Tagi

, , , , , , , ,

Miasto zostało założone przez Idrisa I w VIII wieku n.e. Kolejny władca Idris II ustanowił tu w 807 roku pierwszą stolicę Maroka. Fez stracił na znaczeniu kiedy stolicą Maroka stał się Marrakesz. Obecnie miasto jest dużym ośrodkiem gospodarczym i turystycznym.

W Fezie nocowałam w Hotelu Fes Inn – bardzo dobry i czysty hotel. Za przejazd z mediny do hotelu (około 6 km) zapłaciłam 10 USD.

Przyjechałam do hotelu późnym popołudniem i pochodziłam po bocznych uliczkach. Bez problemu można kupić wodę w pobliskich sklepikach. Chodząc zobaczyłam również poniższy sklep mięsny.

Blisko hotelu (około 100 metrów idąc do góry tą samą ulicą przy której mieści się hotel) jest budynek poczty. Tam, następnego dnia rano kupiłam znaczki
(do Polski kosztują 9dirhamów) i wrzuciłam kartki. Doszły do Polski w ciągu 2-3 tygodni (najszybciej doszły do Warszawy).

Następnego dnia rano pojechałam do miasta

ponieważ chciałam zobaczyć Pałac Królewski (Dar al-Makhzen) mieszczący się w Fez al-Dżadid (Nowy Fez lub Biały Fez). Zespół pałacowy zajmuje ponad 80 hektarów. Była to główna rezydencja sułtana, w której mieszkała również jego straż i służba. Dzisiaj w tym pałacu zatrzymuje się król Maroka podczas swoich wizyt w Fezie.
Główne wejście do pałacu znajdujące się na rozległym Place des Alaouites wywiera niesamowite wrażenie. Wspaniała mauretańska brama, stale zamknięta, jest bardzo bogato zdobiona. Mosiężne drzwi pałacu posiadają geometryczny wzór.

 

Po obejrzeniu pałacu poszłam kilka metrów w głąb miasta poniższą ulicą.

 
 

Potem udałam się na wzgórze z którego mogłam obejrzeć panoramę miasta.








Następnie odwiedziłam Art Naji – miejsce, w którym można kupić ciekawe rękodzieło – nie jest jednak tanio.

http://www.artnaji.com/fr/

Pani przepięknie malowała.

Potem pojechałam obejrzeć medynę i garbarnie z których słynie Fez.

Reklamy