Tagi

, , , , , , ,

Mury pochodzące z XII wieku, otaczają medinę w Marrakeszu. Obwarowania zbudowane z gliny mają 19 km długości, do 2 m grubości i do 9 m wysokości.
Weszłam przez jedną z 19-stu bram w Marrakeszu – piękną bramę Bab Agnaou, której nazwa pochodzi od berberyjskiego określenia „bezrogi, czarny baran”. W rzeźbionym piaskowcu odcienie czerwieni mieszają się z szaroniebieskimi. Elewacja składa się z naprzemiennie ułożonych warstw kamienia i cegły.

Przeszłam przez bramę i zobaczyłam meczet (Kasbah Mosque). Długa na 80 m fasada zwieńczona jest ząbkowanymi blankami. Zgodnie z almohadzką tradycją minaret pozbawiony jest zdobień aż do wysokości murów. Powyżej znajdują się skromne dekoracje, a wszystko zwieńczone jest pięknym fryzem z terakoty.

Po drugiej stronie meczetu mieści się Kasbah Cafe.

Idąc dalej, tą główną ulicą dochodzi się do miejsca, w którym można wymienić walutę (Western Union).

Poszłam dalej w stronę grobowców. Minęłam SPA (Les Bains de Marrakech)

http://lesbainsdemarrakech.com/fr/accueil

i szłam dalej uliczkami mijając sklepy.Grobowce zostały w XVII wieku zamurowane przez Mulaja Ismaila (sułtan Maroka z dynastii Alawitów) i niszczały będąc ukryte przez blisko dwieście lat za wysokim murem. Zostały odkryte przez Francuzów podczas przelotu samolotem nad miastem. Grobowce są jednym z najwspanialszych przykładów architektury islamskiej w Maroku, pochodzą z okresów od końca XVI do XVII wieku. Sułtani z dynastii Sadytów bardzo dbali, aby architektura nagrobna była wystawna i wspaniała. Zostały udostępnione zwiedzającym dopiero w 1917 roku. Kompleks składa się z dwóch mauzoleów położonych w ogrodzie z roślinami.

http://www.tombeaux-saadiens.com/

W środku znajduje się mauzoleum Ahmada al-Mansura. Składają się na niego 3 sale nagrobne. Najpiękniejsza sala środkowa to arcydzieło architektury mauretańskiej. Zwieńczona jest wspaniałą kopułą, którą podtrzymuje 12 kolumn z karraryjskiego marmuru. Ściany są w całości pokryte dekoracjami. W środku sali spoczywają Ahmad al-Mansur i jego następcy. Nagrobki z marmuru w kolorze kości słoniowej pokryte są arabeskami i inskrypcjami.

 

Drugie mauzoleum, pokryte zielonym dachem jest mniejsze. Składa się z pomieszczenia z dwoma loggiami i sali modlitw.


Mimo, że sporo turystów odwiedza to miejsce to jednak w kolejkach nie stoi się długo.

Reklamy