Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Będąc w Londynie warto zobaczyć Tower of London.

Wysiadłam na stacji metra Tower Hill Station. Wejście do stacji Tower Hill znajduje się kilka metrów od jednego z największych zachowanych fragmentów rzymskiego muru.

Zegar słoneczny umieszczony nad wejściem do stacji metra pokazuje historię Londynu poprzez obrazy i napisy. Jest m.in. wzmianka, że w 1585 roku przybył Szekspir do Londynu. Pokazana jest również populacja i tak w 1500 roku Londyn zamieszkiwało 75000 ludzi, a w 1600 roku już 220000 ludzi.

Z tego miejsca można już zobaczyć Tower of London.

Tower of London powstała w 1078 roku na zlecenie Wilhelma Zdobywcy. Mieściło się tutaj zoo w XIII wieku, był pałacem za czasów Henryka III i więzieniem dla najważniejszych osobistości, z którego nie było ucieczki, ponieważ wejście było zaraz nad wodą. Więziono tu m.in. króla Anglii
Henryka IV, królową Annę Boleyn, Thomasa More’a, Thomasa Cromwella, Jane Grey, żeglarza Waltera Raleigha oraz Rudolfa Hessa (1941 rok).
Tradycją stało się też to, że wszyscy przyszli monarchowie przebywali w Tower na noc przed swoją koronacją po czym wyruszali z niej do Westminsteru, gdzie odbywały się następnie wszystkie uroczystości.

Potem zeszłam do tunelu prowadzącego do Tower of London.

Po przejściu przez ten tunel można zobaczyć poniższe plansze, które opisują historię Tower of London.

Następnie poszłam kupić bilet.

Otrzymałam tutaj dokładną mapę terenu.

Po zakupie biletów zobaczyłam, że już bardzo dużo ludzi czeka na wejście. Wszystko jednak szło sprawnie i szybko. W środku nie czuje się już tego tłumu ponieważ każdy obiera inną drogę zwiedzania. Tower of London zajmuje powierzchnię 18 akrów.

Przed wejściem znajduje się również tablica informacyjna.

Idąc do bramy zatrzymałam się na pomoście, aby zrobić zdjęcia. W oddali widać wieżowce o których pisałam w poście o City of London.

Przeszłam przez The Byward Tower, która znajduje się obok fosy i jest obecnie głównym wejściem dla zwiedzających. Wieża została zbudowana przez króla Henryka III w latach 1238 – 1272, aby zapewnić dodatkową ochronę środkowej twierdzy. Budynek zachował oryginalną formę dwóch cylindrycznych wież, ale wysokość została zwiększona w późniejszych latach.

Następnie przeszłam obok The Traitor’s Gate (Brama Zdrajców) to wejście przez które wielu więźniów Tudorów przybyło do Tower of London. Brama została zbudowana przez Edwarda I.

Idąc dalej natknęłam się na sklep w którym można kupić pamiątki i kawiarnię Ravens cafe.

Przez 600 lat dzikie i egzotyczne zwierzęta były trzymane w niewoli przez królów i królowe. Na wystawie Royal Beasts w Tower of London można zapoznać się z historią wielu z tych, które były przetrzymywane w tym miejscu – od lwów, tygrysów, małp i słoni, po zebry, aligatory, niedźwiedzie i kangury.

W tym czerwonym, ceglanym budynku mieści się New Armouries cafe.

Na wewnętrznym dziedzińcu, w pobliżu White Tower znajdują się ruiny
The Tower of the Wardrobe (pozostały z niej tylko ściany okrągłej wieży). Pochodzi z XII wieku.

To White Tower (Biała Wieża) czyli najstarszy fragment oraz centralny punkt Twierdzy Tower. Wieża ma wysokość 27,4 metra, jej mury mają grubość ponad 4,5 metra u podstawy i ponad 3,35 metra u góry. Znajduje się pośrodku dziedzińca i otoczona jest innymi wieżami i budynkami. White Tower posiada
4 wieże – po jednej na każdym rogu. Trzy z nich są w przekroju kwadratowe, a jedna okrągła (tu było kiedyś pierwsze Królewskie Obserwatorium).

W środku można zobaczyć królewskie zbroje, broń oraz narzędzia tortur.

The Rack był znanym narzędziem tortur w Tower of London. Narzędzie, które tutaj wystawiono to replika. Była to duża żelazna rama z trzema drewnianymi rolkami. Jeden strażnik mógł go obsługiwać obracając rolkę centralną za pomocą dźwigni. Na tym przyrządzie więźnia rozciągano.

Poniżej kilka przykładowych zdjęć z ekspozycji w White Tower.

To kaplica św. Jana.

Można tutaj spróbować swoich sił w łucznictwie 🙂

Obok White Tower znajduje się miejsce, gdzie przechowywane są klejnoty koronne (The Crown Jewels). Barierki pokazują czas oczekiwania do wejścia. Ja byłam z samego rana i nie było kolejki.

W środku można zobaczyć również film z koronacji Elżbiety II. Uroczystość odbyła się 2 czerwca 1953 roku.

W Tower of London mieści się również Muzeum Fizylierów (The Fusiliers Museum). Królewski Pułk Fizylierów powstał 20 czerwca 1685 roku.

Przy White Tower mieszkają również królewskie kruki. Legenda mówi, że jeżeli kiedykolwiek opuszczą to miejsce to mury twierdzy się zawalą.

A teraz ciekawostka.
Ile żyją kruki?
Kruki na wolności żyją 10-15 lat. Z literatury ornitologicznej wiadomo, że kruki bardzo rzadko dożywają 25 lat. Wyjątkiem jest tutaj jeden z kruków Tower of London, który przeżył na zamku aż 44 lata!
 

Potem poszłam na mury. Widać tutaj grupę pawianów – te rzeźby umieszczono w miejscu, gdzie kiedyś były przetrzymywane.

To jest The Broad Arrow Tower z 1240 roku. To tylko jedna z 21 wież, które razem stanowią kompleks zamkowy Tower of London.

Z murów widać bardzo dobrze Tower Bridge.

A to widok z murów na miejsce, w którym są klatki z krukami.

Następnie wyszłam i udałam się do Tower Bridge.

Wychodząc usłyszałam wystrzały. Byłam tutaj 17 czerwca i tego dnia obchodzono oficjalne urodziny królowej. O 11:00 rano salwy honorowe oddano w Green Parku, a o 13:00 salwy można było zobaczyć w
Tower of London.

Reklamy