Państwowy Teatr Lalki i Aktora. Mieści się w podominikańskich budynkach na lubelskim Starym Mieście.
Na dwóch scenach aktorzy wystawiają sztuki dla dzieci.

http://teatrandersena.pl/

Tak wygląda brama prowadząca do teatru oraz
teatr-im-hansa-christiana-andersena-lublin

budynki teatralne i widok na Lublin z tego miejsca.
teatr-im-hansa-christiana-andersena-lublin-2 obok-teatru-im-hansa-christiana-andersena-lublin obok-teatru-im-hansa-christiana-andersena-lublin-2

Reklamy