Tagi

, , , , , , , , , ,

Dzisiaj udało mi się pojechać do Świata Labiryntów w Blizinach i przejść Labirynt kukurydziany. Może pamiętacie, ale pisałam już o tym miejscu w zeszłym roku. Niestety wtedy przyjechałam za wcześnie i jeszcze nie było tego labiryntu. Poprzednio przeszłam m.in. Labirynt drewniany.

Miejsce to otwarte jest codziennie od 10:00 do 16:30 (ostatnie wejście), a bawimy się do 18:00. Proponuję przyjechać tutaj rano – atrakcji jest sporo.

http://www.swiatlabiryntow.pl/

http://swiatlabiryntow.blogspot.com/

W tym roku Labirynt kukurydziany został otwarty 21 lipca. Kukurydza miała wtedy od 120 do 200 cm wysokości. Labirynt ma powierzchnię ponad 3ha, a ścieżki w zależności od wzoru mają około 5km długości. Wzór labiryntu co roku jest inny i jest projektowany przez światowej sławy projektanta labiryntów Adriana Fishera. Raz w roku pod koniec sezonu (około 30 X) odbywa się impreza nocna w Labiryncie kukurydzianym. 

Zaparkowałam samochód i poszłam do kasy.

Bilet na wszystkie labirynty kosztuje 37 zł. Pani w okienku poradziła, abym przeszła jako taki test labirynt znajdujący się obok kasy. Ten jak dla mnie był bardzo prosty i to była zaledwie chwila nim go pokonałam.

Obok kas znajdują się bezpłatne toalety zatem proponuję z nich skorzystać nim wybierzecie się na pokonywanie Labiryntu kukurydzianego, który zajmuje dużo czasu.

Z daleka widziałam już ten Labirynt kukurydziany.

Następnie poszłam do Biura Szeryfa. Tutaj otrzymałam poniższą mapę, ołówek i choragiewkę. Poinstruowano mnie, że mam znaleźć 7 tabliczek z imionami władców.

Co roku Labirynt kukurydziany ma inny kształt. W tym roku przyjął kształt Gryfa.

No i poszłam do wejścia.

Obok znajduje się drewniany pomost, który jest wyjściem z labiryntu.

Proponuję zaznaczać ołówkiem na mapie pokonywaną trasę. Zaczęłam zatem iść…

Nawet szybko znalazłam pierwszą tabliczkę. Był to Anedżib – władca starożytnego Egiptu z I dynastii. Jego panowanie nie trwało długo – jakieś 10 do 12 lat. Zajmował się organizacją kraju, zakładając miasta i przeprowadzając co dwa lata spis ludności. Najstarszy staroegipski znany spis ludności pochodzi z czasów jego panowania. Prawdopodobnie był pierwszym władcą, który miał swoją siedzibę w Memfis. Wprowadził tytuł królewski „nebui”, czyli Dwaj Władcy, utożsamiający faraona z opiekunami Górnego i Dolnego Egiptu Horusem i Setem.

Potem trochę pokluczyłam. Obecnie trzeba naprawdę przyglądać się mapie ponieważ są tzw. „dzikie ścieżki” – wydeptane przez przechodzących, którzy nie wiedzieli jak się wydostać z tej plątaniny ścieżek. To na pewno stanowi większe utrudnienie.

Idąc dalej znalazłam faraona Amenemhata I – był władcą starożytnego Egiptu, założycielem XII dynastii z okresu Średniego Państwa. Wprowadził Egipt w erę zwaną „Złotym Wiekiem”, odbudował i zreorganizował państwo. Przywrócił jedność, dobrobyt i wpływy Egiptu. Okazał się doskonałym reformatorem i organizatorem. Wprowadził system wspólnych rządów ojca i syna. Prawdopodobnie panował samodzielnie w latach 1976–1956 p.n.e., a potem wraz z synem, Senuseretem I do 1947 p.n.e.

Byłam ciekawa kto będzie następny…

Okazał się nim Skorpion II – władca starożytnego Egiptu z dynastii 0.

Potem odnalazłam Kleopatrę VII Filopator czyli Kleopatrę Wielką – ostatnią królową hellenistycznego Egiptu, panującą w latach 51–30 p.n.e.

A potem stanęłam przed tabliczką z Pinodżemem I – to wielki kapłan Amona oraz faraon, władca starożytnego Egiptu z czasów początku Trzeciego Okresu Przejściowego.

Poszłam dalej i znalazłam Ramzesa II zwanego Ramzesem Wielkim. To trzeci faraon z XIX dynastii, syn i następca Setiego I, jeden z najwybitniejszych i najdłużej żyjących władców starożytnego Egiptu okresu Nowego Państwa.

No i został jeszcze jeden król do odszukania. To mi przypomniało grę w statki. Najgorzej jak zostaje ten ostatni, a zostało mi kilka różnych kawałków tego pola do przejścia – oczywiście w różnych rejonach.

Jednak obrany za pierwszym razem kierunek pozwolił na odnalezienie ostatniego władcy na tym polu. Był to Tutanchamon, który przejął władzę około roku 1333 p.n.e. w wieku 10 lat. W jego imieniu powołano regentów, którzy mieli duży wpływ na ukształtowanie poglądów młodego faraona. Przywrócił on tradycyjną religię egipską z kultem boga Amona na czele.
 

A potem poszłam już do wyjścia. Stanęłam na pomoście i popatrzyłam na pole, na którym było sporo chorągiewek.

Ponieważ byłam drugą ekipą, która tego dnia zdołała przejść ten labirynt to dostałam dyplom. Odnalezienie wszystkich władców zajęło prawie 3 godziny.

Polecam wszystkim zabawę w labiryncie. Widziałam wiele rodzin, które doskonale się tutaj bawiły.

Poniżej podaję link do postu, w którym opisałam moją poprzednią wizytę w tym miejscu i inne labirynty.

https://magictravelsaroundtheworld.wordpress.com/2017/07/09/bliziny-swiat-labiryntow/

Reklamy