Tagi

, , , , ,

Pewnego dnia podczas mojego pobytu na Malcie postanowiłam odwiedzić Mostę ponieważ w tym mieście znajduje się kościół-rotunda pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP (The Basilica of the Assumption of Our Lady). Został on ufundowany przez mieszkańców, którzy także fizycznie pracowali przy jego budowie. Pamiętać należy, że Malta jest miejscem, gdzie życie toczy się wokół wiary katolickiej. Na małej Malcie znajduje się ponad 360 kościołów.

Ten monumentalny kościół wzniesiono w latach 1833–1860. Został zbudowany wokół starego kościoła, który pozostał w użyciu przez cały okres budowy. Posiada on neoklasycystyczny portal wzorowany na rzymskim Panteonie oraz ogromną kopułę (średnica wewnętrzna kopuły wynosi 37,2 m).


Podczas II wojny światowej Malta została mocno zbombardowana, będąc strategiczną placówką dla aliantów. W dniu 9 kwietnia 1942 roku dwie niemieckie bomby spadły na Kościół Wniebowzięcia NMP. W tym czasie odbywała się msza, a w kościele było około 300 parafian. Jedna z bomb przebiła kopułę, odbiła się rykoszetem i spadła na podłogę kościoła. Nie eksplodowała jednak i nie zraniła nikogo z wiernych, co uznane zostało za cud.

W zakrystii leży replika tej niemieckiej bomby, która przebiła kopułę.

Jest tutaj również makieta kościoła.

W mieście Mosta jest wiele sklepów i restauracji. Można zatem coś zjeść po tym zwiedzaniu kościoła. Ja postanowiłam jednak od razu pojechać do Bugibba, w którym mieści się Fabryka Czekolady.

Reklamy