Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Podczas mego weekendu 11-13 listopada 2016 roku spędzonego w Toruniu odwiedziłam również Planetarium. Udało mi się dostać bilet na dwa filmy:
Znaki na niebie oraz Ziemia – Planeta Kopernika. Warto kupić wcześniej bilety przez internet ponieważ bywa z nimi problem.

http://www.planetarium.torun.pl/

planetarium-torun planetarium-torun-1

Potem wstąpiłam do Kościoła Wniebowzięcia NMP, który znajduje się obok. To jedna z najwspanialszych gotyckich budowli halowych Polski północnej. Pierwotnie był to kościół franciszkański, potem m.in. bernardynów, a od 1830 roku jest to kościół parafialny.
kosciol-wniebowziecia-nmp-torun-1   kosciol-wniebowziecia-nmp-torunkosciol-wniebowziecia-nmp-torun-2   kosciol-wniebowziecia-nmp-torun-3kosciol-wniebowziecia-nmp-torun-4   kosciol-wniebowziecia-nmp-torun-5kosciol-wniebowziecia-nmp-torun-6

Odwiedziłam również Dom Mikołaja Kopernika – to tutaj prawdopodobnie urodził się Mikołaj Kopernik. Polecam odwiedzić to miejsce.

http://www.muzeum.torun.pl/strona-24-dom_mikolaja_kopernika.html

dom-mikolaja-kopernika-torun   dom-mikolaja-kopernika-torun-1

W muzeum można poczytać o obserwacjach astronomicznych w dawnych czasach oraz o modelu geocentrycznym.
dom-mikolaja-kopernika-torun-2 dom-mikolaja-kopernika-torun-3
dom-mikolaja-kopernika-torun-12 dom-mikolaja-kopernika-torun-13

Udostępniona jest również pracownia uczonego. Mikołaj Kopernik opuścił Toruń w 1491 roku jako 18-letni młodzieniec i trudno dowieść, czy we wczesnej młodości posiadał własną izbę przeznaczoną do badań naukowych.
dom-mikolaja-kopernika-torun-5 dom-mikolaja-kopernika-torun-6

Można obejrzeć drzewo genealogiczne Mikołaja Kopernika od strony matki.
dom-mikolaja-kopernika-torun-10

Jest tutaj także książka „Mikołaja Kopernika Toruńczyka O obrotach ciał niebieskich ksiąg sześć” z 1854 roku. Pierwsze polskie wydanie dzieła ukazało się dopiero po jego zdjęciu z „Indeksu ksiąg zakazanych”.
dom-mikolaja-kopernika-torun-17

Znajduje się tu faksymile wpisu Mikołaja Kopernika na Akademię Krakowską w 1491 roku.
dom-mikolaja-kopernika-torun-14 dom-mikolaja-kopernika-torun-15

Z ciekawostek, to poniżej pokazałam olsztyńską taksę chlebową opracowaną przez Mikołaja Kopernika około 1531 roku – regulowała cenę i wagę chleba na Warmii.
dom-mikolaja-kopernika-torun-18

W jednej z sal znajduje się makieta średniowiecznego Torunia z ok.
1500 roku. Makiecie towarzyszy 18-minutowy spektakl światła–dźwięku, przedstawiający najważniejsze wydarzenia z historii Torunia, prezentujący jego architekturę i układ przestrzenny z II połowy XV wieku. W opowieści uwzględniono także informacje o Mikołaju Koperniku i jego rodzinie.
dom-mikolaja-kopernika-torun-20

Natomiast na poddaszu kamieniczki zostały umieszczone modele przyrządów astronomicznych, którymi posługiwał się Mikołaj Kopernik: astrolabium i trikwetrum (trójkąt paralaktyczny).
dom-mikolaja-kopernika-torun-25

Następnie poszłam pod Pomnik Kopernika,
pomnik-mickiewicza-torun

który znajduje się koło Ratusza Staromiejskiego. Pod Ratuszem sprzedawane są kwiaty i bardzo ładnie wygląda on nocą.
ratusz-staromiejski-torun   ratusz-staromiejski-torun-1

Czy wiesz kim był Profesor Filutek i Filuś?

Profesor Filutek, bohater niemej serii komiksowej autorstwa Zbigniewa Lengrena (związany z Toruniem), publikowanej w tygodniku „Przekrój” w latach 1948-2003, był eleganckim, starszym panem, ubranym w surdut i staroświecki melonik. Na początku lat 60-tych Filutek znalazł bezdomnego kundelka. Zabrał go do domu i odtąd stanowili nierozłączny duet. Psiak został nazwany Filusiem – imię wybrali czytelnicy gazety w konkursie.
Na toruńskim Rynku Staromiejskim znajduje się rzeźba, która przedstawia psa Filusia trzymającego w pysku melonik profesora Filutka i pilnującego parasola swego pana.
filus-w-toruniu

Podczas zwiedzania Torunia znalazłam kilka fajnych miejsc, w których można choć na chwilę usiąść. Polecam Jana Olbrachta Browar Staromiejski, w którym można spróbować zestawu degustacyjnego. Składa się on z piw: Pils, Pszeniczne, Piernikowe i Koźlak.

http://www.browar-olbracht.pl/

jan-olbracht-browar-staromiejski-torun jan-olbracht-browar-staromiejski-torun-2 jan-olbracht-browar-staromiejski-torun-3

Warto spróbować pierogów w Toruniu. Ja spróbowałam ich w dwóch miejscach i te mogę polecić. Byłam w Pierogarni Stary Toruń oraz w Pierogarni Stary Młyn.

http://www.pierogarnie.com/torun/

http://www.pierogarnie.com/mlyn/

pierogarnia-stary-mlyn-torun   pierogarnia-stary-torun
pierogarnia-stary-torun-2

Reklamy