Tagi

, , , , , , ,

W tym roku, w dniach 3-23 grudnia odbywa się w Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy na Targu Węglowym. Jako mieszkanka tego miasta postanowiłam go zobaczyć.
Już z daleka widać 50-metrowej wysokości koło widokowe AmberSky.
Blisko koła znajduje się również lodowisko.
jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-1

Kolejnymi atrakcjami są: Wenecka Karuzela z rumakami oraz
jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-16

8-metrowy Anielski Młyn.
jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-6 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-12

Są również trójwymiarowe iluminacje m.in. kareta zaprzężona w dwa renifery
jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-2

czy ogromne bombki.
jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-5 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-7 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-10

Jest też miejsce, w którym można zrobić zdjęcie z Mikołajem lub usiąść na tronie wśród sztucznych reniferów.
jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-18

Można kupić sery, wędliny, turecką chałwę, gorące ciastka kominkowe i inne specjały. Ja próbowałam, a następnie kupiłam sery austriackie – bardzo dobre.
jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-21 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-22 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-23 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-24 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-25 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-26 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-27 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-28

Spróbowałam również świeżego, gorącego chipsa, zrobionego przy mnie z ziemniaka. Mógł mieć różny smak – wybrałam serowo-cebulowy. Był bardzo smaczny.
jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-49   jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-48

Można kupić serwetki, obrusy, bombki czy biżuterię.
jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-35 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-36 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-37 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-38 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-39 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-41 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-42

W czasie, gdy ja odwiedzałam jarmark było zimno i z przyjemnością spróbowałam Grzańca na Żołądkowej – polecam.
jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-45

W pobliżu znajduje się budynek Wielkiej Zbrojowni zwany Arsenałem. Budynek został wzniesiony na początku XVII wieku, jednak uległ zniszczeniu podczas działań wojennych w 1945 roku. To co dziś można zobaczyć to powojenna rekonstrukcja. Na zdjęciu pokazałam fasadę od ulicy Piwnej. We wnętrzach tej budowli również znajduje się jarmark. Na stoiskach prezentowane jest głównie rękodzieło. Można kupić biżuterię, szale, bombki.
jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-60 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-61 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-62 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-63 jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-65

Jeżeli ktoś bywa na jarmarkach bożonarodzeniowych w Niemczech, to ten go nie zadowoli. Widać, że już jest lepiej, ale w dalszym ciągu dużo brakuje. Gdańsk ma ogromny potencjał i może kiedyś doczekam się jarmarku z prawdziwego zdarzenia. Oprócz Targu Węglowego, na którym skupił się organizator, jarmark powinien również odbywać się na ulicy Długiej, Długim Targu i Długim Pobrzeżu. Tymczasem mamy tylko przystrojone ulice i choinkę na Długim Targu.
jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-30
jarmark-bozonarodzeniowy-gdansk-31

Reklamy