Tagi

, , , , , , , ,

Jadąc z Kazimierza Dolnego zajechałam do Puław. To jedno z większych miast Lubelszczyzny, zajmuje ponad 50 km². Otrzymały prawa miejskie w 1906 roku.
Od drugiej połowy XVII wieku Puławy znajdowały się w posiadaniu Lubomirskich. Stanisław Herakliusz Lubomirski wybudował tutaj w latach 1671-1679 swoją letnią rezydencję. Był to pałac w stylu barokowym. W 1706 roku pałac zniszczyły wojska szwedzkie.
W 1782 roku pieczę nad tym miejscem przejął Adam Czartoryski wraz z żoną Izabelą. Puławy pozostawały w rękach rodu Czartoryskich przez 100 lat i stały się miejscem konkurującym z dworem królewskim – kwitło tutaj życie kulturalne i polityczne ówczesnej Polski.
Po upadku powstania listopadowego i konfiskacie majątku Czartoryskich,
w 1844 roku Rosjanie przenieśli do pałacu Aleksandryjski Instytut Wychowania Panien, a w 1862 roku jego miejsce zajął Instytut Politechniczny i Rolniczo-Leśny.

Podziwiana rezydencja znacznie odbiega od tej przedstawianej na rycinach
z XVIII i XIX wieku. Najstarszą częścią rezydencji jest sień pałacowa.
Niestety podczas mego pobytu (15 sierpnia) pałac był zamknięty i nie mogłam obejrzeć ciekawych wnętrz. Należy zatem zadzwonić wcześniej i sprawdzić czy pałac jest czynny. Rezydencja tak wygląda z zewnątrz.
palac-czartoryskich-pulawy-1 palac-czartoryskich-pulawy-2palac-czartoryskich-pulawy-5palac-czartoryskich-pulawy-3 palac-czartoryskich-pulawy-4

Na budynku wiszą tablice informujące m.in. o pobycie w tym miejscu Tadeusza Kościuszki.
palac-czartoryskich-pulawy-17 palac-czartoryskich-pulawy-18

Przed frontem pałacu chodzą piękne pawie.
palac-czartoryskich-pulawy-14 palac-czartoryskich-pulawy-15

Potem przeszłam się po parku, którego początki sięgają XVII wieku. Założono wtedy ogród włoski. Następnie zapanował tutaj geometryczny ład czyli styl francuski, a potem styl angielski. W parku można zobaczyć kilka ciekawych budowli.
park-przy-palacu-czartoryskich-pulawy-20

Na terenie zespołu pałacowo-parkowego znajduje się Świątynia Sybilli w kształcie rotundy. Została wzniesiona w 1801 roku. Pierwowzorem budowli była pogańska świątynia Westy i Tivoli pod Rzymem. Skromne wnętrze oświetla jedynie okienko na szczycie kopuły. Wejścia do świątyni strzegą wykute w porfirze lwy, podarowane przez cara Aleksandra I. Księżna Izabela Czartoryska gromadziła tutaj pamiątki narodowe.
swiatynia-sybilli-pulawy-3

To z kolei jest Dom Gotycki – przebudowany w 1809 roku pawilon ogrodowy. Było to jedno z pierwszych w świecie lapidariów.
dom-gotycki-pulawy-1 dom-gotycki-pulawy-2

Przechodziłam również koło Sarkofagu z XIX wieku poświęconego pamięci Augusta i Zofii z Sieniawskich Czartoryskiej. Jest on wzorowany na rzymskim grobowcu Scypiona Barbatusa.
sarkofag-pulawy-1 sarkofag-pulawy-2

Idąc dalej doszłam do Pałacu Marynki. Został wybudowany dla najstarszej córki Czartoryskich – księżnej Marii Wirtemberskiej i pochodzi z końca XVIII wieku. Fasadę zdobią kolumny i pilastry w stylu korynckim.
palac-marynki-2 palac-marynki-4 palac-marynki-6

Blisko Pałacu Czartoryskich są również schody angielskie pochodzące
z XIX wieku. Stanowiły połączenie parku górnego z ogrodem dolnym w miejscu dawnego wąwozu.
english-stairs-pulawy-1 english-stairs-pulawy-2

Reklamy