Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Od 27 maja do 4 czerwca 2018 roku byłam na Malcie. Poniżej spisałam informacje jakie warto wiedzieć przed wyjazdem. Mam nadzieję, że Wam się przydadzą ponieważ wiem że wyjeżdżacie we wrześniu, październiku i listopadzie. Widzę, że ten kierunek zrobił się popularny 🙂

1. Ruch lewostronny
Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny czyli taki jak np. w Wielkiej Brytanii.
2. Język
Język maltański i język angielski są językami urzędowymi na Malcie.
3. Waluta
Na Malcie obowiązuje EURO.
4. Wtyczki
Takie jak w UK.
5. Pogoda
Średnia liczba słonecznych dni w roku to około 300. Podczas mego pobytu było około 30 stopni.
6. Czas
Taki jak w Polsce.
7. Biuro informacji turystycznej na lotnisku
Koniecznie odwiedź punkt Informacji turystycznej znajdujący się na lotnisku i weź plany i inne ulotki. To bardzo dobre miejsce, gdzie udzielają informacji. Mają również jeden informator w języku polskim – niestety nie zawsze jest dostępny. Można o niego poprosić w innych miejscowościach w punkcie informacji turystycznej.

8. Gdzie najlepiej zamieszkać?
To zależy. Jeżeli myśli się tylko o plażowaniu to można wybrać dowolne miejsce, chociaż najładniejsze plaże są na północy wyspy (Paradise Bay). Jednak, jeżeli w planach jest zwiedzanie wyspy to proponuję zamieszkać w stolicy (Valletta) z uwagi na terminal autobusowy. To naprawdę ważne. Spotkałam się zarówno ja, jak i inni Polacy z tym, że w pewnych miejscach, gdy chcemy wsiąść autobus jest już przepełniony i nie weźmie pasażerów lub zabierze tylko kilku.
9. Plaże na Malcie
Na Malcie są plaże kamieniste i piaszczyste.
a) Na północy jest wspomniana Paradise Bay – to plaża piaszczysto-kamienista. Można do niej dojechać autobusem lub iść z Cirkewwa.
b) Millieha Bay – najdłuższa, piaszczysta plaża na Malcie. Miejsce to lubią zwłaszcza rodziny z dziećmi
c) Golden Bay – popularna piaszczysta plaża
d) Ghajn Tuffieha Bay – 200 schodów i strome zejście powoduje, że cieszy się mniejszym zainteresowaniem
e) Gnejna Bay – upodobali ją sobie nudyści
f) Anchor Bay – świetne miejsce do zabawy dla dzieci. Jest to plaża płatna dlatego że przy okazji zwiedza się Popeye Village. Temu miejscu poświęciłam osobny post.
g) Zwiedzając miasteczko Birżebbuġa też zobaczyłam ciekawe, plażowe miejsce. Piękna woda mimo, że w pobliżu jest międzynarodowy port morski Malta Freeport. Sama pomoczyłam się tutaj trochę 🙂 Pokażę to miejsce w osobnym poście.
h) Armier Bay – plaża na północy, ciężko z dojazdem. Koniecznie należy zobaczyć o której odjeżdża powrotny autobus (jeździ tylko latem). Tę plażę upodobali sobie głównie Maltańczycy.
10. Plaże na GOZO: Ramla Bay (tę odwiedziłam i ją opiszę), Marsalforn Bay, Xlendi Bay
11. Komunikacja
Na Malcie przemieszczałam się za pomocą autobusów miejskich. Niestety nie zawsze jeżdżą one planowo (czasem będą przed czasem, czasem po czasie, a czasem po prostu nie przyjadą). Zapytaj zawsze kierowcę czy zatrzyma się w interesującym Ciebie miejscu – jest to zwłaszcza istotne, gdy jeździ się autobusami, które robią pętle (np. do Popeye Village). Już na lotnisku proponuję wziąć plan Malty wraz z rozpisanymi autobusami – ułatwi to podróżowanie.
Na pętli w Valletta warto zrobić sobie zdjęcia rozpisanych autobusów.
12. Karta komunikacyjna – tallinja card
Tallinja card to karta na wszystkie autobusy zarówno na Malcie jak i na Gozo. Karta na 7 dni kosztuje 21 EUR. Pojedynczy bilet kosztuje 1,50 EUR. Ponieważ byłam 9 dni to kupiłam taką kartę i dodatkowo na jeden dzień bilet za 1,50 EUR. Ostatniego dnia wracałam do kraju to już nie kupowałam biletu tylko wzięłam taxi na lotnisko.

https://www.publictransport.com.mt/

 

 

