Tagi

, , , , , , , , , , , , ,

Bardzo dawno temu byłam w Sherlock Holmes Museum w Londynie.
W czerwcu 2017 roku postanowiłam odwiedzić je ponownie.
Wysiadłam na stacji metra Baker Street i udałam się do muzeum mieszczącego się na Baker Street 221b (blisko metra). Zostało ono otwarte dla zwiedzających w dniu 27 marca 1990 roku.
Z daleka już widać tłum ludzi. Jednak kolejka posuwa się bardzo szybko. Dom jest chroniony przez rząd ze względu na „szczególne znaczenie architektoniczne i historyczne”.

http://www.sherlock-holmes.co.uk/

Najpierw należy wejść do kamienicy obok, gdzie kupuje się bilety. Tutaj też jest kolejka. Warto zatem zająć sobie wcześniej kolejkę do wejścia do muzeum. Sprzedający bilety uprzedza, że nie wolno wchodzić z dużymi walizkami ponieważ kamienica jest wąska, a i pokoje są małe – przed wejściem wielkość bagaży jest sprawdzana. Jak jesteście grupą to bez problemu podzielicie się i jedna grupa przypilnuje bagaży podczas, gdy druga będzie zwiedzała; nie ma przechowalni bagażu.
W pomieszczeniu, w którym kupuje się bilety można również nabyć pamiątkowe gadżety.


 

Wraz z biletem otrzymuje się poniższą ulotkę o muzeum.

Odtworzono tutaj dom fikcyjnego detektywa z powieści sir Artura Conan Doyle’a. Według tej powieści znany detektyw Sherlock Holmes mieszkał przy ulicy Baker Street 221b w latach 1881-1904. Zapewne autor powieści nie spodziewał się, że ta fikcyjna postać stanie się tak popularna, że przerośnie jego samego. Artur Conan Doyle uzyskał dyplom lekarski i nawet praktykował w Southsea nim stał się pisarzem. Autor pisał początkowo dramaty sceniczne, jednak nie budziły one uznania. Pewnego razu wysyłając do redakcji napisaną nową tragedię, przez nieuwagę wsunął między kartki nowelę detektywistyczną, którą napisał dla rozrywki. Redaktor natrafił na nią i przekonał autora do napisania kolejnych nowel. To właśnie seria przygód Sherlocka Holmesa przyniosła jemu prawdziwą sławę. Nie powiodły się również próby uśmiercenia Holmesa przez autora. Artur Conan Doyle pod presją czytelników musiał przywrócić Holmesa do życia i opisywać dalsze jego przygody.

Mam nadzieję, że większość z Was czytała Przygody Sherlocka Holmesa. Jeżeli nie, to proponuję przed przyjściem do tego muzeum przeczytać opowiadania.

Sherlock Holmes nosił zwykle tweedowy garnitur i ubierał się wytwornie. Jednak nie przywiązywał nadmiernej wagi do swego ubioru. Od razu było po nim widać, że miało się do czynienia z prawdziwym dżentelmenem i człowiekiem wykształconym. Oczywiście potrafił odpowiednio się przebrać i zmienić swój wygląd – tego wymagał jego zawód. Głównym jego atutem w walce ze światem przestępczym był jego umysł. Generalnie był samotnikiem, ale od czasu do czasu spotykał się ze znajomymi. Nieodłącznym przyjacielem, a zarazem biografem Sherlocka Holmesa był doktor John Watson. Z kolei Pani Hudson (właścicielka domu przy Baker Street), która wynajmowała Holmesowi mieszkanie ze zrozumieniem odnosiła się do jego pracy i niecodziennego trybu życia.

Tak jak już wspomniałam klatka schodowa tego muzeum jest bardzo wąska.
 

Idąc do góry zwiedza się różne pokoje.
 

Znaleźć tu można słynne nakrycia głowy, fajkę oraz opisywany w książce kominek.

W jednym z pokoi znajduje się oryginalne krzesło używane przez artystę Sidney Paget do szkicowania rysunków przedstawiających Sherlocka Holmesa z doktorem Watsonem.

Odnaleźć tu można bohaterów różnych opowiadań.
Ta postać to lokaj Brunton z Rytuału Musgrave’ów (The Musgrave Ritual).

Przygoda w Copper Beeches (The Copper Beeches) – ta pani w niebieskiej sukni to Violet Hunter, która podjęła się pracy guwernantki. Jej pracodawca wymagał m.in. aby nosiła jaskrawoniebieską sukienkę.

Związek rudowłosych (The Red Headed League) to kolejne opowiadanie, w którym rudowłosy właściciel lombardu Jabez Wilson przychodzi do Holmesa i opowiada mu swoją historię.
Zniknięcie Lady Frances Carfax (The Disappearance of Lady Frances Carfax) – to między innymi opowieść o pewnej niewymiarowej trumnie…

Poniższa scena pochodzi z opowiadania Charles Augustus Milverton. Lady Ewa Blackwell, narzeczona lorda Dovercourt, była prześladowana przez Milvertona, zwanego królem szantażystów. Holmes chciał w przebraniu dotrzeć do domu Milvertona i wykraść kompromitujące ją dokumenty. Jednak, jak to czasem bywa, nie wszystko tak jak ktoś zaplanuje dokładnie wychodzi…

„Ostatnia zagadka” (The Final Problem) to historia, która dzieje się w
1891 roku, kiedy pojawia się największy wróg Holmesa, przestępczy geniusz – profesor Moriarty. To opowiadanie miało być faktycznie ostatnim, po nim autor chciał zakończyć pisanie opowiadań o sławnym detektywie. Jednak, jak już wspomniałam, czytelnicy zbuntowali się przeciwko uśmierceniu słynnego detektywa i Arthur Conan Doyle musiał go wskrzesić w kolejnych opowiadaniach.

Idąc schodami na samą górę dochodzi się do małej łazienki.

Kończąc wędrówkę i wychodząc z kamienicy można zrobić sobie zdjęcie z czapką i fajką słynnego detektywa.

Jeżeli będziecie mieli czas to polecam odwiedzić to muzeum. Mam nadzieję, że Was do tego zachęciłam.