Tagi

, , , , , ,

Ogród Majorelle (Jardin Majorelle) znajdujący się w Marrakeszu powinien być obowiązkowym miejscem na trasie zwiedzania Maroka. Piękno tego miejsca zrobi na każdym niezapomniane wrażenie.

http://www.jardinmajorelle.com/

Zawsze są kolejki do wejścia.

Przy wejściu znajduje się skrzynka pocztowa.

Jacques Majorelle był malarzem, urodzonym we Francji w 1886 roku. Podróżował po różnych krajach. Lecząc się z gruźlicy wyjechał w 1917 roku do Maroka i zakochał się w tym kraju. Zbudował dla siebie tutaj przepiękną willę w stylu mauretańskim. Sam zaprojektował wzory kafelków az-zulajdż oraz udekorował wnętrza w odcieniach błękitu, zieleni i czerwieni. Wokół domu założył wspaniały ogród, w którym znalazły się rzadkie gatunki drzew, kaktusów i krzewów z całego świata. W środku ogrodu stworzył swoją pracownię, którą pomalował w przepięknym kolorze granato-błękitu, który od jego nazwiska określa się „blue Majorelle”. Kosztowne utrzymanie ogrodu zmusiło artystę do otwarcia go dla zwiedzających w 1947 roku. Niestety z chwilą śmierci malarza w 1962 roku, ogród zaczął podupadać.
Na szczęście Yves Saint Laurent i Pierre Bergé podczas swego pierwszego pobytu w Marrakeszu w 1966 roku odkryli ten piękny zakątek. Usłyszeli, że ogród ma zostać sprzedany, a miejsce zamienione na hotel. Yves Saint Laurent i Pierre Bergé zakupili Jardin Majorelle w 1980 roku i zaczęli jego modernizację.
Zainstalowano tutaj automatyczne systemy nawadniające, dostosowując rozkład wody w zależności od godzin w ciągu dnia oraz specyfiki roślin. Dodano również nowe gatunki roślin, a zespół 20 ogrodników zaczął po raz kolejny pracować nad utrzymaniem ogrodu, stawów i fontann. 

Przed wejściem do ogrodu znajduje się zamknięta przestrzeń z kwadratową fontanną.

Idąc dalej zobaczyć można tablicę z planem.

Ogród jest bardzo zadbany.

Idąc dalej weszłam w zakątek poświęcony pamięci projektanta.

Yves Saint Laurent zmarł 1 czerwca 2008 roku w Paryżu. Zgodnie z jego ostatnią wolą prochy rozsypano w rosarium w ogrodach Majorelle, gdzie postawiono mały postument. Po śmierci YSL jego partner przekazał Jardin Majorelle wraz z willą dla fundacji w Paryżu, która nosi ich imię. Fundacja ma zagwarantować przetrwanie tego ogrodu.

Poszłam dalej

i w pewnym momencie stanęłam przed bardzo ładną sadzawką z rybami.

Potem zobaczyłam pawilon, w którym mieści się Muzeum Berberów (rdzenna ludność północnej Afryki).

Następnie zobaczyłam przepięknie ozdobione okna.

Yves Saint Laurent wykorzystywał głównie kolaż do plakatów „LOVE”. Począwszy od lat 70-tych, wysyłał je co roku jako życzenia noworoczne swoim przyjaciołom i klientom domu mody. W poniższym pawilonie są one zaprezentowane.

Boutique Majorelle wyposażony jest w jedwabną i bawełnianą linię odzieżową produkowaną w warsztatach Jardin Majorelle. Można tutaj zobaczyć haftowane skórzane poduszki i wyroby ze skóry czy tradycyjne mydła. Srebrna biżuteria, chustki jedwabne i tkaniny ręcznie tkane prezentowane są obok ekskluzywnej kolekcji biżuterii zaprojektowanej przez Loulou de la Falaise, byłego dyrektora naczelnego Yves Saint Laurent odpowiedzialnego za akcesoria.

Znajduje się tutaj również Cafe Majorelle.

Jeszcze ostatnie spojrzenie na piękny ogród w drodze do wyjścia…

Można tutaj spędzić spokojnie z 2 godziny rozkoszując się spokojem, niesamowitą kolorystyką i różnorodnością roślin. Chciałabym tutaj jeszcze kiedyś wrócić…

Polecam również obejrzenie francuskiego filmu „Yves Saint Laurent „
z 2014 roku o tym wspaniałym projektancie.

Reklamy