Tagi

, , , ,

Będąc na Malcie odwiedziłam Teatr Manoel – to Teatr Narodowy Malty. Według CNN Travel zaliczany jest do 15 najbardziej spektakularnych teatrów na świecie.

W ciągu XVII i na początku XVIII wieku zapotrzebowanie na opery, widowiska, przedstawienia teatralne i dramatyczne rosło. W 1731 r. António Manoel de Vilhena, Wielki Mistrz Kawalerów Maltańskich, zlecił i osobiście sfinansował budowę tego centralnego budynku, który miał pełnić funkcję teatru publicznego. Nazwa teatru pochodzi od jego nazwiska. Teatr zbudowano zaledwie w ciągu dziesięciu miesięcy. Pierwszy spektakl odbył się 19 stycznia 1732 roku. Na początku nazywał się Teatro Pubblico (Teatr Publiczny). W 1812 roku jego nazwa została zmieniona na Teatro Reale (Teatr Królewski). Obecna nazwa została nadana mu w 1866 roku.
W 1861 roku, kiedy to powstał budynek Opery, teatr stał się domem dla żebraków. W 1873 roku pożar zniszczył Operę i wtedy znowu teatr zaczął odzyskiwać swoją świetność. Jednak niestety nie na długo. Rekonstrukcja Opery spowodowała przekształcenie teatru w salę taneczną, a potem w kino.
Podczas II wojny światowej budynek uniknął poważnych szkód. Służył jako schronienie dla bezdomnych. Po wojnie teatr wymagał gruntownego remontu i renowacji. Ponad dziesięcioletnie prace konserwatorskie prowadzone przez lokalnych tradycyjnych rzemieślników i międzynarodowych ekspertów doprowadziły do ​​przekształcenia budynku w wielofunkcyjny teatr. Przywrócono wygląd pięknym dekoracjom oraz wielkiemu sufitowi, który jest pokryty 22-karatowym złoceniem. Uroczysta ceremonia ponownego otwarcia nastąpiła w grudniu 1960 roku.

https://www.teatrumanoel.com.mt/

Nad drzwiami teatru do dnia dzisiejszego widniej napis: „ ad honestam populi oblectationem” co znaczy „Ku radości Ludu”. Teatr jest miejscem koncertów, recitali, orkiestrowych koncertów kameralnych, dramatu i komedii, musicali, opery, wystąpień dla dzieci oraz festiwali muzycznych.

Budynek posiada 3 piętra, a wnętrze jest bogato zdobione w stylu rokokowym. Bilety nie są drogie ponieważ jak mówiła przewodniczka starają się mieć pełną salę – to dla nich jest najważniejsze. Podczas zwiedzania mogłam wysłuchać darmowej próby. Z przyjemnością usiadłam i posłuchałam koncertu tym bardziej, że przewodniczka uprzedziła, że podczas próby nie może opowiadać o teatrze. Opowiedziała o teatrze podczas przerwy.

Poszłam również na piętro

i siedziałam na balkonie.

W czasie mego pobytu odbywały się poniższe koncerty.

Jeżeli macie czas to proponuję zobaczyć Teatr Manoel, a może i udać się na jakiś spektakl czy koncert.

Reklamy