Tagi

, , , , , , , , , ,

W czerwcu 2017 roku odwiedziłam także Hyde Park.

https://www.royalparks.org.uk/parks/hyde-park

Po raz pierwszy Hyde Park został udostępniony wszystkim przez Karola I
w 1637 roku. Początkowo tereny te należały do Opactwa Westminsterskiego. Zostały one skonfiskowane przez Henryka VIII i przekształcone w park królewski, w którym urządzano polowania.

Wysiadłam na stacji metra Hyde Park Corner i przeszłam przez tę bramę.

Wzniesienie tej monumentalnej bramy (Apsley Gate) zamówił król Jerzy IV w latach 20-stych XIX wieku.

Najpierw zobaczyłam pomnik Achillesa (Statue of Achilles). Był on pierwszym posągiem umieszczonym w tym parku w 1822 roku. Do jego budowy użyto
33 ton brązu z armat zdobytych w kampaniach Wellingtona we Francji.

Posiedziałam tutaj trochę na trawie i ruszyłam w stronę Speakers’ Corner. Jeżeli chciałoby się zobaczyć tylko to miejsce to proponuję wysiąść na stacji metra Marble Arch, będzie do niego bliżej.

Idąc zatem w stronę Speakers’ Corner zobaczyłam tę fontannę (Joy of Life Fountain) wykonaną z brązu i pochodzącą z 1963 roku. Przedstawia dwie figury, które pojawiają się nad wodą oraz cztery figury dzieci wychodzące z basenu.

Co jakiś czas postawione są drogowskazy, aby wiadomo było, w którą stronę się kierować.

Część parku była wygrodzona – to utrudniało spacer.

Ten park jest bardzo popularny i zawsze jest tutaj sporo ludzi, jednak na tak dużym obszarze ta ilość zanika.

Są tutaj miejsca, gdzie można coś zjeść.

To już Speakers’ Corner położony w pobliżu Marble Arch.

Podchodząc do wygrodzenia można zobaczyć Marble Arch. To marmurowy monument znajdujący się w londyńskim City of Westminster. Mieści się przy skrzyżowaniu Oxford Street, Park Lane i Edgware Road, na krańcu Hyde Parku. Budowę tego łuku, wzorowanego na rzymskim Łuku Konstantyna Wielkiego rozpoczęto w 1827 roku. Prace przerwano z powodu rosnących kosztów. Budowę dokończono po pewnych modyfikacjach dopiero w 1833 roku. Łuk do 1850 roku stał naprzeciwko Buckingham Palace, potem został zdemontowany i ustawiony w obecnym miejscu. W przeszłości jedynie członkowie rodziny królewskiej i oddziały Królewskiej Artylerii Konnej były przepuszczane pod łukiem, podczas uroczystych pochodów.

Potem miałam do wyboru różne kierunki. Wybrałam drogę do Jeziora Serpentine, które dzieli ten obszar na dwie części: Hyde Park i Kensington Garden. Mogłam iść również w stronę pomnika fontanny, wzniesionego ku czci księżnej Diany (Princess Diana Memorial Fountain). Uruchomiono ją w 2004 roku i wzbudziła dużo kontrowersji ze względu na bardzo wysoki koszt budowy –
3 mln 600 tysięcy funtów. Dodatkowo jest też bardzo skomplikowana w konserwacji. Tam jednak już nie poszłam.

Idąc do jeziora mijałam kolejne miejsca.

Jezioro Serpentine powstało w 1730 roku, na zlecenie królowej Karoliny, która kazała zasypać rzekę Westbourne. Stało się ono sławne w 1830 roku, kiedy to popełniła tutaj samobójstwo ciężarna żona poety Percy’ego Bysshe Shelleya. Poeta dwa tygodnie po śmierci żony ożenił się z Mary Wollstonecraft Godwin. Przy jeziorze działa klub pływacki i co roku organizuje się tutaj bożonarodzeniowe zawody pływackie.

Nie wolno tutaj pływać, ale jak widać niektórzy brodzą w wodzie.

W oddali widać restaurację, a dalej mieści się Boathouse, gdzie od marca do października można wypożyczyć łodzie i rowery wodne.

W Hyde Parku, co roku w grudniu, tworzona jest ślizgawka.

Reklamy