Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

W Kazimierzu Dolnym zobaczyłam również Wąwóz Korzeniowy (Korzeniowy Dół). Jest on formą głębocznicy, charakteryzującej się pionowymi ścianami, pozbawionymi roślinności z dnem wykorzystywanym kiedyś jako droga. Wąwóz nie posiada odgałęzień bocznych, a jego długość wynosi około 700 m. Głównym walorem wąwozu są odsłonięte w wyniku erozji korzenie starych drzew i krzewów. Uroki tego miejsca dostrzegają malarze, miłośnicy fotografii oraz twórcy filmowi.
Oprócz pokazanego przeze mnie Wąwozu Korzeniowego można jeszcze zobaczyć Norowy dół, Chałajowy Dół, Kamienny Dół, Wąwóz Małachowskiego czy Plebankę.
roots-gorge-1 roots-gorge-2 roots-gorge-3 roots-gorge-4

Wracając do centrum miasta zobaczyłam również Starą Chatę
z XVII i XVIII wieku.
stara-chata-kazimierz-dolny-1 stara-chata-kazimierz-dolny-2

Następnie udałam się do Kościoła Franciszkanów. Po drodze zobaczyłam Kamienicę Celejowską. Została wzniesiona około 1620 roku dla bogatego kupca i rajcy miejskiego Bartłomieja Celeja. Kamienica została wybudowana z kamienia wapiennego, z piękną elewacją i attyką, która stanowi ponad 1/3 wysokości budowli i jest jedną z największych w Polsce.
kamienica-celejowska-kazimierz-dolny

Kościół i Klasztor OO. Franciszkanów pw. Zwiastowania NMP znajdują się na Plebaniej Górze, nazywanej również Wietrzną Górą. W czasach pogańskich było to miejsce, gdzie składano w darze ofiary mocom nadprzyrodzonym. W średniowieczu w takich miejscach wznoszono krzyże, kapliczki i kościoły. W 1589 roku wybudowano tutaj małą świątynię. W 1627 roku przy kościele osiedlili się franciszkanie – reformaci, którzy stopniowo powiększyli świątynię. W latach 1638-1668 dobudowali część klasztorną, otoczoną w I poł. XVIII wieku wysokimi murami obronnymi z wejściem w postaci tzw. krytych schodów. Zakonnicy za pomoc powstańcom w 1831 i 1863 roku utracili większość klasztornego majątku i z rozkazu zaborcy musieli opuścić to miejsce. Po 1899 roku Rosjanie zamienili klasztorne cele na wojskowy lazaret. W czasie II wojny światowej budynek stał się siedzibą i więzieniem gestapo. Zakonnicy powrócili tutaj po wyzwoleniu.
kosciol-i-klasztor-franciszkanow-kazimierz-dolny kosciol-i-klasztor-franciszkanow-kazimierz-dolny-3 kosciol-i-klasztor-franciszkanow-kazimierz-dolny-4 kosciol-i-klasztor-franciszkanow-kazimierz-dolny-6 kosciol-i-klasztor-franciszkanow-kazimierz-dolny-8 kosciol-i-klasztor-franciszkanow-kazimierz-dolny-9

Do klasztoru prowadzi 65 dębowych, osłoniętych dachem stopni.
kosciol-i-klasztor-franciszkanow-kazimierz-dolny-30   kosciol-i-klasztor-franciszkanow-kazimierz-dolny-31

Nie trzeba wchodzić po schodach, można także podejść boczną drogą – po niej jeżdżą również samochody.
kosciol-i-klasztor-franciszkanow-kazimierz-dolny-33

Widoki z Klasztoru m.in. na Górę Trzech Krzyży.
widok-z-kosciola-franciszkanow-kazimierz-dolny
gora-trzech-krzyzy-kazimierz-dolny-8

Wybrałam się również zobaczyć spichlerze będące symbolem Kazimierza. Początkowo drewniane, pojawiły się przy drodze bochotnickiej już w połowie
XVI wieku. Pierwsze murowane spichlerze zostały wzniesione pod koniec
XVI wieku. Pod koniec XVI wieku było już 45 spichlerzy, a sto lat później już około 60-ciu. Niestety do dzisiaj zachowało się jedynie kilka budowli. Wyróżniają je białe ściany i czerwone, strome dachy kryte gontem lub dachówką. Zdobienia na fasadach świadczyły o zamożności właścicieli. Po 1613 roku powstawały ozdobne szczyty. Oddzielne wejścia prowadziły do komór składowych, wentylację zapewniały otwory w ścianach, a transport zboża odbywał się specjalnymi windami blokowymi. Spichlerze skupione są wzdłuż Wisły, zaczynając od ulicy Puławskiej aż po ulicę Krakowską.

Spichlerz Pod Żurawiem – wybudowany w 1623 roku. Pod koniec XIX wieku funkcjonowała w nim fabryka gwoździ. Obecnie mieści się tutaj hotel.
spichlerz-pod-zurawiem-kazimierz-dolny

Spichlerz Pod Wianuszkami – to XVII-wieczny spichlerz o trzech komorach. Nazwę zawdzięcza girlandom zdobiącym fasadę pod okapem dachu.
spichlerz-pod-wianuszkami-kazimierz-dolny

Spichlerz Mikołaja Przybyły – wybudowany dla niego w 1591 roku jest najstarszym z zachowanych spichlerzy. Czasem nazywany jest też Spichlerzem Ulanowskich, którzy byli kolejnymi właścicielami. Po przebudowie w latach 20-stych XX wieku, w spichlerzu była garbarnia. Od 1980 roku mieści się tutaj Muzeum Przyrodnicze.
spichlerz-mikolaja-przybyly-kazimierz-dolny

Spichlerz Feuersteina – wybudowany pod koniec XVI wieku dla Krzysztofa Przybyły. W XIX wieku spichlerz kupił Wulf Feuerstein i w częściowo przebudowanym budynku zorganizował garbarnię.
spichlerz-feuersteina-kazimierz-dolny

Spichlerz Hotel Król Kazimierz – w XIX w. budynek przystosowano na potrzeby browaru. W czasie wojny uległ poważnym zniszczeniom. Odbudowano go w latach 1945-1955 z przeznaczeniem na przetwórnię owoców, która funkcjonowała tu do lat 80-tych ubiegłego wieku. W 2005 roku nastąpiła kolejna przebudowa. Obecnie mieści się tutaj Hotel „Król Kazimierz”. Zjadłam w tym miejscu bardzo smaczny obiad, nawet niedrogi.
hotel-krol-kazimierz-w-kazimierzu-dolnym

Udało mi się również zobaczyć Kościół św. Anny (próbowałam go zobaczyć o różnych godzinach dnia powszedniego bez rezultatu, dopiero w niedzielę był otwarty). W XVI wieku w tym miejscu znajdowała się drewniana świątynia
pw. św. Ducha, która została przebudowana w latach 1635-1671, otrzymując cechy renesansu lubelskiego. Powstał murowany, jednonawowy kościół, z węższym od nawy półkoliście zamkniętym prezbiterium.
kosciol-sw-anny-kazimierz-dolny   kosciol-sw-anny-kazimierz-dolny-1

To już wszystko co udało mi się zobaczyć w Kazimierzu Dolnym. Oceńcie sami czy warto tutaj przyjechać.

Reklamy