Tagi

, , , , , , , , , , , ,

Będąc na wystawie tulipanów 1 kwietnia 2017 roku w Wilanowie w Warszawie postanowiłam również zwiedzić Pałac Króla Jana III Sobieskiego.

http://www.wilanow-palac.pl/

Zakupiłam bilet z opcją oprowadzania przez przewodnika – odbywają się one obecnie o godz. 11.00 i 13.00 w każdą sobotę i niedzielę. Najlepiej jednak sprawdzić te terminy przed przyjazdem.
Można także wziąć audioprzewodnik po pałacu.

Król Jan III nabył posiadłość w 1677 roku. Z jego inspiracji powstał tu przepiękny barokowy pałac składający się z korpusu głównego z galeriami ogrodowymi i wieżami, poprzedzony dwudzielnym dziedzińcem. Wokół pałacu założono ogrody, folwark z budynkami gospodarczymi oraz zwierzyniec. Skrzydła boczne zostały zbudowane w latach 1720-1729 z inicjatywy kolejnej właścicielki Wilanowa – Elżbiety Sieniawskiej.

Za  mojej bytności można było zobaczyć studyjną wystawę czasową „Apartamenty Księżnej Marszałkowej Lubomirskiej – w 200. rocznicę śmierci”. To od niej zaczęłam zwiedzanie. Bilet kosztował 7 zł.

W wieku 17 lat Elżbieta Czartoryska poślubiła marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego. Odebrała ona staranną edukację i prowadziła salony będące miejscem spotkań europejskiej śmietanki towarzyskiej i artystycznej. Troszczyła się także o poddanych w swoich ogromnych majątkach ziemskich i zarządzała nimi po śmierci męża. To ona wprowadziła do nich m.in. piorunochrony. Często podróżowała, posiadała pałace w Paryżu i Wiedniu.
Księżna Izabela Lubomirska była zwana również Błękitną Markizą od ulubionego koloru sukien. Rozbudowała i urządziła dla siebie południowe skrzydło pałacu.

Poniżej przepiękna sekretera z Anglii; pochodzi z XVIII wieku.

Gabinet Księżnej Marszałkowej Lubomirskiej

I kolejne apartamenty

Najokazalszym pomieszczeniem pawilonu była łazienka, częściowo zrekonstruowana po II wojnie światowej.

 

Jej centralnym punktem była wanna stojąca na 6-ciu lwich pozłacanych łapach.

A potem poszłam oglądać Pałac z przewodnikiem.

W sali tej można zobaczyć dwie złączone litery AR (Augustus Rex). Obecnie pod owymi literami wisi obraz „Portret konny Stanisława Kostki Potockiego”. Jest to obraz francuskiego malarza Jacques-Louis Davida, powstały w 1781 roku w Rzymie.

Natomiast znajdujące się tutaj barokowe okna nazywane są uszakami.

Poniżej przykładowe inne pomieszczenia.
 

Sypialnia królowej

Galeria Portretu Polskiego XVIII wieku

Przepiękny Gabinet Farfurowy (nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa farfura czyli fajans), znajdujący się na piętrze Pałacu króla Jana III w Wilanowie, tworzą kompozycje z biało–niebieskich fajansowych flizów z wytwórni w Amsterdamie i Utrechcie, wykonane około 1690 roku. Ciekawostką tego pomieszczenia jest aniołek umieszczony na suficie – jego jedna noga wystaje z malowidła tworząc wrażenie przestrzenności.
Niestety na razie nie można wchodzić do tego pomieszczenia.

Jeżeli będziecie mieli czas w Warszawie to polecam obejrzenie Pałacu i Apartamentów Księżnej Marszałkowej Lubomirskiej.

Reklamy