Tagi

, , , ,

W pobliżu Royal Coster Diamonds mieści się Moco Muzeum do którego postanowiłam pójść ze względu na wystawiane tutaj prace Salvadora Dali, którego bardzo lubię. Muzeum to znajduje się w Villa Alsberg, która jest trzypiętrową, piękną rezydencją.

W czasie, gdy ja odwiedzałam to miejsce były prezentowane dwie wystawy. W podziemiach prezentowano wystawę Salvadora Dali, natomiast na dwóch pozostałych piętrach wystawiano dzieła Banksy.

Mając Museumkaart nie musiałam płacić za bilet.

https://mocomuseum.com/Widok z wnętrza muzeum na Museumplein – najsłynniejszy plac w Amsterdamie.

Muzeum to skupia się na artystach, którzy mają wizję takich jak np. Banksy. Wiele osób zadaje sobie pytanie, kim jest Banksy? Banksy to brytyjski artysta, który tworzy głównie streetart. Banksy zaczynał jako artysta graffiti. Jego prace są często humorystyczne i polityczne.

Jeżeli chodzi o dzieła Salvadora Dali to wystawa pokazuje głównie rysunki i rzeźby. Można zobaczyć m.in. stopiony zegar czy tapczan Mae West. Patrząc na te dzieła widać w nich bardzo rozpoznawalny styl Dalego.Ta rzeźba łączy dwie obsesje Dalego: ogień i kobiecą postać. Płomienie wydają się mieć własne życie i reprezentują ukrytą intensywność nieświadomego pożądania, podczas gdy szuflady przedstawiają tajemnicę ukrytych tajemnic. Ta piękna kobieta bez twarzy symbolizuje wszystkie kobiety. Dla Dali tajemnicą kobiety jest jej prawdziwe piękno.

Związek Dalego ze światem haute couture rozpoczął się w latach trzydziestych dzięki współpracy z Coco Chanel i magazynem Vogue i trwał przez całe życie. Ta niezwykła Wenus, pozująca jak supermodelka, została stworzona z głową róż. Jej twarz nie ma definicji, co pozwala wielbicielowi wyobrażać sobie każdą twarz, której pragnie. Na ugiętych kolanach widać dostojnego dżentelmena, „dandysa”, składającego jej hołd. 

Obejrzałam również film o Salvadore Dali.

Jest tutaj również sklep, w którym można kupić koszulki i inne rzeczy.

A to jeszcze zdjęcia po wyjściu z muzeum, gdzie również stoi dzieło Banksy.

W pobliżu znajduje się Muzeum Narodowe (Rijksmuseum) i napis I Amsterdam. Koło napisu przechodziłam (zawsze jest tutaj dużo ludzi), ale tego muzeum nie zwiedzałam.

Reklamy