Tagi

, , , , , , , , , , ,

W Zamościu zobaczyłam również Kościół Franciszkanów (Kościół Zwiastowania NMP), który był największą świątynią w Zamościu i jedną z największych w Polsce. Jego budowę rozpoczęto w 1637 roku, a pierwszą mszę odprawiono osiemnaście lat później. Po kasacie klasztoru w 1784 roku mieściły się tutaj magazyny wojskowe, a w 1840 roku przebudowano je na koszary. Po 1918 roku gmach zajmowały różne instytucje m.in. muzeum i kinoteatr. W latach powojennych część pomieszczeń przeznaczono na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Dopiero w 1993 roku powrócili tutaj Franciszkanie.
zamosc-kosciol-franciszkanow-1a
zamosc-kosciol-franciszkanow-8
zamosc-kosciol-franciszkanow-3 zamosc-kosciol-franciszkanow-5 zamosc-kosciol-franciszkanow-7

Początkowo do miasta prowadziły trzy bramy. W późniejszych latach powstały jeszcze dwie. Blisko tej świątyni znajduje się jedna z bram – Stara Brama Lwowska. Brama ta pamięta czasy hetmana Zamoyskiego i pochodzi z około 1599 roku.

stara-brama-lwowska

Obok tej bramy znajduje się Twierdza Zamość – jedna z najpotężniejszych i najnowocześniejszych w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów i Księstwa Warszawskiego. Jej budowę zakończono w 1618 roku. Dostępu do twierdzy bronił mur 9-metrowej grubości, z siedmioma bastionami, zaopatrzonymi w działa.
Dziś można zobaczyć zrekonstruowane XVI i XVII-wieczne bramy i fortyfikacje z okresu Królestwa Kongresowego.

Bastion VII (św. Michała) z potężnym nadszańcem – działobitnią oraz fragmentem kurtyny (wał łączący bastiony). Atrakcją jest trasa turystyczna prowadząca przez galerie strzelnicze i kazamaty, pod nasypem kurtyny i bastionu.
stara-brama-lwowska-2 bastion-xvii-zamoscbastion-xvii-zamosc-4bastion-xvii-zamosc-6bastion-xvii-zamosc-7bastion-xvii-zamosc-9bastion-xvii-zamosc-5

Kolejne bramy to:

Nowa Brama Lwowska – powstała w latach 1820-1821, pewne jej elementy miały naśladować Łuk Triumfalny w Paryżu. W kolejnych latach do bramy dobudowano kazamaty.

Stara Brama Lubelska – jest najstarszą spośród trzech bram ufundowanych przez Jana Zamoyskiego. Okazała fasada z ciosów zdobi bramę od około
1599 roku.
stara-brama-lubelska-zamosc stara-brama-lubelska-zamosc-1

Nowa Brama Lubelska – wybudowana w latach 1821-1823 z monumentalną fasadą ceglano-kamienną. Drewniany most wsparty o pozostałości kojca łączy bramę z ziemnym szańcem – rawelinem.
nowa-brama-lubelska-zamosc nowa-brama-lubelska-zamosc-2

Brama Szczebrzeska – wzniesiona została w latach 1603-1605. Po zamurowaniu Starej Bramy Lubelskiej, witała gości wjeżdżających do Zamościa od strony Lublina.
brama-szczebrzeska-zamosc

W pobliżu mieści się Wartownia.
wartownia-zamosc

Zobaczyłam jeszcze Kościół św. Katarzyny wybudowany w latach 1680-1686. W czasie ostatniej wojny w podziemiach świątyni przechowywany był obraz Jana Matejki „Hołd Pruski” przywieziony tu z Krakowa i ukryty przed Niemcami. Obecny wygląd kościół zawdzięcza rekonstrukcji przeprowadzonej pod koniec lat 90-tych XX wieku.
kosciol-sw-katarzyny-w-zamosciu   kosciol-sw-katarzyny-w-zamosciu-2

To już wszystko co udało mi się zobaczyć w Zamościu. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do odwiedzenia tego miejsca.

Reklamy