Tagi

, , , , , , , , , , ,

Poniżej napisałam o tym co warto wiedzieć jeżeli chcemy zwiedzić Londyn.

 1. Wtyczki
  W Anglii są inne wtyczki – trójbolcowe. Można kupić je w wielu sklepach.

 2. Bilety komunikacyjne
  Warto kupić na London Victoria Station w informacji kartę oyster – są jej różne opcje. Można nią jeździć w obrębie różnych stref Londynu zarówno metrem jak i autobusami. Dodatkowo, gdy nie wykorzysta się środków z karty zostaną one zwrócone – na stacjach metra w miejscach gdzie dopełnia się takie karty można również zrobić automatyczny zwrot niewykorzystanych środków.

  https://oyster.tfl.gov.uk/oyster/entry.do

 3. London Victoria Station
  Tak wygląda London Victoria Station i punkt informacyjny, gdzie można nabyć m.in. wyżej wspomnianą kartę oyster. Jest blisko tego wejścia pokazanego na zdjęciu.
 4. Mapy
  Pod poniższym linkiem znajdziesz różne mapy – bardzo przydatne.

  https://tfl.gov.uk/maps

 5. Metro
  Jest bardzo dobrze oznakowane i nie powinien mieć nikt z nim problemu.
  W metrze należy stanąć po prawej stronie (są napisy na tabliczkach informujące o tej zasadzie) ponieważ po lewej stronie idą schodami ci którzy się spieszą.

 6. Jak dojechać z lotniska Luton do Londynu
  Ja latam do Luton. Przed terminalem zatrzymują się autobusy różnych firm, które kursują do Londynu. Droższym przewoźnikiem, ale za to na pewno posiadającym klimatyzowane autobusy jest National Express – bilety na tę linię kupuje się idąc po odprawie do wyjścia (już od dłuższego czasu trwa remont lotniska i co chwila na nim się coś zmienia). Linia jest popularna i proponuję wcześniej kupić bilet (zwłaszcza na powrót) ponieważ często bilety na najbliższe godziny są wykupione. Autobusy zatrzymują się na różnych stacjach – końcowym przystaniem jest Victoria Station.

  http://www.nationalexpress.com/home.aspx

  Można też jechać tańszym przewoźnikiem Greenline – niestety tutaj jechałam w upał autobusem bez klimatyzacji (koszmar). Jednak przejazd kosztuje obecnie 10 GBP w jedną stronę. Bilety można kupić u kierowcy – najlepiej mieć odliczoną kwotę. Jeżeli chodzi o powrót to należy być minimum 20 minut przed odjazdem autobusu i najlepiej wsiadać na stacji Victoria Station – na innej może nie być już wolnych miejsc (kierowca zabierze tylko tyle osób ile jest miejsc w autobusie).

  http://www.greenline.co.uk/

 7. Gdzie zamieszkać
  Londyn jest bardzo dobrze skomunikowany. Polecam jednak zamieszkanie w 1-3 strefie. Chcąc zwiedzić jak najwięcej, zwłaszcza podczas krótkiego pobytu, warto mieszkać w centrum.
  Wiele miejsc często ma promocje. Miejsce, które mogę polecić to LSE Bankside House (24 Sumner Street, Southwark, Londyn, SE1 9JA). W hotelu jest bardzo dobry szwedzki stół na śniadanie. Blisko hotelu znajduje się metro.

 8. Przejścia dla pieszych
  Przed większością przejść dla pieszych widnieją napisy „LOOK LEFT”, „LOOK RIGHT” stąd łatwo się zorientować w która stronę należy patrzeć, aby zobaczyć czy jadą samochody. W Wielkiej Brytanii jest ruch lewostronny.

 9. Sklepy
  Jest wiele sklepów, w których można zrobić zakupy. Oprócz sklepów znanych marek znaleźć tutaj można Primark (jest np. na Oxford Street) czy TK Maxx.
 10. Teatr
  Warto kupić wcześniej przez stronę internetową bilety do teatru. Niestety im lepsze miejsce tym wyższy koszt, jednak naprawdę warto przyjść na spektakl w Londynie. Polecam przede wszystkim Les Miserables (Nędznicy) – to kultowy spektakl. Wszystkim, którym polecałam (nawet nie znającym języka angielskiego) i go obejrzeli bardzo się podobał. Głosy są bardzo wyraźne, akustyka sali bardzo dobra.
  Link do teatrów londyńskich:

  https://www.londontheatre.co.uk/

  Już kiedyś teatrom brytyjskim poświęciłam osobny post chcąc zachęcić do obejrzenia spektakli w tym kraju.

  https://magictravelsaroundtheworld.wordpress.com/2016/10/29/spektakle-teatralne/

 11. City Tour London
  W Londynie można także zwiedzić miasto przy pomocy autobusu Hop On Hop Off.

  http://london.city-tour.com/en

   

 12. Sprawdzanie dostępności obiektów
  Najlepiej sprawdzić wcześniej na internecie dostępność danych obiektów – zwłaszcza jeżeli chodzi o stadiony czy Wimbledon. Są organizowane na nich różne imprezy i czasem w danych dniach nie można ich zwiedzić.
 13. Parlament
  Można zwiedzić budynek Parlamentu. Proponuję jednak kupić bilet przez internet. Niestety ja niedawno już trzeci raz podchodziłam do obejrzenia tego miejsca i jak dotąd to miejsce pozostaje w sferze moich marzeń. Można kupić bilet danego dnia na wycieczkę po tym miejscu, w biurze koło Big Bena, ale często biletów na dany dzień po prostu nie ma – sprawdziłam to będąc w czerwcu 2017 roku w Londynie.

  http://www.parliament.uk/visiting/

   

 14. Jedzenie
  Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. Ja polecam na pewno Camden Market – warto zobaczyć to miejsce. O nim napisałam osobny post, aby Was zachęcić do odwiedzenia tego miejsca.

  https://www.camdenmarket.com/