Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

W poprzednim poście wspomniałam o Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Wejście do tego miejsca miałam zapewnione dzięki wcześniej zakupionemu dwudniowemu biletowi (pisałam o nim w pierwszym poście o Toruniu).
ratusz-staromiejski-torun-11

Najpierw weszłam na wieżę Ratusza i zobaczyłam widok na miasto. Idąc na górę przechodzi się koło starych zdjęć i dzwonów.
wieza-ratusza-staromiejskiego-torun   ratusz-staromiejski-torun-2ratusz-staromiejski-torun-3   ratusz-staromiejski-torun-4

A to już widok na miasto. Przede mną jest Kościół Św. Ducha, a po prawej stronie wspomniany w poprzednim poście Kościół Wniebowzięcia NMP i Planetarium.
ratusz-staromiejski-torun-5 ratusz-staromiejski-torun-7ratusz-staromiejski-torun-6 ratusz-staromiejski-torun-8 ratusz-staromiejski-torun-10

To widok na Kamienicę pod Gwiazdą, w której również byłam. O niej jeszcze napiszę.
ratusz-staromiejski-torun-9

Potem poszłam zobaczyć wnętrze Ratusza Staromiejskiego.
Poczytać tu można o lokacji i ustroju Torunia, cechach rzemieślniczych w średniowiecznym Toruniu. W Starym Mieście Toruniu najwcześniejsze uprawnienia do wykonywania zawodu posiadali rzeźnicy, szewcy, sprzedawcy sukna, piekarze i kramarze. W Nowym Mieście Toruniu najwcześniej uprawnienia takie uzyskali rzeźnicy, piekarze i sukiennicy.
ratusz-staromiejski-torun-20 ratusz-staromiejski-torun-21 ratusz-staromiejski-torun-22

A to puchar kokosowy z XVII wieku.
puchar-kokosowy-ratusz-staromiejski-torun

W tym miejscu także obejrzeć można toruńskie formy piernikowe. Najstarsze wzmianki o toruńskich piernikach pochodzą z XIV wieku. Zasięg eksportu pierników nie jest dokładnie znany, jednak z pewnością obejmował Gdańsk i Królewiec. Według poety: gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna i warszawski trzewik – to najlepsze rzeczy w Polsce. Toruńskie formy służące do wypieku pierników prezentują różnorodną tematykę: wizerunki dam i kawalerów, sceny z życia codziennego, sceny religijne czy herb miasta. Formy drewniane, zapewne już w XV wieku, wyparły wcześniej używane formy gliniane. Formy piernikowe zwykle rzeźbili czeladnicy piekarscy, wykorzystując drewno drzew owocowych. Najstarsze z zachowanych form toruńskich wykonane zostały
w XVII wieku.
ratusz-staromiejski-torun-25

To jest brama domu z około 1640 roku.
ratusz-staromiejski-torun-23

Są tutaj również obrazy Jacka Malczewskiego.
ratusz-staromiejski-torun-26

Poniżej pokazałam Dokument II Traktatu toruńskiego 19.10.1466 – to kopia jednego z dwóch głównych dokumentów pokojowych. Prezentowany akt jest głównym dokumentem strony krzyżackiej traktatu kończącego wojnę trzynastoletnią z Zakonem. Sporządzony został przez wielkiego mistrza Ludwika von Erlichshausena, a zatwierdzony przez króla Kazimierza Jagiellończyka.
ratusz-staromiejski-torun-31

Można zobaczyć gotyckie witraże warsztatów toruńskich.
ratusz-staromiejski-torun-35 ratusz-staromiejski-torun-36

A to Tryptyk rodziny Panny Marii z początku XVI wieku.
ratusz-staromiejski-torun-37

Obok Ratusza znajduje się Dwór Artusa. Niestety, ale nie mogłam zobaczyć jego wnętrz ponieważ tylko raz w miesiącu jest oprowadzanie z przewodnikiem. Warto to sprawdzić na stronie internetowej przed przyjazdem.

http://artus.torun.pl/

dwor-artusa-torun   dwor-artusa-torun-2

Na Rynku Staromiejskim w Toruniu znajduje się również Pomnik flisaka, który zwieńczony jest statuetką flisaka grającego na skrzypcach. Całość otoczona jest wykonaną z piaskowca studnią, na której ustawiono osiem mosiężnych żab. Z pyszczków żab wytryskuje woda.
pomnik-flisaka-w-toruniu

