Tagi

, , , , , , , , ,

Będąc w Kazimierzu Dolnym postanowiłam udać się samochodem do Czarnolasu, miejsca oddalonego o 40 km, w którym znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego. Już w szkole, słuchając utworów tego poety chciałam zobaczyć to miejsce.

http://cyfrowyczarnolas.pl/

Jan Kochanowski urodził się w czerwcu 1530 roku. Wychowywał się w licznej rodzinie, miał 6 braci i 4 siostry. Natomiast poeta Jan Kochanowski miał
6 córek i 1 syna. Jan Kochanowski zmarł w 1584 roku w wieku 54 lat. Jego zwłoki były 5-krotnie przenoszone. Ostatecznie zostały złożone w krypcie kościoła w Zwoleniu.

Niestety nie zachował się dwór, w którym mieszkał poeta ze swą rodziną.  Jabłonowscy, kolejni właściciele Czarnolasu, wybudowali tutaj w XIX wieku klasycystyczny dworek i w nim ma siedzibę muzeum.
muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-1 muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-3 muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-5 muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-7

Przed dworkiem stoi pomnik mistrza Jana, a wokół rozciąga się piękny, 10-hektarowy park.
muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-9   muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-61

W muzeum zgromadzono eksponaty związane z życiem i twórczością Jana Kochanowskiego. Każda sala przedstawia inny okres z życia poety. Na ścianach umieszczono różne teksty i przechodząc z sali do sali można je sobie przypomnieć.
muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-38

W jednej z sal znajduje się słynny obraz Matejki, który przedstawia Jana Kochanowskiego pochylonego nad zwłokami 2,5-letniej córki Urszulki. To jej poeta poświęcił cykl 19 trenów. W sali tej znajduje się również gobelin przedstawiający lipę.
muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-34

Tak być może wyglądał gabinet Jana Kochanowskiego – to próba rekonstrukcji. Znajduje się tutaj najcenniejszy eksponat – oryginalny fotel Jana Kochanowskiego. Jest on kryty kurdybanem, oślą skórą z wytłaczanymi złoconymi wzorami i z herbem rodu Kochanowskich Korwin. Poeta siedzi w towarzystwie najbliższych, żony Doroty i dwóch córek.
muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-35

Niestety, nie ma tutaj już lipy pod którą siadywał poeta. W miejscu, w którym rosła owa lipa wzniesiono kamienny obelisk z popiersiem Kochanowskiego oraz symbolicznym sarkofagiem Urszulki. Obok znajduje się kamień, na którym według legendy siadał Kochanowski. Powinna przysiąść na nim osoba, która w przyszłości chciałaby zostać poetą.
muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-40muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-41

Kaplica wybudowana w latach 1826-1836.
muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-54

Jest tutaj umieszczona Impresja historyczna: Jan Kochanowski wręczający egzemplarz „Satyra” królowi Zygmuntowi Augustowi.
muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-50 muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-51

W latach 2007-2013 przeprowadzono rewaloryzację tego miejsca. Wybudowano wtedy kordegardę, która pełni rolę kasy biletowej oraz amfiteatr znajdujący się we wschodniej części parku.
muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-59 muzeum-jana-kochanowskiego-czarnolas-60

W czerwcu muzeum organizuje Czarnoleskie Spotkania Sobótkowe, podczas których odbywa się ogólnopolski konkurs literacki „O dzban czarnoleskiego miodu”. W muzeum organizowane są koncerty oraz spotkania poświęcone twórczości Kochanowskiego.

Tutaj można dowiedzieć się więcej o tym miejscu.

https://www.youtube.com/watch?v=YR6vmMtAtag

https://www.youtube.com/watch?v=UWCMrqUIUg0

Cisza i spokój tu panujący pozwala na odpoczynek. Jest to przepiękne miejsce, które polecam zobaczyć.

Reklamy