13. Taxi
Jechałam taksówką tylko raz –  z Valletty na lotnisko. Taksówka zabrała mnie z mego apartamentu i zapłaciłam za kurs stałą cenę 17 EUR. To dobra opcja ponieważ zamówiona taksówka zawsze przyjedzie, a z autobusem różnie bywa. Taksówkę zamawia się w budce przy pętli autobusowej w Valletta lub na lotnisku. Pomoże w zamówieniu taksówki również hotel. Zamawiając taksówkę zawsze zapytają o której jest lot i skąd mają nas zabrać i sami wyliczają ile czasu potrzebujemy, aby dostać się na lotnisko (podajemy godzinę zamknięcia bramek, a nie odlotu samolotu!). Z samego rana nie ma korków zatem wystarczy 15-20 minut, aby dostać się na lotnisko.
14. Jak dostać się na GOZO?
Na Gozo można dostać się tylko z Cirkewwa skąd odpływają promy na tę wyspę. Z Valletty do Cirkewwa jedzie autobus 41 i 42. Wysiada się z autobusu przy promie i idzie na prom (nie płaci się za bilet). Bilet kupuje się dopiero w drodze powrotnej i kosztuje on 4,65 EUR (w dwie strony).
15. Co warto wiedzieć, gdy chcemy pojechać na GOZO?
Najlepiej pojechać z samego rana, tak aby być na Gozo o 9:00. Ja kupiłam już na promie bilet na autobus hop on hop off (18 EUR) i polecam tę opcję. Bilet ten można kupić także w budkach na terminalu na Gozo. Jak można zobaczyć na mapach miejsc, w których zatrzymuje się ten autobus jest sporo i na pewno nie zdołamy obejrzeć wszystkich. Dlatego ważne jest, aby wcześniej poczytać o Gozo i zobaczyć jakie miejsca nas interesują. Autobus zostawia turystów w danym miejscu i następny jest w tym samym miejscu za godzinę. Można jednak jeździć autobusami miejskimi na Gozo (jeździłam autobusami miejskimi za darmo ponieważ miałam kupioną tallinja card – obejmuje ona Maltę i Gozo). Z jednego z miejsc właśnie przemieściłam się przy pomocy tej karty ponieważ nie chciałam czekać na hop on hop off.
16. Muzea, kościoły i inne atrakcje
Niestety jeżeli chodzi o atrakcje na Malcie to są one czynne najpóźniej do 17:00. Niekiedy ostatnie wejście jest nawet o 16:00. Koniecznie należy zatem sprawdzić co chcemy zobaczyć i do której dany obiekt ma wejścia. Do katedry w Valletta proponuję przyjść z samego rana czyli o 9:00. Potem są tłumy ludzi i ciężko zrobić dobre zdjęcie, a w dodatku do wydzielonego miejsca gdzie znajdują się obrazy Caravaggio są już kolejki – sala ta nie jest duża. Opisując poszczególne miejsca w danych postach opisuję ważne rzeczy, aby ułatwić zwiedzanie zatem warto je przeczytać.
17. Przykładowe ceny:
– woda 0,5 litra za 0,60-1 EUR
– woda 2 litry za 1,20-2 EUR
– bagietka z serem 1,5-2 EUR
– bagietka z łososiem 2-3 EUR

 

 

18. Znaczki pocztowe i kartki
Znaczki do Polski kosztują 0,59 EUR. Można kupić 6 kartek za 1 EUR czy
za 0,35 EUR jedną.

 

 

19. Hala Targowa w Valletta (Valletta Market)
Koniecznie odwiedź i zjedz coś w Hali Targowej w Valletta. Jedzenie mają tam przepyszne i możesz tutaj spróbować każdej kuchni. Sama byłam tutaj kilka razy. Na dolnym piętrze jest sklep, w którym można kupić chleb, owoce, sery itd. Jest tutaj też wino La Valetta.


 

Na podziemiach znajduje się sklep, w którym można kupić chleb, owoce, sery itd. Jest tutaj też wino La Valetta.

 

20. Sklepy z suwenirami
Sklepy też często są zamykane już o 18:00. Można kupić miód, dżemy, magnesy, koszulki, ciekawe fartuszki i inne rzeczy.

21. Napój Kinnie
To bezalkoholowy napój o słodko-gorzkim smaku i specyficznym bursztynowym kolorze. Nie każdemu będzie smakował, ale proponuję spróbować, aby wyrobić sobie o nim opinie. Podawany jest również w restauracjach. Został stworzony w 1952 roku przez firmę Simond Farsons Cisk na Malcie i jest alternatywą dla Coca-Coli.

22. Rower na Malcie
Nie polecam poruszania się rowerem po Malcie. Na pewno trzeba mieć dobrą kondycję no i niestety uważać na samochody – one tutaj mają pierwszeństwo. Dla chętnych podaję namiar na wypożyczalnię rowerów.

http://www.thecyclistmalta.com/

23. Pociągi i tramwaje
Na Malcie nie ma pociągów ani tramwajów. Linię tramwajową zamknięto 15.12.1929 roku, a linię kolejową zamknięto 31.03.1931 roku.

24. Ciekawostki:
a) Rozwody zalegalizowano tutaj dopiero w 2011 roku.
b) W latach 1940-1943 trwało oblężenie Malty będącej jednym z najbardziej nękanych atakami bombowymi państw w czasie II wojny światowej.
c) W dniu 21.09.1964 proklamowano niepodległość z królową brytyjską jako głową państwa. W 1974 roku Malta stała się republiką. W 2004 roku weszła do Unii Europejskiej.
d) Daniem narodowym jest potrawka z królika.

Reklamy