Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zawsze chciałam zobaczyć Zamość, jednak od Gdańska dzieli go prawie 700 km, zatem wyprawa jedynie na weekend nie ma sensu. Dlatego proponuję pojechać samochodem na tydzień i zwiedzić to miasto oraz pobliskie ciekawe miejsca Lubelszczyzny (opisałam je już częściowo wcześniej).

Zamość zwane jest „Perłą Renesansu”, „Miastem Arkad” czy „Padwą Północy”. W 1992 roku zamojskie Stare Miasto wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
W 1542 roku, we wsi Skokówka, urodził się Jan Sariusz Zamoyski. W wieku 13 lat wyruszył do Paryża i Sorbony, późnej do Strasburga, a w końcu na uniwersytet w Padwie we Włoszech, gdzie w 1563 roku otrzymał stanowisko rektora. Wrócił do kraju w 1965 roku i objął funkcję królewskiego sekretarza na dworze królewskim na Wawelu. W wieku 39 lat został hetmanem wielkim koronnym. Piastowanie najwyższych stanowisk, koligacje z najznakomitszymi rodami, znaczne powiększenie majątku stało się bodźcem do założenia nowej siedziby rodu Zamoyskich. Akt lokacyjny miasta, potwierdzony przez króla Stefana Batorego, został wydany 10 kwietnia 1580 roku. Projekt architektoniczny i nadzór budowlany należały do włoskiego architekta Bernardo Morando. Teren pod budowę wyznaczono przy skrzyżowaniu dwóch traktów komunikacyjnych lwowskiego i ruskiego. Zamość stał się miastem wielonarodowościowym, w którym obok siebie żyli i pracowali m.in. Ormianie, Żydzi, Grecy, Włosi, Szkoci, Niemcy czy Węgrzy.
W 1589 roku hetman ustanowił ordynację zamojską, w której nowopowstałe miasto pełniło rolę stolicy.

W Zamościu mieszkałam w Hotelu Mercure, który usytuowany jest blisko Ratusza. Akurat miał promocję na 2 noce.

http://www.accorhotels.com/pl/hotel-3431-mercure-zamosc-stare-miasto/index.shtml

hotel-mercure-zamosc hotel-mercure-zamosc-2

Rynek Wielki – to jeden z najwspanialszych XVI-wiecznych placów Europy. Jest w kształcie idealnego kwadratu (100x100m) i nawiązuje do tradycji włoskiego renesansu. Rynek Wielki zawdzięcza swój niepowtarzalny urok kamieniczkom i ratuszowi. Znany jest również z Zamojskiego Lata Teatralnego.

Charakterystyczna bryła Ratusza powstawała od XVI do XVIII wieku, stąd jej niejednorodny styl manierystyczno-barokowy. Znajduje się tutaj 52-metrowa wieża zegarowa i szerokie, wachlarzowe schody. W czasach Królestwa Polskiego ratusz zamieniono na więzienie. Zniknęły wtedy podcienia, attyka i dekoracje. W okresie międzywojennym (1937-1939) przeprowadzono rekonstrukcję ratusza. Po II wojnie światowej, podczas której zamojski ratusz nie uległ zniszczeniu, kontynuowano remont.
ratusz-w-zamosciu-1
ratusz-w-zamosciu-3   ratusz-w-zamosciu-8

To widok ze schodów Ratusza.
kamienice-w-zamosciu-9 kamienice-w-zamosciu-10 kamienice-w-zamosciu-12 kamienice-w-zamosciu-6

Obok Ratusza znajdują się kamienice ormiańskie. Zielona to kamienica Wilczkowska (rodziny Wilczków). Powstała w II połowie XVII wieku, ozdobiona fryzami i płaskorzeźbami. Obok zielonej znajduje się kamienica żółta Rudomiczowska, zbudowana w połowie XVII stulecia. Była własnością Bazylego Rudomicza – profesora dawnej Akademii Zamojskiej. Kolejna (czerwona) to kamienica nazywana Pod Aniołem, Pod Lwami lub Bartoszewiczów. Wzniesiona w latach 1632-34 przez jej pierwszego właściciela Gabriela Bartoszewicza. Jest bogato ozdobiona różnymi płaskorzeźbami, są to m.in. dwa lwy oraz smok ze skrzydłami między oknami drugiego piętra, a pod nim Archanioł Gabriel w niszy. Kolejna niebieska to kamienica Pod Małżeństwem. Została wybudowana w latach 1634-1657 i miała wielu różnych właścicieli. W kamienicach ormiańskich mieści się Muzeum Zamojskie.
kamienice-ormianskie-w-zamosciu

