Tagi

, , , , , ,

Kolejnym miejscem jakie zobaczyłam w Rabacie był niedokończony Meczet Hassana.

Teren, na jakim planowano wznieść ten meczet, jest ogromny. Pod koniec XII wieku sułtan Jakub al-Mansur zapragnął wznieść największy i najpiękniejszy meczet na świecie. Sułtan zmarł w 1199 roku i jego następcy wstrzymali prace. Zbudowano 21 naw, które podtrzymywało 312 kolumn. Trzęsienie ziemi, które nawiedziło ten teren w 1755 roku spowodowało duże zniszczenia. Ocalały tylko fragmenty kolumn i ogromna wieża Hassana. Wieża to dolna część planowanego minaretu. Zachowany do dziś obiekt ma 44 metry wysokości – planowano, że osiągnie łącznie z latarnią 80 metrów.

Naprzeciwko wieży znajduje się Mauzoleum Mohammeda V – wzniesione ku czci twórcy marokańskiej demokracji przez jego syna Hassana II.

Przed wejściem na plac straż na koniach trzyma wartę.

Mauzoleum zaprojektował wietnamski architekt, a zbudowano je z włoskiego białego marmuru i wzniesiono na 3,5 metrowej platformie.

Przed drzwiami z czterech stron mauzoleum stoją smukłe kolumny z włoskiego marmuru z Carrary.

Są cztery wejścia i przed każdym stoją strażnicy. Bardzo chętnie pozują do zdjęć.

Wspaniała dwunastoboczna kopuła z polichromowanymi  motywami mukarnas (ornament stalaktytowy) wieńczy komorę grobową.

Pod kopułą znajduje się sarkofag Muhammada V. Wykuto go z jednego bloku marmuru.

A teraz ciekawostka:
Kolejni władcy Maroka mają te same imiona, tylko różnią się numerami. Zatem Muhammed V miał syna Hassana II, a ten z kolei miał syna Muhammada VI (obecny król), któremu urodził się syn Hassan III.

Reklamy