Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , ,

W dniach 11-13 listopada postanowiłam pojechać do Torunia i zobaczyć to miasto. Byłam w nim bardzo dawno temu i to tylko przez kilka godzin.
Z Gdańska do Torunia mamy dobry i szybki dojazd. Ja wybrałam pociąg (jedzie trochę ponad 2 godziny), ale jest również PolskiBus.com. Można także wybrać się samochodem – to niecałe 200 km.
Po wyjściu z dworca
torun-1 torun-2

poszłam pieszo do centrum ponieważ jest blisko. Przy okazji zobaczyłam panoramę Torunia.
torun-3 torun-4 torun-5

W Toruniu mieszkałam w Heban Hotel na ulicy Małe Garbary 7. Bardzo dobre miejsce – w centrum miasta. Hotel ten mieści się w dwóch budynkach po przeciwnych stronach tej samej ulicy. W jednym jest recepcja i jadalnia i tutaj dostałam propozycję małego pokoju.
heban-hotel-torun heban-hotel-torun-1

Wybrałam nocleg w drugiej kamienicy. W budynku tym jest winda oraz przestronne pokoje z balkonem i dużą łazienką:)
heban-hotel-torun-2   heban-hotel-torun-3heban-hotel-torun-4 heban-hotel-torun-5

Śniadania są w postaci szwedzkiego stołu – każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. Wszystko jest bardzo smaczne.
heban-hotel-torun-6 heban-hotel-torun-7

Warto zakupić bilet 2 dniowy za 45 zł (bilet kupuje się w jednym z poniższych miejsc), który obejmuje zwiedzanie:
– Ratusza Staromiejskiego
– Domu Mikołaja Kopernika
– Kamienicy pod Gwiazdą
– Muzeum Historii Torunia
– Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika
– Muzeum Toruńskiego Piernika

Należy pamiętać, że poza sezonem muzea z reguły czynne są od 10:00 do 16:00.

http://www.muzeum.torun.pl/

torun-ticket

Bilety do Planetarium najlepiej kupić przez internet. Ja kupiłam od razu po przyjeździe i miałam szczęście ponieważ udało mi się je dostać na piątek i niedzielę.

Ponieważ 11 listopad to Dzień Niepodległości zatem i w Toruniu zobaczyłam obchody tego święta.
torun-6

Blisko mego noclegu, na ulicy Szerokiej 2, mieści się Stara Pączkarnia sprzedająca ciepłe pączki. Polecam spróbować.

http://starapaczkarnia.pl/

stara-paczkarnia-torunstara-paczkarnia-torun-2

11 listopada była brzydka pogoda i postanowiłam zacząć zwiedzanie od Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika, które powstało w 2003 roku. Tony Halik, a właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik urodził się 24 stycznia 1921 w Toruniu. Pierwszą żoną tego znanego podróżnika była Pierrette Andrée Courtin (Francuzka) i to z nią zaczął przemierzać Świat. Najsłynniejszą podróż odbył z żoną jeepem z Ziemi Ognistej do Alaski. Rozpoczęła się ona w 1957 roku i trwała 1536 dni. To właśnie podczas tej wyprawy, w 1959 roku urodził się ich syn Ozana Halik, który pierwsze dwa i pół roku życia spędził w podróży. Podczas podróżowania problemem było pranie. Tony wymyślił i skonstruował prostą i bardzo praktyczną pralkę z wojskowej puszki po konserwach zawieszonej na zewnątrz samochodu. Pranie odbywało się poprzez dodanie wody i mydła – wyboje i dziury na drodze powodowały wstrząsy, zatem pranie było tym czystsze im gorsza droga. Ubrania schły na sznurku przymocowanym do boku samochodu.
Drugą żoną tego słynnego dziennikarza była Elżbieta Dzikowska, z którą prowadził telewizyjny program podróżniczy Pieprz i wanilia dla TVP. Program ten był na antenie przez ponad 20 lat i liczył ponad 300 odcinków. Tony Halik potrafił rozmawiać w wielu obcych językach: hiszpańskim, angielskim, francuskim, portugalskim, włoskim, rosyjskim, niemieckim, czeskim oraz w narzeczach Indian.
tony-halik-muzeum-torun-1 tony-halik-muzeum-torun-3

To przykłady m.in. naszyjników z Brazylii,
tony-halik-muzeum-torun-4

ubiorów
tony-halik-muzeum-torun-7 tony-halik-muzeum-torun-8

oraz ciekawych masek.
tony-halik-muzeum-torun-10   tony-halik-muzeum-torun-11

W muzeum można dowiedzieć się interesujących rzeczy. Poniżej dwie ciekawostki:)

Indianie Jivaro zależą praktycznie od szczęk swoich żon. Ich podstawowym pokarmem jest czicza albo masata, którą przygotowują kobiety, żując korzenie manioku i wypluwając przeżutą papkę do garnków. Po jednodniowej fermentacji czicza jest gotowa i służy jednocześnie jako napój i pożywienie. Czicza przeżuta przez kobiety stare i bezzębne ma lepszy smak. Dlatego mąż stara się jak najszybciej usunąć zęby żonie. Cena kobiety bezzębnej jest dużo wyższa niż tej posiadającej piękne uzębienie.”
tony-halik-muzeum-torun-2

Rytuał Valadores
Valadores, czyli „fruwający mężczyźni” – to rytualny taniec na urodzaj odprawiany przez członków kilku grup etnicznych w Meksyku i Środkowej Ameryce. Podczas ceremonii czterech młodych mężczyzn, ubranych w barwne stroje wspina się na szczyt drewnianego słupa wysokiego na 18 do 40 metrów. Każdy z nich symbolizuje jeden z żywiołów: wodę, ogień, ziemię i wiatr. Piąty mężczyzna stoi u podnóża słupa i wygrywa na flecie i małym bębenku pieśni ku czci słońca, czterech wiatrów i kierunków świata. Następnie czterej mężczyźni skaczą w dół z platformy umieszczonej na górze słupa. Przywiązani są do platformy grubymi sznurami i szybują wokół słupa powoli obniżając się do ziemi. Zgodnie z tradycją powinni oni okręcić się wokół słupa 13 razy, co pomnożone przez 4 daje liczbę 52 – tyle lat liczy sobie wiek w prekolumbijskim kalendarzu Azteków. Taniec jest symbolicznym przywołaniem mitu o narodzinach świata, wyrazem wartości i wierzeń całej społeczności, wspiera ją w kontaktach z duchami i sprowadza pomyślność.
tony-halik-muzeum-torun-6

W muzeum jest również sala poświęcona żeglarzom i odkrywcom. Można poczytać i przypomnieć sobie czego dokonali: Marco Polo, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Krzysztof Kolumb, James Cook, Alexander von Humboldt.
tony-halik-muzeum-torun-14 tony-halik-muzeum-torun-15

Mam nadzieję, że będąc w Toruniu wstąpicie do tego miejsca, zachęcam.

Reklamy