W Zamościu jest Aleja Sław, która honoruje ludzi kultury. Jako przykład pokazałam Jana Machulskiego.
aleja-slaw-zamosc aleja-slaw-zamosc-2

Po mieście tym można pojeździć dorożką lub melexem.
zamosc-1

To jest Rynek Solny i budynek Urzędu Miasta widziany od strony tego Rynku.
rynek-solny-zamosc

W Zamościu jest późnorenesansowa Synagoga – najlepiej zachowana w Polsce. Wybudowano ją w latach 1610-1620. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę i urządzili w niej warsztaty stolarskie. Po wojnie w różnych latach przeprowadzano prace remontowe.
synagoga-zamosc-2 synagoga-zamosc

Wieczorem warto pójść na Rynek Wodny (sąsiaduje z Rynkiem Wielkim) i obejrzeć fontannę ze świetlistą iluminacją. Mimo, że plac ten nazwano Rynkiem, nigdy takiej funkcji handlowej nie pełnił. Natomiast mieściły się przy nim domy zacniejszych mieszkańców Zamościa.
zamosc-fontanna-2 zamosc-fontanna-3 zamosc-fontanna-6

Obok fontanny mieści się dawny kościół i klasztor ss. Klarysek.
dawny-kosciol-i-klasztor-klarysek-zamosc

Byłam również w Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. To renesansowy kościół wzniesiony pod koniec XVI wieku.
W 1999 roku Katedrę odwiedził papież Jan Paweł II.
katedra-zamosc-1 katedra-zamosc-2
katedra-zamosc-3   katedra-zamosc-4
katedra-zamosc-5
katedra-zamosc-6   katedra-zamosc-7
katedra-zamosc-8   katedra-zamosc-9

Przy katedrze znajduje się późnobarokowa dzwonnica, wybudowana w II połowie XVIII wieku. Biją tutaj trzy dzwony Jan, Wawrzyniec i Tomasz. Dzwonnica ma
47 metrów wysokości, a w połowie jej wysokości umiejscowiony jest balkon, z którego rozciąga się panorama na miasto.
Dzwonnica otwarta jest od 1 maja do 15 października w dni powszednie, niedziele i święta. Natomiast od 16 października do 30 kwietnia należy się wcześniej umówić.
dzwonnica-zamosc

To atrakcyjny punkt widokowy, aby go zobaczyć należy wejść po 122 stopniach.
widok-na-zamosc-z-dzwonnicy-1 widok-na-zamosc-z-dzwonnicy-2 widok-na-zamosc-z-dzwonnicy-5 widok-na-zamosc-z-dzwonnicy-6 widok-na-zamosc-z-dzwonnicy-8

Już z dzwonnicy zobaczyłam pomnik Jana Zamoyskiego z Pałacem Zamoyskich w tle. Przechodził on wiele etapów i nie jest tak okazałą budowlą jak dawniej. W 1821 roku został sprzedany Skarbowi Państwa. Od 1918 roku mieszczą się tutaj sądy.
pomnik-jana-zamoyskiego-w-zamosciu

Akademia Zamojska została otwarta 15 marca 1595 roku z inicjatywy hetmana Jana Zamoyskiego. Początkowo kształciła na trzech fakultetach: filozofii, prawie i medycynie, a od 1648 roku dodatkowo na teologii. Poniższy budynek powstał w latach 1639-1648 w stylu wczesnobarokowym. W 1811 roku gmach przekształcono na koszary wojskowe i dokonano jego przebudowy. Obecnie mieści się tutaj Liceum Ogólnokształcące.
akademia-zamojska-w-zamosciu

Odwiedziłam też pobliski park, który jest bardzo ładny i warty zobaczenia.
zamosc-parkzamosc-park-1 zamosc-park-2 zamosc-park-3

Z ciekawostek to jest w Zamościu dom, w którym urodził się i mieszkał Marek Grechuta.
dom-marka-grechuty   dom-marka-grechuty-2

To jeszcze nie wszystkie miejsca, które udało mi się zobaczyć w Zamościu. O kolejnych napiszę w następnym poście. Jednak już teraz zachęcam do przyjazdu do tego miasta.

Reklamy