Wstąpiłam również do Kościoła Św. Ducha znajdującego się w pobliżu Ratusza Staromiejskiego. Intarsjowane drzwi oraz organy zostały zrekonstruowane po pożarze jaki miał miejsce w maju 1989 roku. Od 1945 roku jest to kościół akademicki prowadzony przez księży jezuitów.
kosciol-sw-ducha-torun   kosciol-sw-ducha-torun-1kosciol-sw-ducha-torun-2

A to już wspomniana wcześniej Kamienica pod Gwiazdą – mój dwudniowy bilet wstępu obejmował także ten obiekt. Moim zdaniem jeżeli ktoś ma mało czasu to może ominąć to miejsce.
Kamienica ta wyróżnia się późnobarokową fasadą, ozdobioną na szczycie złotą gwiazdą, od której pochodzi jej nazwa. Umieszczono tutaj Zbiory Sztuki Orientu. Kolekcja w Kamienicy Pod Gwiazdą obejmuje zabytki z Chin, Syjamu, Tybetu, Korei, Wietnamu, Indii i Japonii. Są to zarówno obrazy, drzeworyty, brązy, ceramika, tkanina, rzeźby kamienne oraz drewniane, jak i wyroby z kamieni półszlachetnych.

http://www.muzeum.torun.pl/

ratusz-staromiejski-torun-9
kamienica-pod-gwiazda-torun-6
kamienica-pod-gwiazda-torun-7

To jest Salonik klasycystyczny
kamienica-pod-gwiazda-torun

W gablocie znajdują się: głowa boga długowieczności Fukurokuju z XVIII wieku, figurka Buddy, figurka Chińczyka z XVII wieku oraz para smoków.
kamienica-pod-gwiazda-torun-10

Zobaczyć można m.in. ciekawe wazy i półmiski z Chin oraz
kamienica-pod-gwiazda-torun-1   kamienica-pod-gwiazda-torun-2

kredens z Japonii.
kamienica-pod-gwiazda-torun-8

Odwiedziłam również Muzeum Historii Torunia, które mieści się w Domu Eskenów – wejście do tego miejsca również zawierał mój dwudniowy bilet. Ekspozycja „Toruń i jego historia” mieści się na czterech piętrach. Ekspozycja pokazuje dzieje Torunia od okresu przedkolacyjnego, poprzez średniowiecze, nowożytność, XIX wiek, czasy międzywojenne, okupację, aż do lat powojennych. Obejrzeć tutaj można także film w technice 3D pt.: „Księga Toruń.

http://www.muzeum.torun.pl/

muzeum-historii-torunia-w-toruniu
muzeum-historii-torunia-w-toruniu-5
muzeum-historii-torunia-w-toruniu-10
muzeum-historii-torunia-w-toruniu-15

W jednym z pomieszczeń, w gablocie znajduje się przywilej królewski tzw. wielki nadany dla Torunia przez Kazimierza Jagiellończyka w Malborku 26 sierpnia 1457 roku.
muzeum-historii-torunia-w-toruniu-13

Są tutaj również formy piernikowe.
muzeum-historii-torunia-w-toruniu-3

W muzeum zobaczyć można Enigmę z około 1935 roku
muzeum-historii-torunia-w-toruniu-7

oraz akcesoria lotnicze wojskowej poczty gołębiej 1920-1939.
muzeum-historii-torunia-w-toruniu-8

Są też przedmioty PRL-u:)
muzeum-historii-torunia-w-toruniu-11

Dzieci mogą poukładać puzzle.
muzeum-historii-torunia-w-toruniu-16

Podczas zwiedzania Torunia warto zrobić chwilę przerwy na lody u Lenkiewicza.

http://www.lenkiewicz.net/

lenkiewicz-torunlenkiewicz-torun-1 lenkiewicz-torun-2

Można również spróbować chrupiących pierogów.
chrupiace-pierogi-torun

Warto także wstąpić do sklepu z bardzo ładną biżuterią Kolczyk & Kolczyk i korale tesz. Sklep mieści się na ulicy Ducha Św. 15. Sama kupiłam kolczyki:)
sklep-torun